Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zajęcia fitness – dobre czy złe?

Dawniej zajęcia fitness były podstawą aktywności wielu pań. Na dzień dzisiejszy, kiedy wzrosła świadomość treningowa i potrzeba zindywidualizowania programów, stały się one kwestią mocno dyskusyjną. Częściej usłyszeć można, że taka forma ruchowa kompletnie nic nie daje, a uczestnictwo w zajęciach to strata czasu.

Jak to jest z tymi zajęciami?

Na pewno warto zaznaczyć, że nie każdy wchodząc do klubu fitness po raz pierwszy wie co robić, jak ćwiczyć lub jest psychicznie czy finansowo przygotowany na współpracę z trenerem personalnym. W odpowiedzi na takie problemy wychodzą właśnie zajęcia grupowe. Można zatem powiedzieć, że zajęcia fitness stanowią dobry początek treningowej przygody. Debiutant w klubie fitness będzie mieć okazję trochę się schować w tłumie i oswoić z nową sytuacją. Nie da się ukryć, że zwykle decydując się na wizytę w klubie dla wielu jest to dość duże przedsięwzięcie – zwłaszcza dla osób, których główną motywacją jest zrzucenie kilku kilogramów, które wstydzą się swojego ciała i przez ostatnie pół roku zastanawiały się jak to będzie – czy wszystkie oczy będą zwrócone właśnie na nie, czy będą się zbytnio wyróżniać, czy od razu będzie widać, że to one są nowe…

Jakie są zalety zajęć grupowych?

Jak wyżej zostało wspomniane, jest to dobra opcja dla osób początkujących, które potrzebują trochę rozruchu. Oczywiście mogą to być spacery, rower w plenerze, ale również proste zajęcia grupowe.

Niezależnie od tego, czy są one wzmacniające, taneczne czy relaksacyjne wiążą się one z bardzo potrzebną wielu z nas wartością dodaną, a mianowicie – poczuciem przynależności do grupy. To taki psychologiczny aspekt, ale nie bez powodu mówi się, że w grupie raźniej. I tak rzeczywiście jest. Nagle widzimy, że nie tylko my mamy obawy, cele. Tak jest łatwiej i przyjemniej.

Zajęcia fitness nie dość, że prowadzone w grupie, to jeszcze przy muzyce i pod opieką instruktora. Nie trzeba myśleć co robić, w jakiej kolejności – wszystko narzuca instruktor, nikt nie dyskutuje, każdy robi i nie ma wymówek. Jak nie zrobisz to wszyscy zobaczą, a przecież chcemy się trochę schować w tłumie.

Kolejną zaletą zajęć grupowych jest ich zróżnicowanie. Nie każdy wpada w stan euforii na myśl o ruchu, a to dość istotny aspekt. Sport powinien nam sprawiać przyjemność, a nie być przykrą koniecznością. Zróżnicowanie sprawia, że większość z nas jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Są zajęcia wzmacniające i to w różnych wariantach – z przyrządami lub bez, ukierunkowane na daną grupę mięśniową lub na całe ciało, bardziej statyczne i opierające się na dynamice ruchowej, bardziej „damskie” (można najbardziej porównać do klasycznego aerobiku, machania nóżką itp.) i te będące wyzwaniem dla wszystkich np. crossfit, tabata, trening obwodowy. Kolejną grupą są zajęcia taneczne – zumba w dalszym ciągu przyciąga duże grupy ludzi, ale pojawiają się też nowe formy, jak np. salsation, latino itp. Do tego dochodzi mnóstwo innych styli tanecznych oraz klasyczne zajęcia choreograficzne, typu fat burning czy step. Dla osób starszych, z drobnymi problemami cielesnymi lub tych, co z natury są spokojniejsze i w takich też klimatach czują się najlepiej, jest cała gama zajęć prozdrowotnych – od zdrowego kręgosłupa, przez Pilates, jogę aż po modne ostatnio zajęcia ukierunkowane na poprawę mobilności ciała.

Jak widać różnorodność jest olbrzymia i każdy znajdzie coś dla siebie.

Wracając do słów – zajęcia fitness nic nie dają? Czy na pewno? Czasami istotniejsze jest to, żeby zacząć robić cokolwiek, żeby się w ogóle ruszać, a nie zalegać na kanapie z ciastkiem w ręku. To oczywiście nasze wybory i nikt nikomu nie każe zapisywać się na zajęcia grupowe. Każdy powinien znaleźć swoją ulubioną formę ruchu jednak nie zawsze trzeba wszystko krytykować i opierać się na ogólnej opinii, że coś jest złe.

Skąd zła opinia zajęć fitness?

Patrząc przez pryzmat osiągania celu treningowego rzeczywiście zajęcia fitness nie będą najlepszym narzędziem. Nawet nie jest to tylko kwestia rodzaju ćwiczeń, ale głównie tego, że pracując w grupie i robiąc to samo nigdy nie mamy treningu dobranego do własnych potrzeb. Również uwaga instruktora nigdy nie będzie skupiona na nas w 100%, ponieważ odpowiada on za wszystkich uczestników swoich zajęć, którym musi zapewnić bezpieczeństwo oraz „rozrywkę”.

Podsumowanie

Zajęcia fitness to bardzo wdzięczna forma ruchowa zwłaszcza dla osób początkujących, które potrzebują wdrożenia do społeczności sportu i aktywnego trybu życia. Jest to również forma rozrywki, spotkań towarzyskich, rozwijania umiejętności i koordynacji (taniec). Pamiętać należy jednak, że jeśli pojawiają się u nas konkretne cele treningowe, sylwetkowe, to trzeba mieć świadomość, że zajęcia grupowe nigdy nie będą dobrane do jednostki i trzeba będzie wyjść poza ich ramy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.