Zestawienie najpopularniejszych metod
Golenie maszynką jednorazową – metoda chyba najszybsza, najtańsza i najwygodniejsza. Główną zaletą tej metody jest wygoda zastosowania, bezbolesność oraz możliwość wykonania w każdej chwili. Do wykonania zabiegu wystarczy golarka i pianka do golenia, aczkolwiek wiele pań chwali sobie stosowanie odżywki lub maski do włosów, które zmiękczają dodatkowo włoski i ułatwiają ich usuwanie. Minusem metody jest to, że włoski dość szybko odrastają, zwłaszcza u osób o grubych i ciemnych włosach – nawet po kilku godzinach skóra przestaje być gładka. Może się także zdarzyć, że włoski będą wrastać w skórę i przy następnej depilacji miejsca te zostaną podrażnione. Warto tutaj skorzystać z rękawic do masażu i bezpośrednio przed goleniem wykonać nimi masaż/peeling, wówczas efekt końcowy będzie bardziej zadowalający.
Depilacja depilatorem – metoda ta sprawia, że włoski odrastają nieco wolniej niż przy maszynce, ale jest też bardziej bolesna. Wymaga tego, aby włoski urosły do odpowiedniej długości, co może być dla niektórych problemem. Zaletą tej metody jest niewygórowany i właściwie jednorazowy koszt (sama maszynka), łatwość użycia i gładka skóra przez kilka dni do nawet kilku tygodni. Włoski odrastają słabsze i jest ich coraz mniej. Wadą jest wspomniana wcześniej bolesność. Stopień bólu zależy od miejsca depilacji. Każda z pań ma mniej lub bardziej wrażliwe powierzchnie skóry. Po jakimś czasie można się też przyzwyczaić. I tutaj również mogą wrastać włoski, dlatego wskazane jest wykonywanie regularnych peelingów. W sklepach znajdziemy gotowe preparaty, ale peeling można wykonać również samodzielnie – np. korzystając ze wspomnianej wyżej rękawicy albo dodać do żelu pod prysznic fusy z kawy, cukier lub sól.
Depilacja woskiem – jest to zabieg, który można wykonać zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym. Do wyboru jest wosk ciepły oraz plastry z woskiem. Jest to również dość bolesna metoda, ale jednocześnie skuteczna, gdyż skóra pozostaje gładka przez kilka tygodni. Przed zabiegiem należy wykonać peeling i unikać natłuszczania skóry. Włoski powinny być troszkę dłuższe ok. 1-2 mm aby wosk mógł je chwycić. Gdy stosujemy wosk ciepły, nakładamy go na skórę specjalną szpatułką, następnie nakładamy kawałek specjalnego materiału i dynamicznie zrywamy w stronę przeciwną do kierunku wzrostu włosa. Podobny schemat postępowania jest w przypadku plastrów – tam już wosk jest połączony z odpowiednim materiałem. Zaletą zabiegu jest z pewnością jego skuteczność i wygoda jeśli korzystamy z usług kosmetyczki. Do wad, poza wspomnianym bólem, to trochę większe koszty niż poprzednie metody, a także możliwość pojawienia się podrażnień przez kilka dni po zabiegu. Dotyczy to osób, które mają szczególnie wrażliwą skórę.
Depilacja chemiczna z użyciem kremu – jest to zabieg, który z łatwością wykonamy w domu. Zaletą z pewnością jest możliwość szybkiego działania – nakładamy krem, odczekujemy ok. 10 minut (w zależności od preparatu) i specjalną szpatułką zdejmujemy krem wraz z włoskami. Koszty nie są wysokie, ale też skuteczność zabiegu jest porównywalna do maszynki jednorazowej. Wadą tej metody, oprócz szybkiego odrastania włosków, to specyficzny zapach kremu (bardzo chemiczny) oraz dość częsta możliwość podrażnienia skóry. Warto na początku przeprowadzić test na małej powierzchni, aby sprawdzić jaka będzie nasza reakcja na krem.
Depilacja laserowa (epilacja) – jest to najdroższa z omawianych metod depilacji, ale pomimo tego, coraz bardziej popularna. Wykonać ją można tylko w specjalistycznym gabinecie. Aby efekt był trwały i widoczny potrzebne jest kilka takich zabiegów. W zależności od metody, ponieważ mamy do wyboru m.in. epilację IPL czy diodową, są to min. 4 zabiegi. Opinie, co do skuteczności są bardzo zróżnicowane, choć dużo lepsze ma druga opcja, czyli laser diodowy. Jest on na chwilę obecną najpopularniejszy i najbardziej skuteczny jeśli chodzi o depilację laserem. Emituje wiązkę światła o długości 808,810 nm, która jest dobrze absorbowana przez melaninę. Energia świetlna zamienia się w cieplną i dzięki temu cebulka włosa jest niszczona. W przeciwieństwie do innych metod depilacji, przychodząc na laser diodowy należy mieć gładkie, wydepilowane powierzchnie skóry. Wynika to z tego, że laser oddziałuje na cebulki włosów, które są w odpowiedniej fazie wzrostu. Bardzo często zdarza się tak, że włoski odrastają nierównomiernie i zauważamy na skórze tzw. placki. Na naszej skórze jest bardzo dużo włosków i nie rosną one zawsze w tym samym czasie, zatem depilując skórę usuwamy tylko te, które są ponad jej powierzchnią, a te, które nie urosły wystarczająco pozostają nienaruszone i dlatego też laser ich nie obejmie, bowiem nie będą w odpowiedniej fazie wzrostu. Odrastające włoski to właśnie te, które rosną w innym tempie i jest to zjawisko zupełnie normalne.
W temacie laserów ważne jest też to, że nie każdy rodzaj skóry i włosów nadaje się na taki zabieg. Najlepsze efekty mają osoby z ciemniejszą karnacją i ciemniejszym, mocniejszym włoskiem. Osoby o jasnej karnacji i włoskach mogą nie uzyskać oczekiwanego efektu, gdyż laser może nie chwycić.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest także opalenizna, a dokładniej wystawianie skóry na oddziaływanie promieni słonecznych czy z solarium w okresie ok. 2-3 tygodni przed zabiegiem. Jeśli decydujemy się na laser, to najlepiej nie w okresie wakacyjnym, gdzie kuszą nas wyjścia na plażę. Dobrym momentem będzie jesień/zima, a pierwszy zabieg należy wykonać nie wcześniej niż 2-3 tygodnie po ostatnim opalaniu.
Warto wiedzieć, że w trakcie zabiegów nie powinno się pić ani przyjmować suplementów na bazie pokrzywy czy innych ziół sprzyjającym wzrostowi włosków. Osoby przyjmujące leki hormonalne czy mające liczne rany na skórze również powinny skonsultować swoje plany z lekarzem.
Depilacja laserem ma sporo zalet – jest dość skuteczna, zwykle bezbolesna, ale zdecydowanie najdroższa z opisanych tutaj metod.