Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Klatka i biceps gotowe na lato. A co ze stopami?

Klatka i biceps gotowe na lato. A co ze stopami?
Codzienne treningi, idealna dieta bez żadnych wpadek oraz odpowiednio dobrane suplementy – naprawdę dbasz o to, by twoje ciało prezentowało się świetnie zarówno na co dzień, jak i podczas plażowania. Jednak, gdy większość z nas latem zamienia obuwie wiosenne na lekkie, odkryte letnie i … no cóż, nie zawsze jest na co popatrzeć. Przesuszona, zrogowaciała skóra, wrastające, zaniedbane paznokcie, grzybica – te problemy można zaobserwować najczęściej. Przyjrzyj się teraz uważnie swoim stopom, oceń stopień zaniedbania i przystąp do działań naprawczych.

Oto, co możesz zrobić, by stopy nie wyróżniały się negatywnie na tle perfekcyjnie dopracowanej sylwetki.

Namocz i zetrzyj

Rozpocznij od ciepłej kilkunastominutowej kąpieli dla stóp. Gdy skóra już delikatnie rozmięknie, użyj peelingu (staraj się wybierać te o najbardziej naturalnym składzie), pumeksu lub też tarki. Dzięki temu częściowo pozbędziesz się suchego, zrogowaciałego naskórka. Po dokładnym wyszorowaniu i wytarciu stóp nałóż na nie solidną porcję natłuszczającego kremu odżywczego.

Jeżeli masz wyjątkową twardą skórę, podatną na powstawanie zgrubień, stosuj na co dzień preparaty mające w swoim składzie mocznik lub też kwas salicylowy.

W przypadku, gdy nie masz bardzo zaniedbanych stóp, to już po kilku kąpielach, pozbyciu się starego naskórka i odpowiedniej codziennej dawce balsamu odżywczego będziesz mógł bez poczucia wstydu założyć klapki, sandały czy też chodzić boso prezentując wypielęgnowane  stopy na plaży.

Może się okazać, że kremy z drogeryjnej półki okażą się zbyt słabe i nie sprostają zadaniu optymalnego nawilżenia i zahamowania pękania skóry stóp. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do dermatologa, który fachowo oceni problem i przepisze odpowiednią kurację zaradczą.

Zadbaj o paznokcie!

Gdy stópki zostały wymoczone i wypeelingowane, to należy przystąpić do kolejnej czynności, czyli zadbania o paznokcie. Przede wszystkim nie powinny być długie. Obetnij je do odpowiedniej długości zwracając uwagę na to, by robić to uważnie i nie wyciąć zbyt dużo, gdyż będzie to nie tylko bolesne, gdy paznokieć będzie odrastał, lecz może również doprowadzić do jego wrastania. Wybierz cążki o delikatnie zakrzywionym kształcie – doskonale dopasują się do naturalnej krzywizny paznokcia.

Usuń także skórki uważając, by nie doprowadzić do powstawania ranek i infekcji. Po zakończeniu czynności pielęgnacyjnych wetrzyj w stopy i paznokcie preparat odżywczy.

Grzybica – rozpraw się z nią na dobre

Wiele osób, w tym liczną grupę stanowią te aktywnie ćwiczące, boryka się z problemem grzybicy stóp i paznokci. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów leczniczych działających przeciwgrzybiczo (w ich składzie znajduje się m.in. klotrimazol). Są one pomocne, gdy choroba jest w łagodnym stadium. Bardziej „zaawansowana” forma grzybicy stóp i paznokci będzie wymagała więcej trudu i zabiegów, by ją zlikwidować. W takich przypadkach wskazana będzie pomoc dermatologa.

Aby nie dopuścić do nawrotu choroby noś tylko czyste skarpetki, staraj się utrzymać skórę stóp suchą, unikaj długiego trzymania stopy w wilgoci (np. w przemoczonym bucie).

Kilka naprawdę prostych czynności wystarczy, aby stopy nie były przyczyną kompleksów, lecz dopełniały wizerunek estetycznej, zadbanej sylwetki.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Uroda