Nandrolone (19-nortestosteron) jest jedną z najstarszych substancji używanych w dopingu, przez sportowców wielu dyscyplin – od MMA, skończywszy na podnoszeniu ciężarów i kulturystyce. Popularność zawdzięcza niewielkim skutkom ubocznym, co pozwala na jego stosowanie nawet u kobiet. Jest to modyfikacja testosteronu (brak atomu węgla na 19 pozycji, stąd nazwa 19-nortestosteron).
W swoim czasie na stosowaniu „deki” wpadł znakomity wojownik Paweł Nastula. Zresztą, stosował nie tylko nandrolone ale także pseudoefedrynę, efedrynę oraz phenylpropanoalminę. Przyjęto wysłużoną linię obrony i tradycyjnie winę zrzucono na „skażone sterydami i prohormonami suplementy diety i odżywki z USA” (w tym przypadku ULTIMATE NUTRITION) [1] Jest to bardzo często używana argumentacja. Zresztą afera została rozdmuchana, gdyż w PRIDE FC nikt nie zwracał uwagi na stosowanie dopingu przez zawodników. W UFC wpadkę z nandrolonem zaliczył Sean Sherk. W ten sam sposób bronił się mistrz olimpijski z Barcelony, Dieter Baumann, u którego w listopadzie 1999 roku stwierdzono metabolity nandrolonu. Po badaniach poinformowano, że możliwym źródłem zabronionego steroidu była pasta do zębów. Zidentyfikowano w niej m.in. norandrostendion [2] „Warto przytoczyć tu dane związane z wykrywaniem w Polsce dopingu nandrolonem. Za sprawą tej substancji laboratoria antydopingowe zajęły się problemem zanieczyszczenia odżywek substancjami dopingującymi, gdy okazało się, że na przełomie XX i XXI w wielu krajach odnotowano znaczny wzrost przypadków wykrycia metabolitów nandrolonu (19-norandrosteronu i 19-noretiocholanolonu) w próbkach moczu sportowców (25-27). W Polsce, w pierwszych latach XXI wieku, odsetek próbek, w których stężenie głównego metabolitu nandrolonu (19-norandrosteronu) przekraczało dopuszczalny w sporcie poziom był najwyższy w historii badań antydopingowych w naszym kraju. Badania te są regularnie prowadzone od 1987 roku. Ten nagły wzrost pozytywnych wyników był wiązany, podobnie jak w wielu innych krajach, m.in. z zanieczyszczeniami odżywek” [3]
19-nortestosteron pojawił się na rynku w USA już w roku 1962 (pierwszy raz opisany w roku 1960) [4]. Dla porównania pierwsze odmiany testosteronu zaczęto używać w sporcie dopiero na początku lat 50 XX wieku (radzieccy ciężarowcy). Metanabol pojawił się dopiero w połowie lat 50. Deca durabolin – nie jest nazwą substancji, ale handlową nazwą produktu firmy Organon, Grecja. Jest to w istocie długi ester nandrolonu.
Nandrolone występuje w postaci estrów:
średnich nandrolone phenylpropionate (NPP),
długich (decanoate, laureat, cypionate);
rzadko spotykane były także wersje o kinetyce dłużej niż decanoate np. nandrolone hexyloxyphenylpropionate.
Pod koniec lat 80 XX wieku nandrolone był drugim najczęściej nadużywanym sterydem anaboliczno-androgennym, przez wyczynowych kulturystów [5]. W zestawieniu bezsprzecznie króluje Dianabol (metandienone, metanabol).
Farmakokinetyka nandrolonu: średniego (NPP) i długiego (decanoate)
Nandrolone występuje w wielu wersjach, różniących się kinetyką. Nandrolone decanoate – jest to ester nandrolonu o okresie pół-trwania aż 15 dni. Ale uwaga, wbrew obiegowym opiniom wcale nie znaczy to, że substancja jest bardzo powoli uwalniana. Maksymalny i gwałtowny skok poziomu nandrolonu pojawia się już w 24-48 h po iniekcji domięśniowej długiego estru (nandrolone decanoate). Następnie poziom stopniowo opada, aż do 14-16 dnia. Nie można przyjmować liniowych wzorów, gdyż z reguły kinetyka np. nandrolonu w pierwszym tygodniu po iniekcji różni się od późniejszego okresu (początkowa, większa szybkość wchłaniania i eliminacji). Dodatkowo stwierdzono, iż ma znaczenie stężenie oraz miejsce iniekcji danego środka.
W badaniach z 1997 [6] roku wykazano, iż różne estry nandrolonu zachowują się inaczej w zależności od stężenie substancji w oleju oraz miejsca iniekcji.
Zbadano:
średni ester nandrolonu, 4 mL, 100 mg (NPP, nandrolone phenylpropionate); iniekcja w bark,
długi ester nandrolonu 4 mL, 100 mg (nandrolone decanoate); iniekcja w pośladek,
długi ester nandrolonu 1 mL, 100 mg (nandrolone decanoate); iniekcja w pośladek,
długi ester nandrolonu 1 mL, 100 mg (nandrolone decanoate); iniekcja w bark.
Przykładowo – średni ester nandrolonu (nandrolone phenylpropionate) spowodował zwyżkę w plazmie krwi po jednym dniu po iniekcji (stężenie 100 mg w 4 ml). Maksymalny poziom substancji w osoczu krwi to 30.8 +/- 5.8 nM. Pomiędzy 4, a 5 dniem ilość substancji w plazmie zaczęła gwałtownie spadać, a około 10 dnia osiągnęła poziom wyjściowy. Jest to zgodne z powszechnie przyjętym okresem półtrwania dla phenylpropionatu czyli 4.5 dnia. To znaczy, że po 4-5 dniach stężenie leku w osoczu maleje o połowę. Szczytowy poziom substancji utrzymuje się tylko przez około 48 godzin.
Długi ester (decanoate) – 100 mg uzyskał wyraźny wzrost stężenia w osoczu po 24 h od iniekcji, ale poziom substancji aktywnej w plazmie był stabilny (i najwyższy) do 4-5 dnia. Szczyt stężenia nandrolonu w osoczu krwi przypadł na 4 dzień po iniekcji. Działo się tak niezależnie od miejsca iniekcji (barki, pośladki) oraz stężenia. Jednak najlepsze parametry wykazano przy iniekcji w pośladek, stężenie: 100 mg w 1 ml [3] Przy tym okazało się, że biodostępność przy iniekcji w pośladek była najwyższa, dla długiego nandrolonu w stężeniu 100 mg 1 ml (73%). Gorsze parametry wykazały mniejsze stężenia nandrolonu (100 mg / 4 ml) przy iniekcji w pośladek oraz wysoko stężony nandrolon (100 mg / 1 ml) przy iniekcji w bark. Pozostałe estry i stężenia miały biodostępność w granicach 53-56%.
Jak nandrolone działa na przyrost masy mięśniowej?
W badaniach z 2004 [7] roku metodą podwójnie ślepej próby 16 doświadczonych kulturystów w wieku 19-44 lata otrzymało 200 mg nandrolonu decanoate tygodniowo lub placebo przez 8 tygodni. Zbadano skład ciała metodą DXA (DEXA; absorpcjometria promieniowania rentgenowskiego).
W ciągu 8 tygodni:
masa ciała zwiększyła się o 2.2 kg,
beztłuszczowa masa ciała o 2,6 kg (mięśnie)
całkowita woda w ciele wzrosła o 1,4 kg,
nie stwierdzono zmian w ilości tkanki tłuszczowej, nawodnieniu tkanki mięśniowej, masie i gęstości kości,
Jak widać jest to znakomity wynik, średnio aż 1.3 kg mięśni w ciągu 4 tygodni. W normalnych warunkach, u początkujących przyrost szacuje się na około 500-800 g mięśni miesięcznie.
W kolejnym badaniu z 2001 roku [8] w ciągu 8 tygodni podawania 200 mg nandrolonu decanoate 16 mężczyznom zaobserwowano przyrost beztłuszczowej masy ciała o ponad 3.1 kg (w tym 2.03 kg w tułowiu oraz 1.08 kg na nogach). Czyli znów znakomity rezultat średnio 1.5 kg beztłuszczowej masy miesięcznie. Dodatkowo stwierdzono spadek ilości tkanki tłuszczowej na nogach o 1.9%.
Długie estry nandrolonu idealne nadają się do 6-12 miesięcznych cykli (razem z długimi estrami testosteronu),
Ze względu na silną supresję endogennego testosteronu i bardzo mocne blokowanie osi HPTA – w trakcie cyklu na nandrolonie należy podawać co najmniej 250 mg testosteronu (np. enanthate) tygodniowo,
Najlepsze ze względów farmakokinetycznych miejsce iniekcji to pośladki (najwyższa biodostępność),
Najlepsze właściwości posiadają produkty o większym stężeniu substancji aktywnej,
Przy stosowaniu „deki” możliwe są typowe skutki uboczne – w tym ginekomastia progesteronowa, retencja wody, zwiększony przyrost tkanki tłuszczowej (większe dawki nandrolonu).
Przy braku odpowiedniej ilości testosteronu typowy objaw to „deca dick” niemożność uzyskania pełnej erekcji (supresja do 70% endogennego testosteronu, przy dawce 300 mg tygodniowo! Nawet znikoma dawka 100 mg bardzo silnie i długo „blokuje”) [4]
Po cyklu należy uwzględnić BARDZO długi okres cyrkulacji substancji aktywnej – długie estry (co najmniej 30 dni); jest uzależniony od dawki, najlepiej zejść z nandrolonu na 20-30 dni – a pozostawić testosteron początkowo enanthate, następnie propionate (tapering),
Po cyklu konieczne jest bardzo dokładnie przeprowadzone PCT, z uwzględnieniem silnego zablokowania osi HPTA.
Źródła:
Redakcja PoTreningu.pl uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia. http://www.sfd.pl/Pawe%C5%82_Nastula_nt._dopingu-t303048.html 2. „Problem Zanieczyszczenia Odżywek Środkami Uznanymi Za Dopingujące W Sporcie” AUTORZY: Andrzej Pokrywka, Dorota Kwiatkowska1, Zbigniew Obmiński,Ewa Turek-Lepa, Ryszard Grucza Zakład Badań Antydopingowych, Instytut Sportu, Warszawa Zakład Endokrynologii, Instytut Sportu, Warszawa 3. “Stosowanie odżywek i suplementów diety w aspekcie badań antydopingowych” Medicina Sportiva Practica 2009 4. William Llewellyn's „Anabolics 9th Edition” 5. ”The incidence of anabolic steroid use among competitive bodybuilders”. 6. “Pharmacokinetics and Pharmacodynamics of Nandrolone Esters in Oil Vehicle: Effects of Ester, Injection Site and Injection Volume” http://www.anabolicsteroidcalculator.com/resources/articles/pharmacology/article_1.pdf 7. Med Sci Sports Exerc. 2004 Mar;36(3):484-9. Bodybuilders' body composition: effect of nandrolone decanoate. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15076791 8. Int J Sports Med. 2001 Apr;22(3):235-41. Body composition and anthropometry in bodybuilders: regional changes due to nandrolone decanoate administration. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11354529
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.