Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nomofobia - uzależnienie od smartfonów

Nomofobia - uzależnienie od smartfonów
Ile razy zdarzyło Ci się prowadzić samochód i przeglądać media społecznościowe albo chodzić do toalety ze smartfonem w ręku? Czy podczas treningu rozstajesz się z smartfonem? No właśnie…

Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia i poza byciem przydatnym gadżetem pozwalającym wyszukiwać ważne informacje oraz pozwalającym komunikować się z bliskimi, często przeradza się w obsesyjne nadużycie.

Skąd ten termin?

NOMO = „No Mobile Phone Phobia” - stwierdzenie to zostało wymyślone przez Urząd Pocztowy Wielkiej Brytanii podczas badania lęku w 2008 roku.

Badanie to wykazało, że ludzie którzy zgubili telefony, którym rozładował się telefon lub nie mieli dostępu do sieci, odczuwali stres porównywalny do stresu związanego np. ze ślubem, a 58 procent mężczyzn i 47 procent kobiet cierpiało na nomofobię.

Nomofobia lub NOMO to skrajny strach przed brakiem urządzenia mobilnego. Jest to rodzaj lęku separacyjnego, który pojawia się na skutek brak dostępu do smartfona. Nomofobia jest również tłumaczona, jako strach przed poczuciem odłączenia od cyfrowego świata oraz mediów społecznościowych.

Po części uzależnienie od telefonu może być połączone z naszą pracą lub życiem osobistym, które wymagają od nas codziennej dostępności. Problem nomofobii powstaje, kiedy stale potrzebujemy łączności cyfrowej lub na bieżąco musimy sprawdzać media społecznościowe.

Aplikacje na smartfony zostały zaprojektowane po to, aby były silnie uzależniające i zwiększały zaangażowanie użytkowników, powodując tym samym emocjonalną i psychologiczną zależność od telefonu.

Nasze porady

Aby uniknąć uzależnienie od swojego smartfona i zachować zdrowy umysł, ważne jest, aby pozostawić telefon na co najmniej kilka minut i twarzą w twarz porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi, pomedytować, wykonać swoje obowiązki domowe oraz czynności, które nie angażują smartfonów i innych urządzeń cyfrowych.

Warto również co jakiś czas usuwać aplikacje społecznościowe, aby dodać sobie więcej spokoju i równowagi. Przed wejściem na salę treningową, spróbuj zostawić urządzenie w szatni. Be wątpienia zwiększysz szansę na udany trening.

Źródła: https://www.medicaldaily.com/understanding-nomophobia-fear-not-having-working-smartphone-449217?fbclid=IwAR2HVLciyxIQDZBReV6D3Jlq7YW_ns3za8_60uTKfOVI_3ukJkMkQAakso0

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.