Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odchudzanie i forma – gdzie najczęściej popełniamy błędy?

Odchudzanie i forma – gdzie najczęściej popełniamy błędy?
Droga ku zgrabnej, sportowej sylwetki nie zawsze jest usłana różami. Bywają momenty kiedy zmiany nie są takie, jakich byśmy oczekiwali, a nic tak nie zniechęca do pracy jak brak pozytywnych efektów. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że popełniamy błędy. Czego powinniśmy się wystrzegać?

Przyjrzyj się swojej diecie

Aktywność fizyczna to nie wszystko. Istotne jest również to, co i ile jemy. I nie chodzi tutaj o jedzenie samych sałatek i chudej piersi z kurczaka. Aby osiągać efekty sylwetkowe, zarówno podczas redukcji jak i w kształtowaniu masy mięśniowej, musimy organizmowi dostarczyć odpowiednią dawkę energii, witamin i minerałów. Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa.

Trenuj zgodnie z wyznaczonym celem

Trening, tak jak i dieta, musi być dopasowany do naszych priorytetów. Inaczej będzie ćwiczyć osoba, która chce poprawić takie parametry jak siła, wytrzymałość, szybkość, a inaczej ta, której celem jest pozbycie się tkanki tłuszczowej. Co istotne, plan treningowy musi uwzględniać również nasz staż i możliwości, aby na wstępie nie doprowadzić do przetrenowania. Błędem jest wykonywanie intensywnego treningu każdego dnia. Jak to mówią – więcej nie znaczy lepiej. Odpoczynek, zwany także regeneracją, to część planu treningowego, którego nie wolno pomijać.

Rozgrzewaj się przed treningiem

Rozgrzewka to najważniejszy element treningu. Przygotowuje ciało do wysiłku – rozgrzewa mięśnie, zwiększa ruchomość w stawach, elastyczność, pobudza układ nerwowy. Prawidłowo przeprowadzona zapewnia lepszą efektywność wykonywanych ćwiczeń i przede wszystkim chroni przed kontuzjami. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj treningu wybieramy – niezależnie czy to będą aeroby, trening siłowy czy Pilates, rozgrzewka zawsze jest obowiązkowym elementem każdego treningu. Powinna być adekwatna do tego, co będziemy robić zaraz po niej – inną rozgrzewkę wykonamy przed treningiem z obciążeniem a inną przed lekcją tańca.

Pilnuj prawidłowej techniki

Prawidłowa technika ćwiczeń, postawa, tak jak rozgrzewka, zmniejszają ryzyko powstania kontuzji. Ćwiczenie to nie tylko powtarzanie danego ruchu, ale również świadomość jego poprowadzenia, czucie mięśniowe, umiejętność utrzymania odpowiedniego toru ruchu i napięcia. Częstym błędem jest zwiększanie na siłę obciążenia czy liczby powtórzeń, myśląc, że to jest klucz do osiągnięcia efektów. Owszem, jest to jedno z narzędzi prowadzących do progresji, jednak bez prawidłowej techniki można sobie wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Najpierw prawidłowa technika, nauka świadomego napinania mięśni, a dopiero później zwiększanie ciężaru.

Trenować należy całe ciało

Każdy z nas ma jakieś mankamenty sylwetki, nad którymi szczególnie chciałby się skoncentrować. U pań z reguły są ta nogi i brzuch, u panów na przykład brzuch czy klatka piersiowa. Nie można jednak cały tydzień treningowy oprzeć na robieniu samych „brzuszków”. W kwestii spalania tkanki tłuszczowej trzeba pamiętać, że nie ma spalania miejscowego, w temacie kształtowania mięśni należy pamiętać, że nasze ciało to stabilna konstrukcja – gdy wzmocnimy tylko wybrane partie, inne pozostaną słabsze, przez co nasz układ ruchowy nie będzie pracować w pełni ekonomicznie. Trenować należy całe ciało. Można ustalić sobie priorytet treningowy, natomiast nie powinno się pomijać żadnych grup mięśniowych.

Skup się

Częstym widokiem na siłowni są osoby wpatrzone w swój telefon komórkowy. Czasami to sposób na zanotowanie sobie obciążenia dobranego do danego ćwiczenia, z reguły jednak jest to przeglądanie stron www, portali społecznościowych, rozmowy ze znajomymi itp. Na czas treningu zostawmy telefon w szatni i skupmy się na wykonywanych ćwiczeniach. Trening minie szybciej, a i nasza głowa będzie bardziej skupiona na technice, pracy mięśni, co z pewnością podniesie efektywność naszego treningu.

Podsumowanie

Gdy zauważamy, że nasze wysiłki nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto przyjrzeć się swoim zwyczajom treningowym, dietetycznym itp. Czasami niewielka zmiana może odmienić naszą sytuację i przyspieszyć realizowanie celów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.