IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wakacyjna apteczka

Nikt z nas wyjeżdżając na wakacje nie planuje oczywiście ataku alergii, pogryzienia przez komary czy też zatrucia pokarmowego, warto jednak wziąć pod uwagę możliwość przykrej niespodzianki i w odpowiedni sposób się zabezpieczyć, by w przypadku pojawianie się niechcianego incydentu – nie improwizować.

Niezależnie od tego czy wyjeżdżamy na weekend za miasto czy też wylatujemy na dwutygodniowe wakacje na drugi koniec świata, warto zabrać ze sobą podręczną apteczkę kompleksowo wyposażoną w zestaw „ratunkowych” preparatów i gadżetów. Oczywiście finalny skład apteczki uzależniony powinien być od tego dokąd się wybieramy, to jednak niektórych elementów jej wyposażenia nigdy nie powinno zabraknąć.

„Klątwa faraona”. Nieodłącznym elementem wyposażenia apteczki powinny być środki takie jak popularny nifuroksazyd, który może okazać się wręcz zbawienny w przypadku zatrucia pokarmowego. Podobnie węgiel leczniczy oraz środek hamujący perystaltykę będą niezwykle przydatne w przypadku tzw. „jelitówki”, która szczególnie często dotyka turystów wybierających się do krajów takich jak Egipt. Powyższy zestaw przydać się może również, gdy wakacje spędzamy w innych rejonach świata.

Natrętni towarzysze. Jeśli wybieramy się nad jezioro, w góry czy na tzw. „łono przyrody” warto zabrać ze sobą środki łagodzące objawy związane z ukąszeniami owadów takich jak komary i meszki. Przydatne będą maści zawierające substancje o działaniu antyhistaminowym lub sterydowym (Sanofil, Hydrocort, Comarol etc.), oczywiście należy także pamiętać o profilaktyce zaopatrując się w odstraszający spray.

Środki przeciwbólowe. Uporczywy ból głowy czy bóle menstruacyjne mogą zepsuć nawet najlepiej zapowiadające się wakacje, dlatego w podręcznej apteczce powinny znaleźć się środki przeciwbólowe zawierające ibuprofen, paracetamol lub kwas salicylowy. Pamiętać jednak należy o tym, by nie stosować kilku różnych preparatów na raz, bo może to być niebezpieczne dla zdrowia. Przydatne mogą być także farmaceutyki o działaniu rozkurczowym zawierające drotawerynę. 

Skaleczenia i zadrapania. Nawet pozornie powierzchowne skaleczenie, może stanowić wrota do poważnego zakażenia. Dlatego warto mieć przy sobie zawsze wodę utlenioną i rivanol oraz plaster i bandaż. Każdą ranę należy dokładnie przemyć i odkazić wodą utlenioną oraz zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.  Przydatny może być także tzw. opatrunek w sprayu, a także maści i kremy, które chronią przed rozwinięciem się infekcji (Tribiotic, Betadine, TV Jod, etc.) - warto popytać w aptece. Jeśli wybieramy się w góry, przydatny może okazać się altacet.

Przeziębienie i grypa. Infekcje górnych dróg oddechowych mogą się przytrafić również w czasie letnich wakacji, zwłaszcza jeśli wiesz, że stosunkowo łatwo „łapiesz” przeziębienie czy grypę na wszelki wypadek wrzuć do apteczki wieloskładnikowy preparat taki jak gripex, coldrex, tabcin, fervex lub im podobne oraz solidną dawkę witaminy C.

Na koniec chciałbym przypomnieć, że warto dokonywać sukcesywnych przeglądów podręcznej apteczki lustrując uważnie daty przydatności do spożycia poszczególnych farmaceutyków. Uważać także należy, by składy poszczególnych leków nie dublowały się oraz by nie łączyć ze sobą niektórych środków, stąd też przed użyciem konieczne jest przeczytanie załączonej ulotki.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.