IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Warzywa dobre na pryszcze

Zaskórniki, krostki i grudki popularnie nazywane pryszczami to zmora przede wszystkim osób przed 30. rokiem życia. Pojawiają się na twarzy, placach, ramionach czy klatce piersiowej i wyraźnie psują ich estetykę. Walka z pryszczami w praktyce często sprowadza się do stosowania specjalnie zaprojektowanych kosmetyków, tymczasem warto wiedzieć, że istotne znaczenie w tej kwestii może mieć odpowiednia dieta.

Badania naukowe pozwoliły odkryć pewne zależności pomiędzy sposobem odżywiania a nasileniem występowania zmian skórnych takich jak krostki i zaskórniki. Okazało się, że częściej występują one u osób, które jedzą niewiele warzyw, a za to lubią objadać wysokoprzetwrozoną żywnością, a szczególnie chipsami i słodyczami. Kwestię wpływu wysokoglikemicznej, przetworzonej technologicznie żywności na cerę omówiłem już w jednym z poprzednich artykułów, tym razem chciałbym jednak skupić się na ochronnym wpływie warzyw. Wiadomo powszechnie, że warzywa „są zdrowe”, zawierają witaminy i składniki mineralne, jednak co sprawia, iż korzystnie wpływająca cerę?

Niektóre substancje zawarte w warzywach zaliczane do polifenoli wykazywać oddziałują na aktywność hormonów zaangażowanych w powstawanie wyprysków skórnych. Zwłaszcza związki zawarte w brokułach i innych warzywach krzyżowych, mogą wpływać regulująco na poziom i aktywność niektórych androgenów. Dodatkowo związki fenolowe zawarte w warzywach posiadają właściwości przeciwzapalne. Fakt ten może mieć istotny wpływ na wygląd cery, ponieważ pryszczom towarzyszy zazwyczaj stan zapalny.

Polifenole obecne w warzywach znoszą także niekorzystny wpływ spożycia pokarmów, które cerze nie służą. Z występowaniem zmian skórnych powiązane jest spożycie wysokoglikemicznej żywności, która poprzez negatywny wpływ na poziom glukozy we krwi może oddziaływać na aktywność hormonów i czynników wzrostowych zaangażowanych w powstawanie pryszczy. Błonnik zmniejsza poposiłkową glikemię, a polifenole usprawniają gospodarkę insulinową przyczyniając się do normalizacji poziomu glukozy we krwi.

Składniki zawarte w warzywach korzystnie wpływają także na równowagę kwasowo-zasadową, która może być zachwiana przez zbyt wysokie spożycie białka czy produktów zbożowych (m.in. dlatego pryszcze pojawiają się często u osób stosujących diety z wysokim udziałem protein). Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej sprzyjają nasileniu procesów zapalnych oraz upośledzają pracę niektórych enzymów regulujących funkcje naskórka, co w efekcie tworzy idealne warunki do powstawania zmian skórnych takich jak pryszcze.

Reasumując, dieta bogata w warzywa sprzyja nie tylko ogólnie pojętemu zdrowiu, ale także estetyce wpływając korzystnie na cerę. Zazwyczaj już kilkanaście dni po zwiększeniu udziału warzyw w diecie można zauważyć zmniejszenie ilości krostek i zaskórników. Zwłaszcza osoby, które do tej pory zupełnie stroniły od warzyw mogą zanotować wyraźną różnicę.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.