Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego ktoś wygląda na dużo starszego niż jest w rzeczywistości? Prawdopodobnie też znasz osoby, które mimo upływu lat, nie dają poznać po sobie swojego wieku. Są nie tylko młodzi duchem, ale ich skóra ma również młodzieńczy blask, co sprawia, że wyglądają o wiele młodziej.
Myślisz, że to kwestia szczęścia albo genów? Genetyka odgrywa rolę w starzeniu się skóry, ale w rzeczywistości to nasz styl życia przede wszystkim wpływa na wygląd naszej skóry. Sposób odżywiania i nawyki związane z naszym stylem życia mogą pomóc nam zminimalizować proces starzenia się skóry i sprawić, że będziemy wyglądać młodziej i bardziej atrakcyjnie.
Czynniki wpływające na starzenie się skóry
Naukowcy z oddziału chirurgii plastycznej w Szpitalu Uniwersyteckim Case Medical Center porównali, jak różne czynniki wpływają na starzenie się skóry u bliźniąt jednojajowych. Wybrali 186 par identycznych bliźniaków, chociaż rodzeństwo było genetycznie takie same, miało różne doświadczenia życiowe i środowiskowe. Na podstawie badania wykazano, że na szybkość starzenia się skóry wpływają poniższe czynniki.
Rozwód sprawia, że wyglądasz starzej
Kiedy naukowcy porównali rozwiedzionego bliźniaka z bliźniakiem, który nigdy nie był żonaty, uznali wygląd rozwiedzionego bliźniaka za starszego o około dwa lata. Nie jest to zaskakujące, ponieważ stres odgrywa rolę w procesie starzenia. Rozwód jest stresującym doświadczeniem dla większości ludzi. Odkrycia te pokazują, że emocjonalne zaburzenia związane z rozwodem, rozłąka ze współmałżonkiem oraz stres psychiczny negatywnie wpływają na proces starzenia.
Waga ciała odgrywa rolę w tym, jak wygląda nasza skóra
Czy zauważyłeś kiedyś, że osoby które mają kilka kilogramów więcej, mają mniej zmarszczek? To samo badanie wykazało, że utrata wagi po 40. roku życia może sprawić, że będziesz wyglądać starzej. Panel uznał, że osoby szczuplejsze po 40. roku życia wyglądają starzej, niż ich grubsze rodzeństwo. Ludzie wraz z wiekiem tracą owal twarzy, więc bycie nieco grubszym wypełnia zagłębienia na twarzy, które powstają z powodu starzenia. Także wahania wagi obciążają kolagen i elastynę, które pomagają zachować elastyczność i witalność skóry.
Leki przeciwdepresyjne mogą powodować starzenie się skóry
Badanie oceniło również, że bliźniaki, które zażywały leki przeciwdepresyjne, wyglądały na starsze niż ich identyczne rodzeństwo. Dlaczego tak jest? Naukowcy przypuszczają, że leki przeciwdepresyjne powodują rozluźnienie mięśni twarzy, co przyczynia się do wiotczenia skóry. Istnieje również prawdopodobieństwo, że to stres jest czynnikiem mocno wpływającym na starzenie się skóry.
Przewlekły stres zwiększa poziom kortyzolu - hormonu stresu, który ma szereg negatywnych skutków dla zdrowia. Stres powoduje osłabienie układu odpornościowego, utratę gęstości kości i redystrybucję tkanki tłuszczowej. Kortyzol może również powodować przedwczesne starzenie się skóry.
Podsumowanie
Pamiętaj, że Twój styl życia w dużej mierze wpływa na Twój wygląd. Jedz dużo owoców i warzyw oraz pokarmów bogatych w witaminę C. Witamina C pomaga zachować kolagen, chroniąc skórę przed wiotczeniem i zmarszczkami. Dodatkowo wystawienie skóry na działanie światła słonecznego powoduje uszkodzenie kolagenu i elastyny, dwóch ważnych białek potrzebnych dla integralności skóry. Ważne jest także zadbanie o swoje zdrowie psychiczne. Zacznij stosować praktyki relaksujące pomagające łagodzić stres, ponieważ to właśnie stres przyczynia się do starzenia się skóry.
Nie pal, nie spożywaj dużych ilości alkoholu.
Nie stosuj drastycznych diet odchudzających, które powodują efekt jo-jo. Zainwestuj lepiej w zdrową i skuteczną dietę.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.