Przyszła wiosna, więc fitness kluby pękają w szwach. Pracujemy nad jakością ciała, pragniemy by wyglądało jędrniej, było szczuplejsze lub bardziej umięśnione – chcemy, być w dobrej formie. Z podobnym zaangażowaniem przykładamy się do pielęgnacji twarzy i włosów – maseczki, odpowiednio dobrane kosmetyki pomagają zapewnić im zdrowy wygląd.
Niestety bardzo często zapominamy o właściwiej trosce i kontroli stanu zdrowia naszych oczu. Czas spędzony przy komputerze, brak snu, dym papierosowy stres, suche i zimne powietrze niestety im nie służą. Jeżeli nie zadbamy o nie odpowiednio, to ryzykujemy nie tylko tym, że ludzie będą oceniać nas jako starszych, czy też wiecznie zmęczonych, ale również zwiększa się ryzyko zachorowania na np. jaskrę.
O zdrowie oczu własnych i bliskich nam osób możemy zatroszczyć się w domu, wystarczy wprowadzić w swoje życie odpowiednie nawyki żywieniowe, gdyż wtedy dostarczone zostaną wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową podaż witaminy A (retinolu), C (kwasu askorbinowego) oraz E (tokeferolu).
Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania fotoreceptorów siatkówki, a jej niedobory mogą doprowadzić m.in. do tzw. kurzej ślepoty. W przypadku niedoborów tej witaminy może pojawić się klasyczny obraz zespołu suchego oka oraz blizny rogówki.
Niedobór witaminy C może doprowadzić do kruchości naczyń spojówki, co może być przyczyną wylewów i krwotoków podspojówkowych.
Witamina E, podobnie jak A, jest rozpuszczalna w tłuszczach, oraz jak dwie wyżej wymienione witaminy – działa antyrodnikowo. Działa także wzmacniająco na naczynia krwionośne.
Produkty, które obowiązkowo powinny znaleźć się w naszej diecie:
papryka, sałata i brokuły, marchew, buraki, wątróbka drobiowa/wieprzowa – będą doskonałym źródłem witaminy A
natka pietruszki, truskawki, brokuły, czarne porzeczki, owoce cytrusowe i kiwi, kapusta – dostarczą witaminy C
oleje roślinne (m.in.: z kiełków pszenicy), orzechy, jajka, warzywa zielone – uzupełnią niedobory witaminy E
Jak widzimy, regularne konsumowanie warzyw i owoców w znacznym stopniu poprawia jakość diety, co pośrednio wpływa pozytywnie na stan oczu. Poprzez skrócenie czasu pracy przed komputerem, unikanie dymu papierosowego oraz wypijanie odpowiedniej ilości płynów
(co na pewno wpłynie na stopień nawilżenia gałki ocznej) możemy także przeciwdziałać suchości oczu.
Zmęczone, podrażnione oraz wysuszone oczy przez pracę przy komputerze potrzebują relaksu.
Przede wszystkim oderwij wzrok od monitora, popatrz w przestrzeń powoli zamykając i otwierając oczy.
Zaserwuj gałkom ocznym 2 do 3 serii szybkiego migania. Czas trwania jednej serii powinien wynosić około 10 sekund.
Kieruj gałki oczne (bez przekręcania głowy) raz w prawą, raz w lewą stronę.
Zamknij oczy na kilka minut. Aby uzyskać całkowitą ciemność możesz (bez uciskania) zakryć je rękoma lub też założyć specjalną opaskę na oczy.
Bardzo dobrze sprawdzi się nałożenie plasterków ogórka lub wacików nasączonych czarną herbatą (wersja do wykonania w domu) lub też opaska chodząco - odprężająca (możliwa do zastosowania nawet podczas przerwy w pracy).
Aby zapewnić swoim oczom maksimum komfortu dbaj o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu, w którym przebywasz, rób krótkie przerwy w pracy przy komputerze oraz przy czytaniu, czy też prowadzeniu pojazdu.
Jeżeli problemy masz problemy z oczami lub skórą wokół nich – pomimo odpowiedniej diety, treningu i relaksu – to koniecznie skonsultuj się z lekarzem ogólnym, okulistą lub dermatologiem, aby zdiagnozować i jak najszybciej usunąć przyczynę.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.