Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego należy spać nie krócej niż 7 godzin? 5 powodów

Dlaczego należy spać nie krócej niż 7 godzin? 5 powodów
Chociaż niemal wszyscy lubią spać „do oporu”, to w dzisiejszych czasach mało kto może sobie pozwolić na funkcjonowanie bez budzika. Praca, szkoła, obowiązki domowe i ciągła presja czasu sprawiają, że śpimy coraz mniej. Zapominamy przy tym, że sen jest nam niezbędny do życia, a skutki jego niedoboru są nie tylko uciążliwe, ale niekiedy również groźne dla naszego zdrowia. Poniżej pięć ważnych powodów, dla których warto spać przynajmniej siedem, a najlepiej około ośmiu godzin na dobę.

Dla lepszego samopoczucia

Nie ulega wątpliwości, że kiedy jesteśmy wyspani, czujemy się po prostu lepiej niż wtedy gdy cierpimy na choćby drobne niedoboru snu. Sen wpływa na poziom ważnych dla naszej kondycji psychicznej neuroprzekaźników. Gdy zapewnimy sobie odpowiednią jego dawkę, to lepiej radzimy sobie ze stresem, chętniej podejmujemy wyzwania i z większym optymizmem podchodzimy do życia. Badania naukowe wskazują, że niedobór snu może sprzyjać nie tylko drobnym zaburzeniom nastroju, ale również – depresji.

Dla lepszego wyglądu

Odpowiednia dawka snu jest niezbędna dla zachowania estetycznego wyglądu. Dobroczynny wpływ snu obejmuje nie tylko skórę, włosy i paznokcie, ale także masę i skład ciała. Okazuje się, że jego niedobór powoduje, że więcej jemy i sprawniej odkładamy zapasy energetyczne w postaci tkanki tłuszczowej. Efekt jest oczywisty – dodatkowe kilogramy i centymetry w obrębie pasa, ud i bioder. Również cera osób niewyspanych prezentuje się zdecydowanie gorzej, jest poszarzała, matowa, sucha.

Dla większej wydajności pracy

Jeśli masz w zwyczaju skracać ilość czasu poświęcanego na sen ze względu na „natłok obowiązków”, to wiedz, że nie jest to skuteczna metoda na poprawę wydajności pracy. Niewyspanie sprawia, że funkcjonujemy gorzej, dłużej wykonujemy codzienne czynności, częściej się mylimy, potrzebujemy więcej czasu na przyswajanie i przetwarzanie wiedzy. Wszystko to prowadzi do zmniejszenia efektywności podejmowanych działań, sprawiając, że… potrzebujemy więcej czasu, by wykonać powierzone nam obowiązki. Lepiej jest się wyspać i skondensować swoją pracę.

Dla szybszej regeneracji mięśniowej

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, i chcesz poprawiać sukcesywnie swoje wyniki, to wiedz, że odpowiednia ilość snu ma w tej kwestii bardzo istotne znaczenie. Organizm poddawany działaniu bodźców treningowych musi mieć czas na regenerację, a ta zachodzi głównie wtedy gdy śpimy. Jeśli nocny odpoczynek będzie za krótki, proces odnowy powysiłkowej nie będzie zachodził sprawnie. Efektem tego może być zatrzymanie postępów, a nawet regres i zwiększone ryzyko kontuzji. Źródłem problemów może być nie tylko jednorazowe zarwanie nocy, ale także drobne, ale powtarzające się „niedospania”.

Dla poprawy zdrowia

Sen leczy, a jego brak – ściąga na głowę choroby. Niestety, to nie jest tylko wydumana teoria, ale fakt potwierdzony naukowo. Osoby regularnie niedosypiające są bardziej narażone na rozwój chorób takich jak otyłość i cukrzyca, a także – depresja. Spekuluje się również na temat możliwości wystąpienia także innych poważnych przypadłości. Bez odpowiedniej dawki snu trudno jest zachować zdrowie na lata.

Podsumowanie

Z wymówkami typu „nie mam czasu na to, by spać więcej, niż pięć godzin” jest podobnie jak z usprawiedliwieniami typu „nie mam czasu na zdrowe odżywianie”. Oczywiście sam jako osoba pracująca zazwyczaj siedem dni w tygodniu wiem, że z czasem może być naprawdę krucho. Biorąc pod uwagę jednak znaczenie odpowiedniej ilości snu, nie tylko dla sylwetki i samopoczucia, ale także ogólnie pojętego zdrowia i pragmatycznie rozumianej wydajności pracy, nie ulega wątpliwości, że zapewnienie odpowiedniej ilości czasu na nocny wypoczynek, jest kwestią niezwykle wysokiej wagi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.