IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

10 000 kroków vs godzinny trening – wpływ na odchudzanie i dobrą formę

10 000 kroków vs godzinny trening – wpływ na odchudzanie i dobrą formę
Czy wiesz, ile kroków dziennie wykonujesz? Z pewnością tak, ponieważ modne jest teraz korzystanie z aplikacji, które je zliczają. Ponadto wiele zegarków ma wbudowaną taką funkcję.

Ile kroków należy wykonywać, aby zachować zdrowie?

Taką minimalną liczbą jest 10 000 kroków. Dlaczego? Ponieważ taka ilość ma zapewnić minimalną dawkę ruchu każdego dnia, wpływającą na  zdrowie i dobre samopoczucie. Oczywiście jest to bardzo ogólne stwierdzenie, ponieważ na zdrowie składa się mnóstwo innych czynników. Samo wykonanie 10 000 kroków, czyli dystansu ok. 6 km nie zapewni nam zdrowia, jeśli nie dbamy o dietę, zdrowy sen i wiele innych. Ponadto osoby z nadwagą nie pozbędą się nadmiarowych kilogramów, jeśli będą się skupiać tylko na tych krokach. To zdecydowanie za mało. 

To skąd takie zalecenia, żeby wykonywać minimum 10 000 kroków dziennie? Być może dlatego, że to taka liczba, która wymaga nieco więcej niż wyjście z psem i pójście na zakupy i która daje nam poczucie wyzwania. Większość z nas na spokojnie jest w stanie je zrealizować, a liczba jest na tyle imponująca, że motywuje.

Ile kalorii spala wykonanie 10 000 kroków?

10 tysięcy kroków

Ilość spalonych kalorii zależy od wieku, wagi i innych parametrów, ale przyjęło się, że średnia ilość to 400-500 kcal. Czy to dużo? I tak i nie. Jeśli spalenie takiej ilości kalorii wynikałoby z dodatkowej aktywności w ciągu dnia, wówczas można by śmiało je doliczyć do naszego zapotrzebowania. Jednak jeśli kroki te wykonujemy w naszych codziennych czynnościach, kiedy krzątamy się po domu, idziemy do pracy, robimy zakupy, to czy miałoby to sens? Nie za bardzo, ponieważ nie są to jakieś nadzwyczajne czynności dodatkowe. W kontekście pracy nad sylwetką nikt jeszcze nie zrobił formy dzięki samym spacerom do pracy i z powrotem.

10 000 kroków – czy to ma sens?

Tak, jak najbardziej. Jednak jeśli pracujesz nad sylwetką, chcesz zgubić kilka kilogramów lub zbudować mięśnie, to te kroki traktuj jako aktywność pożądaną, a nie trening główny. Na pewno każda dodatkowa aktywność przyniesie więcej korzyści niż siedzenie w domu na kanapie.

Co lepsze: 10 000 kroków czy godzinny trening?

Aby uzyskać najlepsze efekty, warto zrobić trening, a w ciągu dnia zapewnić sobie dodatkową dawkę lekkiego ruchu, choćby właśnie 10 000 kroków. 

Jeśli chcielibyśmy porównać ilość spalonych kalorii, to należałoby uwzględnić nie tylko parametry ludzkie, ale również rodzaj treningu. 

Poniżej kilka wybranych form treningowych i ilość spalanych kalorii w ciągu godziny przez osobę ważącą 60 kg:

  • trening siłowy intensywny – 510 kcal
  • trening siłowy średniointensywny – 420 kcal
  • aerobik – 310 kcal
  • orbitrek – 300 kcal
  • joga – 150 kcal.

Jak widać, liczby te są bardzo różne i gdybyśmy mieli skupić się jedynie na spalanych kaloriach, to prawdopodobnie w niektórych przypadkach, wykonywanie 10 000 kroków byłoby bardziej pożądane.

Trening jako narzędzie do uzyskania formy

Jeśli zależy nam na modelowaniu sylwetki, to nic nie zastąpi treningu. To właśnie na nim wykonujesz ćwiczenia, dzięki którym Twoje mięśnie nabierają kształtów. I choć maszerowanie angażuje całe nasze ciało, to jednak nie zapewni takich bodźców jak obciążenie, które stymuluje rozwój mięśni.

Pamiętaj też, że większa ilość tkanki mięśniowej pozwoli na spalanie większej ilości energii. 

Jeśli zatem chcesz pracować nad formą, postaw na trening. I niekoniecznie z zegarkiem w ręku, że musi to być godzina. To nie czas odpowiada za jakość treningu, ale Twoje zaangażowanie, intensywność, odpowiedni dobór ćwiczeń i umiejętność wykorzystania potencjału treningu.

A co z krokami?

Niech będą dodatkową aktywnością każdego dnia, dodatkiem do treningu, a może nawet formą cardio. W końcu nie zawsze musisz maszerować (truchtaj, biegaj), jeśli Twoim celem jest spalanie jeszcze większej ilości kalorii. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.