Na zaburzenia depresyjne cierpi coraz więcej ludzi na całym świecie. Stres, napięcie, brak snu, kiepski sposób odżywiania i niehigieniczny tryb życia zwiększają ryzyko występowania zaburzeń nastroju, stanów depresyjnych i depresji, co w sposób negatywny odbija się na relacjach społecznych i znacznie pogarsza jakość życia. Okazuje się, iż zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna mogą znacznie złagodzić skutki tej choroby. Jak się okazuje, niezwykle pomocne może także okazać się włączenie kurkumy do codziennego menu.
Kurkuma i jej zastosowanie
Kurkuma, oprócz niewątpliwych walorów kulinarnych, cieszy się sporym zainteresowaniem naukowców. I tak, zgodnie z wybranymi wynikami specjalistycznych opracowań i analiz, kurkuma stanowi obiecujący środek do zwalczania i łagodzenia objawów wielu dolegliwości, takich jak: cukrzyca, wybrane nowotwory, choroby serca, trądzik. Wykorzystywana jest także do wygaszania stanu zapalnego organizmu, uważa się, iż jest nieocenionym sprzymierzeńcem osób zmagających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Istnieje zatem kilka dobrych powodów, dla których warto na stałe uwzględnić kurkumę w jadłospisie – np. w miejsce gotowych mieszanek przyprawowych, będących źródłem przede wszystkim soli i cukru.
Kurkuma a depresja
Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie Phytotherapy Research wskazują na potencjalny wpływ kurkumy, a konkretnie kurkuminy zawartej w kurkumie, na poprawę nastroju. Warto podkreślić, iż była to próba kliniczna z randomizacją. Za antydepresyjny wpływ tej przyprawy odpowiadają prawdopodobnie jej silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Inne proponowane wyjaśnienia to: zdolność do hamowania monoaminooksydazy (enzymy, którego podwyższony poziom występuje właśnie u chorych na depresję); podnoszenie poziomu serotoniny i dopaminy w mózgu, co wiąże się z poprawą samopoczucia i nastroju. Niewątpliwie na uwagę zasługuje także brak poważnych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem tej przyprawy – w odróżnieniu od wielu leków przeciwdepresyjnych. Istotnym problemem natomiast może być ograniczona biodostępność kurkumy – jak wiadomo, z przewodu pokarmowego przyswaja się ona w sposób mocno ograniczony.
Jak poprawić biodostępność kurkumy?
Okazuje się jednak, iż biodostępność kurkumy można poprawić – również w warunkach domowych. Pozytywnie wpływa na nią bioperyna – dlatego kurkumę warto stosować z czarnym pieprzem. Uważa się, iż jest to jeden z lepszych sposobów na zwiększenie adsorpcji kurkumy z przewodu pokarmowego. Do innych należą: uwzględnienie dodatku tłuszczu (np. kokosowego, oleju lnianego, oliwy z oliwek); dodatek kwercetyny lub sylimaryny. Przypuszcza się, iż prostym sposobem na poprawę biodostępności jest także spożywanie kurkumy na ciepło – np. z mlekiem (tzw. złote mleko).
Podsumowanie
Kurkuma to niewątpliwie przyprawa zasługująca na szczególną uwagę – z racji posiadanych właściwości prozdrowotnych, do których należy doliczyć pozytywny wpływ na samopoczucie i właściwości antydepresyjne. Stosując kurkumę w warunkach domowych, warto pamiętać o tym, by zwiększyć jej biodostępność.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.