Czym jest PCT?
Pewna część skutków ubocznych wynikających ze stosowania sterydów anaboliczno-androgennych (w skrócie SAA), powiązana jest z zablokowaniem przez te środki osi podwzgórze- przysadka- jądra, czyli specyficznego układu odpowiedzialnego za regulację produkcji endogennego testosteronu. Jest to proces nieunikniony i trzeba po prostu uznać za fakt, iż następuje bardzo szybko od rozpoczęcia sterydowej kuracji. Ta specyficzna reakcja organizmu niesie za sobą szereg konsekwencji, które w sposób dotkliwy odczuwalne są najczęściej po zakończeniu cyklu. Odstawienie SAA przy jednoczesnym „zablokowaniu” wytwarzania endogennego testosteronu doprowadza do niedoboru androgenów, czego efektem jest spadek lub zanik libido, bezpłodność, zmniejszenie masy i siły mięśniowej, a nawet – depresja.
W celu zmniejszenia negatywnego wpływu SAA na układ hormonalny stosuje się tzw. „odblok” zwany w skrócie PCT (post-cycle therapy), który polega na przyjmowaniu farmaceutyków pomagających w przywróceniu równowagi hormonalnej. Do najpopularniejszych środków stosowanych w tym okresie należy „Clomid” czyli tak naprawdę środek farmaceutyczny występujący u nas pod nazwą Clostylbegyt (substancja aktywna - cytrynian clomifenu), Nolvadex (tamoksyfen) o działaniu antyestrogenowym i stymulującym wytwrazenia hormonów gonadortropowych, a w przyapdku dłuższych cyklów także preparaty zawierające gonadotropinę kosmówkową (HCG) takie jak Pregnyl / Choragon, których zastosowanie pomaga przywrócić prawidłową czynność jąder. Zarówno zestawienia środków jak i używane dawki oraz czas trwania PCT uzależnione są od wielu czynników. Przykładowo HCG włącza się niekiedy już w trakcie trwania cyklu i stosuje jeszcze przez pewien czas po jego zakończeniu, natomiast klomifen stosowany jest raczej po odstawieniu SAA i (po skończeniu przyjmowania HCG).
Nieraz stosowanie sterydów (zwłaszcza takich jak nandrolon) niesie za sobą jeszcze głębsze problemy hormonalne, w przebiegu których wzrasta poziom prolaktyny co stanowi skomplikowany problem medyczny i którego rozwiązania proponowane na forach dyskusyjnych niekiedy są totalnie pozbawione sensu. Internetowi znawcy nie biorą najczęściej pod uwagę tego, że podwyższony poziom prolaktyny może być powiązany ze wzrostem poziomu progesteronu, a samo jej obniżenie za pomocą farmaceutyków nie likwiduje przyczyny problemu. W efekcie nawet po farmakologicznym wyrównaniu poziomu prolaktyny funkcje seksualne nadal są osłabione… Ta ciekawa zależność stanowi jednak temat na osobny artykuł.
Co w praktyce daje PCT?
Zastosowanie PCT po kuracji sterydowej, jak już wspominałem pozwala wspomóc organizm w powrocie do hormonalnej równowagi poprzez stymulowanie uwalniania gonadotropin i testosteronu. Dzięki temu spadki masy mięśniowej i siły są mniejsze, zniżka nastroju nie jest tak głęboka, a życie seksualne w miarę szybko wraca do równowagi. Należy jednak tutaj dodać, że zastosowanie PCT nie gwarantuje, że zejście z cyklu będzie bezbolesne. Ból będzie mniejszy i łatwiejszy do zniesienia.