Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Brak owoców w diecie. Jakie są skutki ich niedoboru?

Brak owoców w diecie. Jakie są skutki ich niedoboru?
Większość mieszkańców krajów wysokorozwiniętych spożywa dietę niezbyt urozmaiconą, bogatą jednak w produkty wysokoprzetworzone. Być może jest to jeden z powodów, pogorszenia stanu zdrowia tych społeczeństw. Oczywiście nie możemy zapominać o tak często spotykanym nadmiarze spożywanych kalorii oraz niskiej aktywności ruchowej mieszkańców tych krajów...

W większości opracowań naukowych zalety spożywania owoców rozpatrywane są wraz z tymi, które dotyczą także warzyw. Naukowcy zauważyli ciekawą zależność, która wykazała, że jeśli znaczną ilość produktów wysokoprzetworzonych zastąpimy niskoprzetworzoną żywnością pochodzenia roślinnego, możemy zaobserwować dużą, ochronną rolę tego typu sposobu odżywiania w chorobach układu sercowo-naczyniowego, chorobach nowotworowych, chorobie Alzheimera, czy też cukrzycy typu 2. 

Co daje wysokie spożycie owoców?

Szacuje się, że wczesne włączenie strategii spożywania warzyw i owoców w formie nisko przetworzonej może zapobiec prawie 1/3. zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi! 

Musimy pamiętać, że zarówno warzywa, jak i owoce zawierają bogactwo witamin, minerałów, błonnika i fitoskładników, ze szczególnym uwzględnieniem karotenoidów, flawonoidów oraz fenoli. W zaleceniach dietetycznych przeznaczonych dla Amerykanów, dla diety 2000 kcal, nakazano spożywanie łącznie nie mniej niż 9. porcji warzyw i owoców, w tym min. 4 porcji owoców. Porcja to średniej wielkości owoc. Widzimy więc, że niezwykle ważne jest spożywanie owoców i warzyw.

Spójrzmy teraz bliżej, jakie mikroelementy szczególnie cenne dla naszego zdrowia, znajdziemy w owocach. Ze względu na niezwykłe bogactwo owoców będę rozpatrywał tylko trzy ich grupy.

Jabłka

JCo daje jedzenie jabłekabłka są jednymi z najczęściej spożywanych owoców na świecie. Są cennym źródłem minerałów, błonnika pokarmowego, witaminy C, flawonoidów i związków fenolowych. 

Jabłka są niezwykle bogatym źródłem związków przeciwutleniających, którym właśnie przepisuje się ogromną rolę ochronną dla naszego zdrowia, gdyż nadmierna produkcja, przez nasz organizm z wolnych rodników, wiązana jest  z wieloma stanami chorobowymi. 

Co ciekawe, związki bioaktywne w owocach wykazują działanie synergistyczne, oddziałując antyrodnikowo, stymulując pracę układu odpornościowego, regulując procesy apoptozy (programowanej śmierci) komórek, wykazując działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. 

W badaniach na szczurach zauważono, że spożywanie jabłek może wpływać na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka piersi. 

Inne badanie pokazało, że zjadanie jabłek może wspierać terapię leczenia raka piersi. Wykazano również pozytywny wpływ konsumpcji jabłek na leczenie nowotworu wątroby, a także zmniejszenie ryzyka występowania chorób neurodegeneracyjnych oraz zmniejszenie śmiertelności z powodu choroby wieńcowej serca. 

Owoce jagodowe

Rozpatrując kategorie owoców jagodowych, naukowcy zauważyli, że konsumpcja części z nich może wpływać na zmniejszenie ryzyka występowania chorób układu krążenia, niektórych rodzajów raka, działać przeciwzapalnie, wykazując także właściwości zmniejszające ryzyko występowania infekcji jelit i dróg moczowych. 

Owoce tropikalne

W obrębie tej grupy owoców najczęściej rozpatruje się ich wpływ na zdolność do zwalczania wolnych rodników. 

Podsumowanie

Rezygnując z owoców, należy liczyć się z tym, że zmniejszymy nasze szanse na zapobieganie niektórym chorobom przewlekłym. Jednocześnie należy podkreślić wzajemnie uzupełniające się działanie prozdrowotne różnych rodzajów owoców. Czy warto więc rezygnować…? 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.