Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Chrapanie – jak sobie z nim poradzić

Chrapanie – jak sobie z nim poradzić
Choć to niezwykle uciążliwa, to niestety często lekceważona i żartobliwie wyśmiewana przypadłość. Poza zdenerwowaniem i niewyspaniem partnerki, niesie za sobą szereg innych komplikacji. Ciągłe poczucie zmęczenia, problemy z koncentracją, pojawianie się bezdechów sennych, bezsenność – to tylko niektóre z nich. Chrapanie jest zjawiskiem akustycznym wynikającym z nieprawidłowych wibracji tkanek miękkich górnych dróg oddechowych. Statystyki mówią, że jest to dolegliwość typowo męska, gdyż dotyka dziesięciokrotnie więcej panów niż kobiet. Gdzie szukać przyczyn chrapania i w jaki sposób z nim walczyć? Zapraszamy do lektury.

Pozycja, w której śpisz

Niebagatelny wpływ na chrapanie, ma pozycja, w której śpisz. Jeżeli podczas snu leżysz na plecach, to język „ucieka” do tyłu, co skutkuje otwarciem ust i zwężeniu ulega kanał nosogardła i cieśni gardła.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana ułożenia ciała. Jeśli problem związany był z pozycją snu, to po przełożeniu się na bok chrapanie powinno ustąpić.

Papierosy i alkohol

Nikotyna oraz substancje smoliste negatywnie wpływają na drogi oddechowe; m.in. powodują zaleganie śliny w tchawicy i krtani, obrzęk śluzówki, podrażnienie gardła.

Dobrym wyjściem byłoby unikanie palenia przed snem, najlepszym jednak całkowite zrezygnowanie z tego nałogu.

Alkohol, podobnie jak środki uspokajające i nasenne, powoduje wiotczenie, rozluźnienie mięśni gardła i języka. Skonsumowanie alkoholu sprawia, że nawet osoby, których nigdy ten problem nie dotyczył, zaczynają chrapać.

Na szczęście w tym przypadku rozwiązanie jest niezmiernie proste. Nie pij napojów wysokoprocentowych przed udaniem się w objęcia Morfeusza, a zapewnisz zarówno sobie, jak i swojej partnerce spokojny sen.

Wilgotność i temperatura powietrza

Suche powietrze wysusza błonę śluzową gardła i nosa, co sprzyja chrapaniu. Częste wietrzenie pomieszczenia, w którym śpisz, utrzymywanie w nim stałej temperatury (około 20 stopni Celsjusza) lub umieszczenie nawilżacza w sypialni na pewno poprawi jakość snu, pozwoli na lepszą regenerację oraz może korzystnie wpłynąć na złagodzenie lub całkowite ustąienie chrapania.

Nadmiar kilogramów, czyli nadwaga

U osób dotkniętych problemem nadwagi/otyłości często występują zaburzenia snu, chrapanie. Tylko odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta, wysiłek fizyczny i – oczywiście – utrata zbędnych kilogramów pomogą w pozbyciu się tej przykrej dolegliwości.

Wizyta u specjalisty

Jeżeli te proste, wyżej wymienione metody, nie skutkują, konieczne będzie udanie się do laryngologa, który po przeprowadzeniu specjalistycznych badań ustali źródło tego problemu.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie