Częste chodzenie do toalety i ciągłe parcie na pęcherz to problem nie tylko uciążliwy, ale niekiedy również – poważny. Okazuje się bowiem, że jego przyczyn może być wiele, od błahych i niegroźnych po naprawdę poważne. Warto więc pochylić się nad tą przypadłością i zastanowić skąd się bierze i jakie kroki podjąć by usunąć jego przyczynę.
Jak często to jest za często?
Tak naprawdę trudno precyzyjnie powiedzieć jaka częstotliwość mikcji (oddań moczu) w ciągu doby jest ilością prawidłową. To jak często chodzimy do toalety uzależnione jest w dużej mierze od spożycia płynów. Niemniej jednak każdy z nas jest w stanie zauważyć, jeśli ilość owych wizyt w ciągu doby się zwiększy. Z pewnością konieczność oddania moczu kilkunastokrotnie w ciągu dnia i jeszcze kilka razy w ciągu nocy nie jest normalna i stanowić powinna pewien powód do niepokoju.
Przyczyny częstego oddawania moczu
Częste oddawanie moczu może być spowodowane wieloma czynnikami, od naprawdę błahych po poważne, wymagające interwencji medycznej. Ilekroć problem się pojawi należy dokonać skrupulatnego rozpoznania.
Warto mieć na uwadze, iż przypadłość ta może mieć następujące podłoże:
Picie zbyt dużych ilości płynów – sytuacja wcale nie taka rzadka jak można byłoby sądzić, wiele osób jest bowiem przekonanych, że pić trzeba jak najwięcej. Przekonanie to sprowadza się do praktyki polegającej na bezustannym wlewaniu w siebie wody. Skutkiem oczywiście jest nasilone oddawanie moczu. To najbardziej błaha, ale i najczęstsza przyczyna problemu. Wody warto pić tyle by nie czuć wyraźnego pragnienia, jednocześnie starając się nie wlewać jej w siebie na siłę.
Nadużywanie kofeiny – kawa, herbata, napoje energetyczne, preparaty przedtreningowe, spalacze tłuszczu i inne środki mające działanie pobudzające mogą zwiększać wydalanie moczu. Efekt jest szczególnie wyraźny przy stosowaniu wysokich dawek kofeiny, przekraczających 200 – 300mg na dobę. Z zawierającymi kofeinę napojami i suplementami warto po prostu zachować umiar i starać się ograniczyć do 1 – 3 dawek w ciągu dnia.
Stosowanie preparatów keratynowych – suplementacja kreatyną bardzo często wywołuje z jednej strony wzrost pragnienia a z drugiej – zwiększenie wydalania moczu. Najbardziej widoczne jest to przy stosowaniu fazy nasycenia (po 20 – 30g kreatyny na dobę), lub przyjmowaniu przez dłuższy czas dawek przekraczających 8 – 10g na dobę. Jeśli podczas suplementacji kreatyną pojawia się problem z zbyt wysokiej częstotliwości mikcji, należy zmniejszyć dawkę preparatu.
Zakażenie dróg moczowych – zapalenie pęcherza to przypadłość której zawsze towarzyszy zwiększona częstotliwość wydalania moczu. Przypadłość ta częściej dotyka aktywne seksualnie kobiety niż mężczyzn choć i u panów może się zdarzyć. Przypadłość ta objawia się nie tylko częstomoczem, ale także wyraźnym dyskomfortem w obrębie dróg moczowych, a niekiedy także stanem podgorączkowym. Jeśli zachodzi podejrzenie, iż przyczyną problemu jest zapalenie pęcherza należy skonsultować się z lekarzem. Na własną rękę można przyjąć środki zawierające ekstrakty z żurawiny i pietruszki.
Cukrzyca – niekiedy częstomocz ma poważniejsze przyczyny, jednym z takich może być właśnie cukrzyca. Do nasilonego wydalania moczu w stanie przedłużającej się hiperglikemii. Organizm w ten sposób próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy krążącej w krwiobiegu. Oczywiście częste oddawanie moczu nie jest wystarczającym wskaźnikiem diagnostycznym cukrzycy. Ale jeśli dodatkowo występuje m.in. senność po posiłkach, drażliwość, apatia, swędząca skóra, nieostre widzenie, chudnięcie pomimo niezmienionej diety warto skonsultować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania.
Problemy z prostatą – przypadłość ta dotyczy zazwyczaj mężczyzn stosujących niedozwolone wspomaganie hormonalne. Korzystanie ze sterydów anaboliczno-androgennych może prowadzić do powiększenia gruczołu krokowego, co ze względu na uwarunkowania anatomiczne powoduje częste oddawanie moczu. Środkiem zaradczym jest rezygnacja z dopingu lub też stosowanie preparatów zmniejszających lokalną aktywność DHT.
Ciąża – częste oddawanie moczu jest jednym z pierwszych symptomów ciąży. Kobiety aktywne seksualnie, które rejestrują u siebie wspomniany problem zawsze winny brać pod uwagę tę właśnie możliwość. Sposób na weryfikację jest prosty – wystarczy w odpowiednim momencie wykonać test ciążowy. Jeśli wynik będzie pozytywny pozostaje tylko czekać. Innej opcji w tym wypadku oczywiście nie ma…
Choroby nerek – niekiedy zdarzyć się może tak, ze nadmierne lub zbyt częste wydalanie moczy związane jest z chorobą nerek (np. śródmiąższowym zapaleniem tego narządu). Takie przyczyny zdarzają się jednak stosunkowo rzadko, ale nie można ich wykluczyć, bez przeprowadzenia odpowiednich badań. W razie wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem.
Jakie badania wykonać?
Jeśli uda się wykluczyć, że częste oddawanie moczu wynika z błahych przyczyn takich jak chociażby nadmierne spożycie płynów czy – kofeiny, to warto poważniej zastanowić się nad rozpoznaniem problemu. Badania specjalistyczne przeprowadzane są zazwyczaj na polecenie lekarza, ale niektóre – można wykonać na własną rękę, a należą do nich: badanie ogólne moczu, pomiar glukozy na czczo, a w przypadku kobiet także – test ciążowy. Specjalista nefrolog zlecić może także cystometrię (pomiar ciśnienia wewnątrz pęcherza moczowego); cytoskopię (przeprowadzane z zastosowaniem, podświetlanego urządzenia, zwanego cytoskopem, za pomocą którego lekarz może obejrzeć wnętrza pęcherza i cewki moczowej); USG pęcherza moczowego. Generalnie rozpoznanie przyczyny problemu jest kluczowe dla usunięcia uciążliwych objawów.
Podsumowanie
Problem częstego oddawania moczu może mieć różne podłoże, zarówno banalne i niegroźne jak i całkiem poważne. Jeśli problem nie jest jedynie chwilowy należy poświęcić czas i uwagę na rozpoznanie jego przyczyny, najlepiej – w porozumieniu z lekarzem.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.