Wiele kobiet myśli: „siłownia nie jest dla mnie”. „Nie chcę wyglądać jak facet. Chciałabym tylko trochę schudnąć i ujędrnić pupę.” W takim razie siłownia jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Trening siłowy, jak żaden inny, pozwala na kształtowanie sylwetki. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom z obciążeniem i możemy pracować nad konkretnymi partiami ciała.
Pamiętaj, że zawsze należy ćwiczyć całe ciało, aby zapewnić jego równomierny rozwój. Nigdy nie ćwicz samego brzucha i pośladków. Nie tędy droga. Nie mniej jednak odpowiednio przygotowany plan treningowy umożliwia skupienie się na wybranych partiach sylwetki. Nie zapewni Ci tego żadna aktywność aerobowa ani sama dieta. Nie bez powodu istnieje powiedzenie, jeśli chcesz wyglądać dobrze w ubraniach wystarczy, że chudniesz stosując dietę, jeśli chcesz wyglądać dobrze również nago, ćwicz na siłowni.
Ćwiczenia na siłowni pomagają nie tylko budować mięśnie, ale również chudnąć
Właściwie jedno wiąże się z drugim. Dzięki temu, że posiadamy więcej mięśni wzrasta nasze zapotrzebowanie energetyczne. Inaczej mówiąc możemy jeść więcej i nie tyć. Gdy zmienia się stosunek mięśni do tłuszczu w naszym ciele, spalamy więcej kalorii nawet wtedy, gdy po prostu leżymy. W przeciwieństwie do stosowania cudownej diety za dietą z gazety dla pań, po których metabolizm jest coraz wolniejszy. W efekcie jedząc tyle samo, tyjemy. Sama zdecyduj, która opcja brzmi lepiej – jeść więcej i nie tyć, czy może przybierać na wadze, mimo jedzenia coraz mniejszych porcji?
Zalety ćwiczeń na siłowni nie ograniczają się jednak tylko do poprawy naszego wyglądu. Systematyczne ćwiczenia z obciążeniem poprawiają ogólną wydolność i sprawność.
Dzięki regularnym ćwiczeniom mięśnie i ścięgna stają się bardziej elastyczne i silne
Dzięki temu jesteśmy mniej narażeni na kontuzje. W rzeczywistości oznacza to mniej więcej tyle, że Twoje ciało jest lepiej przystosowane do różnego rodzaju aktywności. Istnieje mniejsze ryzyko, że nabawisz się kontuzji truchtając czy jeżdżąc na rowerze.
Trening z obciążeniem zapobiega również osteoporozie
Dzieje się tak, gdyż kości, podobnie jak mięśnie, wzmacniają się, reagując na nacisk, czyli obciążenie zewnętrzne, które fundujemy im podczas ćwiczeń na siłowni. Z tego powodu trening siłowy jest szczególne zalecany dla kobiet, osób starszych, a także osób po urazach.
Regularne ćwiczenia wpływają również na nasze samopoczucie i dobry nastrój
Dzieje się tak głównie za sprawą endorfin, które powstają w organizmie w czasie ćwiczeń. Wynika to również z większej pewności siebie, która wzrasta dzięki temu, że stajemy się bardziej świadomi swojego ciała, obserwujemy pozytywne zmiany w lustrze, mamy cel nie ograniczający się jedynie do zgubienia kolejnego kilograma. Każdy kto zaczął regularnie ćwiczyć z obciążeniem, wie jak bardzo można to polubić i dążyć do tego, by z każdym treningiem wycisnąć więcej, zrobić jedną pompę więcej, czy w końcu podciągnąć się samodzielnie na drążku.
W ten oto sposób zdobywasz nowe hobby
Hobby, które wpływa pozytywnie na Twoje zdrowie i samopoczucie. Pomaga Ci się odstresować i choć na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że regularne treningi wpływają również na lepszy sen. Pamiętajmy jednak, że ruch to jednak nie wszystko. Dlatego ćwiczenia siłowe warto wspomóc odpowiednią dietą.
Podsumowanie
Stwierdzenie, że siłownia to twierdza testosteronu, w której nie ma miejsca dla kobiet, powinno odejść do lamusa. Obserwuję coraz więcej kobiet pojawiających się w klubach nie tylko na bieżni i rowerku, ale także w strefie wolnych ciężarów. Jest to widok napawający optymizmem. Coraz więcej kobiet świadomie wybiera trening z obciążeniem. Nie bójmy się nadmiernego przyrostu masy mięśniowej. O efektach treningu decyduje charakter ćwiczeń, liczba powtórzeń oraz towarzysząca temu dieta. Trening na siłowni to najbardziej optymalna forma pracy na wyglądem i jakością naszej sylwetki.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.