Tak samo, jak z ludźmi, ze zwierzętami, z przedmiotami, tak samo z jedzeniem można mieć relacje. Lepsze lub gorsze. W dzisiejszym artykule przeczytasz na czym polegają relacje z jedzeniem? Kiedy te relacje są zdrowe? A kiedy ewidentnie coś poszło nie tak i warto interweniować.
Co to znaczy mieć relacje z jedzeniem?
Relacjonować się z jedzeniem to znaczy mieć do niego określone podejście, oparte na określonej formie komunikacji i myślenia. Głód zależy od sygnałów mózgu i rozmiaru talerza, sztućców, porcji, okoliczności. Smak jedzenia zależy od pory dnia, towarzystwa, miejsca.
To, co jemy, jest związane o wiele bardziej z nawykami, niż zdroworozsądkowym myśleniem. Oglądając programy kuchenne jemy więcej. Podobnie, jest gdy nie skupiamy się podczas jedzenia na nim samym, ale wędrujemy myślami gdzie indziej.
Gdy relacje z jedzeniem pójdą w złą stronę
W przypadku negatywnej relacji z jedzeniem powstaje stan w niektórych przypadkach traktowany, jako jednostka chorobowa. Możemy bowiem mówić o rozwoju bulimii, anoreksji, ortoreksji czy też kompulsywnego jedzenia.
Ten stan charakteryzuje się zniekształconym pojmowaniem obrazu swego ciała i próbami wpływania na niego za pomocą zmian w odżywianiu, czy też możliwości trzymania kontroli nad tym, co jemy i ile ważymy.
Jedzenie coraz rzadziej, szczególnie w krajach rozwiniętych, służy do dostarczania potrzebnych do przeżycia składników ciału. Zaczyna coraz częściej odgrywać role, którym organizm nie jest w stanie sprostać, co prowadzi do jego dysfunkcjonalnego zastosowania:
jedzenie, które jest traktowane, jako środek do zmiany stanu emocjonalnego na pożądany (pocieszanie się czekoladą),
jedzenie, które pełni charakter socjalizatora, czyli pomaga w budowaniu relacji,
jedzenie, jako ucieczka od niechcianej rzeczywistości najczęściej prowadzi do tzw. podjadania,
jedzenie, które traktowane jest, jako nagroda.
jedzenie tylko określonych produktów/określonej ilości – dzięki czemu mamy poczucie kontroli nad własnym życiem
Jak jeść normalnie?
Po latach diet, liczenia kalorii, wielu restrykcjach, wiele osób znajduje się w sytuacji, w której nie wie, co to znaczy jeść normalnie. Co to znaczy nie analizować każdego składnika, co to znaczy na luzie i spontanicznie wyskoczyć ze znajomymi i zjeść coś razem.
Uczucie głodu i sytości są na tyle zaburzone, że ciężko w takiej sytuacji jest jeść intuicyjnie. Więc nieustannie analizujesz i myślisz o tym, co i kiedy jeść, by nie przytyć.
Jeśli chcesz zacząć jeść normalnie i poprawić swoje relacje z jedzeniem wprowadź poniższe wskazówki w życie:
nie jedz nieustannie tego samego,
łam schematy, które do tej pory przestrzegałeś (np. ilość posiłków w ciągu dnia),
pozwalaj sobie na małe odstępstwa (nie planuj wielkiego objadania się, jeśli jednak jest gorąco i masz ochotę na loda, po prostu go zjedz),
przestań dzielić produkty na czyste i nieczyste/ dobre i niedobre,
nie waż się codziennie,
nie wmawiaj sobie niepotwierdzonych nietolerancji, alergii i chorób.
naucz się cieszyć jedzeniem i jego smakiem
nie traktuj jedzenia wyłącznie jako narzędzia kształtujące Twoje ciało
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.