IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Co warto wiedzieć o witaminie B12?

Na temat witaminy B12 krąży wiele ciekawych teorii. Są nawet takie, które głoszą, iż związek ten posiada właściwości anaboliczne i ergogeniczne (zastrzyki z kobalaminy stosowane bywały kiedyś przez sportowców). Pomimo, iż jest to substancja niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, to nie wszystkie plotki jej dotyczące – są prawdą. Warto przybliżyć kwestię właściwości witaminy B12 z uwzględnieniem wymogów ustrojowych dotyczących dziennej podaży oraz jej pokarmowych źródeł i skutków niedoboru.

Witamina B12 – co to takiego?

Witamina B12 zwana kobalaminą jest organicznym związkiem chemicznym o złożonej budowie, zaliczanym do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Jej charakterystyczną cechą jest obecność kobaltu (atom centralny). Jest prekursorem koenzymów i bierze udział w kontroli produkcji czerwonych ciałek krwi, czyli erytrocytów.

Zapotrzebowanie i źródła w pożywieniu

Zapotrzebowanie na witaminę B12 ustalone jest na poziomie 2,4 mcg na dobę. Do niedawna jeszcze sądzono, że jest ponad dwukrotnie niższe, ale zaawansowane badania naukowe wykazały, że organizm potrzebuje jej istotnie więcej, w związku z czym dokonano rewizji dotychczasowych ustaleń. Witamina B12 obecna jest w pokarmach pochodzenia zwierzęcego.  Szczególnie obfitymi jej źródłami są: wątróbka, mięso, jaja, nabiał.

Niedobór witaminy B12

Deficyt B12 powoduje anemię i szereg problemów ze strony układu nerwowego. Dochodzi też w takiej sytuacji do wzrostu poziomu homocysteiny, co stanowi zagrożenie dla kondycji układu krążenia. Na niedobory tego związku narażone są głównie osoby starsze, alkoholicy, cukrzycy i weganie. Braki B12 mogą dotyczyć też jednostek borykających się z chorobami przewodu pokarmowego takimi jak zespół (przerostu bakteryjnego jelita, nieswoiste choroby zapalne jelit).

Czy witamina B12 w dużych dawkach poprawia wyniki sportowe?

Pomimo, iż niedobór witaminy B12 może istotnie obniżyć formę fizyczną, to korzyści ze stosowania dużych jej dawek, (np., w formie iniekcyjnej) przez sportowców w celu poprawy wyników nie mają uzasadnienia. Substancja ta ani nie działa anabolicznie, ani też – ergogenicznie, a przynajmniej brakuj dowodów w postaci danych naukowych by mogła posiadać takie właściwości. Pozytywne skutki jej przyjmowania mogą dotyczyć jedynie jednostek borykających się z jej niedoborami, które zdarzają się rzadko.

Podsumowanie

Witamina B12 jest niezbędnym składnikiem naszej diety, a jej niedobory mogą  wpłynąć negatywnie na formę sportową. Niemniej jednak stosowanie dużych jej dawek przez sportowców i osoby aktywne fizycznie, w celu przyspieszenia przyrostu masy mięśniowej, siły i wytrzymałości – nie ma w większości przypadków uzasadnienia.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.