Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Cynk, magnez i melatonina poprawiają jakość snu

O tym jak ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest sen przekonał się każdy kto choć raz w życiu „zarwał” noc. Warto wiedzieć, że subiektywne uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją uwagi i zniżka nastroju to nie jedyne skutki niedoboru snu. Jego skutkiem jest także gorsza regeneracja, większy apetyt, a w dłuższej perspektywie czasu także podwyższone ryzyko niektórych chorób. Tymczasem problem „niedosypiania” jest niezwykle powszechny i dotyczy znacznej części naszego społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że trwają bezustanne badania nad skutecznymi i zarazem bezpiecznymi sposobami poprawy jakości snu, wyniki niektórych z nich okazuję się być dość obiecujące.

Chronicznie niewyspani

Uważa się, że zdrowy, dający wypoczynek sen powinien trwać od siedmiu do ośmiu i pół godziny. Niestety mało kto w dzisiejszym zabieganym świecie może sobie pozwolić na to, by regularnie poświęcać tyle czasu na nocny wypoczynek. Mało tego, wiele osób doświadcza uciążliwych problemów ze snem, niektóre badania wskazują, że tego typu przypadłości w pewnym okresie życia doświadczać może nawet połowa mieszkańców naszego kraju. Wśród najczęstszych przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się nadmierny stres, nieprawidłową dietę, zbyt niską lub zbyt wysoką aktywność fizyczną, spożywanie dużej ilości kofeiny, nikotyny, alkoholu i innych substancji wpływających na jakość snu.

Odszukać przyczynę

Dość częstą praktyką stosowaną w celu poprawy jakości snu jest przyjmowanie leków nasennych lub – co szczególnie często się zdarza – spożywanie alkoholu. Niestety żadne z powyższych rozwiązań nie jest tak naprawdę rozwiązaniem słusznym. Kwestią kluczową jest odszukanie źródła problemu i podjęcie odpowiednich kroków zaradczych. Jeśli więc przyczyną problemów ze snem jest nadmierny stres, należy wdrożyć odpowiednie techniki relaksacyjne, a najlepiej w miarę możliwości po starać się o zmniejszenie nasilenia bodźców stresowych. Jeśli przyczyną jest natomiast prozaiczne (i częste) „naświetlanie się” przed snem promieniowaniem z ekranu telewizora lub komputera – to również i w tym wypadku trzeba po prostu zadbać o odpowiednie warunki do snu. Tank naprawdę istniej wiele banalnych przyczyn problemów ze snem, jak choćby przyjmowanie preparatów pobudzających w godzinach wieczornych czy rezygnacja z kolacji….

W poszukiwaniu magicznej pigułki

Niekiedy odnalezienie źródła problemu jest trudne, nieraz też zdarza się że wykluczenie przyczyny nie może mieć miejsca z dnia na dzień. W takich wypadkach warto wspomóc się odpowiednio zaplanowanym zestawem suplementów diety. Badania przeprowadzone przez włoskich naukowców wskazują, że dobre efekty w niwelowaniu bezsenności przynosi połączenie trzech składników: magnezu, cynku oraz melatoniny. W jednym z eksperymentów z zastosowaniem podwójnej ślepej próby (ani uczestnicy ani autorzy nie mieli wiedzy na temat kluczowych dla wyniku informacji) udało się wykazać, że połączenia magnezu (225mg), cynku (11,25mg) i melatoniny (5mg) pozwala po ośmiu tygodniach suplementacji wyraźnie poprawić jakość snu u osób cierpiących na bezsenność. Efekt mierzony był przy pomocy: Skali Senności „Epworth”, Kwestionariusza Jakości Snu „Pittsburgh”, Kwestionariusza Oceny Snu „Leeds”.

Wnioski

Kwestią kluczową w przypadku problemów ze snem jest odnalezienie i w miarę możliwości wykluczenie ich przyczyny. Jest to kwestia niezwykle ważna i należy traktować ją priorytetowo, sen nie jest bowiem bezproduktywną fanaberią naszej natury, a procesem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo wspomóc się można także suplementami diety zawierającymi cynk i magnez oraz preparatami farmaceutycznymi dostarczającymi melatoniny. Literatura naukowa wskazuje, że takie połączenie może okazać się niezwykle pomocne w poprawie jakości snu.

Źródła: Rondanelli M, Opizzi A, Monteferrario F, Antoniello N, Manni R, Klersy C. The effect of melatonin, magnesium, and zinc on primary insomnia in long-term care facility residents in Italy: a double-blind, placebo-controlled clinical trial.. J Am Geriatr Soc. 2011 Jan;59(1):82-90.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.