Cytryniec chiński to wartościowe pnącze hodowane głównie w Chinach, Korei i Syberii. Ma szerokie zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jako dodatek spożywczy, a także ze względu na swój ciekawy wygląd jako roślina ozdobna. Najbardziej znany jest ze swoich właściwości zwiększających energię w szerokim tego słowa znaczeniu, bowiem nie chodzi jedynie o energię wykorzystywaną podczas wysiłku fizycznego, ale również tą życiową – cytryniec w medycynie chińskiej stosowany był jako środek wydłużający życie oraz opóźniający proces starzenia się komórek.
Właściwości zdrowotne cytryńca
adaptogenne, czyli tonizujące, zmniejszające zmęczenie i stres (wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu we krwi, hormonu stresu), poprawiające wytrzymałość,
poprawia wydajność w dyscyplinach wymagających długiego wysiłku fizycznego (np. długodystansowi biegacze),
ma korzystny wpływ na układ nerwowy i pracę mózgu. Dzięki niemu lepsza jest koncentracja, pamięć, koordynacja ruchowa. Cytryniec wydłuża pracę umysłową, chroniąc przed zmęczeniem i znużeniem,
wspomaga pracę wątroby, oczyszcza ją z toksyn, chroni przed stanem zapalnym. Dzieje się to głównie za sprawą substancji zawartych w cytryńcu o nazwie lignany. Działają one ochronnie na wątrobę, aktywując enzymy w jej komórkach, które produkują glutation – najmocniejszą substancję antyoksydacyjną,
wspomaga pracę serca, a także reguluje poziom cukru, obniża cholesterol, a ponadto ma działanie przeciwalergiczne i przeciwgrzybiczne.
Zastosowanie
Cytryniec chiński można stosować w różnej formie. Jego owoce spożywać można suszone, przerobione na nalewkę, soki czy dżemy. Może nam zastąpić jagody goji lub żurawinę suszoną bądź stanowić dodatkowy aromat dodany do herbaty czy wina. Popularniejszą i łatwiej dostępną formą cytryńca są suplementy diety, jednak w dobie sklepów internetowych da się również znaleźć oferty z mniej przetworzoną wersją cytryńca.
Roślina ta stosowana jest także w kosmetyce
Z kory pozyskiwany jest olejek eteryczny wykorzystywany w przemyśle perfum, a z kolei wyciągi z owoców mogą być składnikiem wszelkich kremów, balsamów o działaniu przeciwzapalnym, ujędrniającym, zmiękczającym naskórek czy przyspieszającym regenerację.
Podsumowanie
Cytryniec chiński to roślina o jeszcze niskiej popularności, ale w dobie tzw. super foods oraz naturalnego wspomagania zdrowia szybko poszerzy grono swoich zwolenników. Posiada wiele ciekawych właściwości, m.in. zwiększa wydajność, przyspiesza regenerację i opóźnia procesy starzenia się komórek. Warto też dodać, że owoce cytryńca są całkowicie bezpieczne i dobrze tolerowane – nie wykazują efektów ubocznych, alergizujących. Pomimo wszystko warto zachować rozsądek w suplementacji jakiegokolwiek specyfiku. Cytryniec nie będzie wskazany dla osób nadpobudliwych, które dodatkowo zmagają się z bezsennością, nadciśnieniem czy zaburzeniami pracy z sercem. Również kobiety w ciąży powinny skonsultować ewentualną suplementację z lekarzem prowadzącym.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.