BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy crossfit jest niebezpieczny dla zdrowia? Nowe badania

Czy crossfit jest niebezpieczny dla zdrowia? Nowe badania
Crossfit często jest reklamowany, jako trening przewyższający wszystkie inne. Ma równocześnie budować masę, siłę, definicję, wydolność! Ma być połączeniem podnoszenia ciężarów, kulturystyki, gimnastyki, plyometrii i jedyną drogą do nadludzkiej sprawności! Crossfit jest takim turbo-treningiem i często spotyka się hasło (w wolnym tłumaczeniu): „Twój najcięższy trening to nasza rozgrzewka!”

Czy więc jest bezpieczny dla zdrowia?

Na chwilę obecną wiemy, iż wg danych naukowych trening crossfit jest podobnie ryzykowny albo bezpieczniejszy, niż podnoszenie ciężarów, bieganie długodystansowe, konkurencje lekkoatletyczne, rugby, hokej, piłka nożna, futbol amerykański czy gimnastyka. Niektórzy naukowcy sugerują, iż u osób trenujących crossfit często występują urazy barków (nie byłoby to niczym dziwnym, gdyż to powszechna bolączka w wielu dyscyplinach siłowych). Z pewnością crossfit jest o wiele groźniejszy, gdy jest uprawiany bez właściwego nadzoru.

W jednym z badań 187 osób odpowiedziało na ankietę. 23.5% z nich przyznało, iż doznało urazu barków w trakcie zajęć crossfit w poprzednich 6 miesiącach. Ale ... z tych 44 osób 17 dodało, iż było to w istocie pogorszenie wcześniej istniejącego urazu, który wystąpił długo przed rozpoczęciem treningu crossfit. Urazy barków (wszystkie) zdarzały się z częstotliwością 1.94 na 1000 h treningu, a „nowe” z częstotliwością 1.18 na 1000 h treningu. Najczęstszą przyczyną urazów było niepoprawne wykonanie ćwiczenia (33.3%) oraz odnowienie się dawnej kontuzji (33.3%).

Dla porównania ilości urazów:

  • strongman 5.5 ± 6.5 urazów na 1000 h treningu,
  • trójbój siłowy od 2.9 do 4.4 ± 4.8 kontuzji na 1000 h treningu,
  • crossfit odnotowano 2.3 urazów na 1000 h treningu,
  • kulturystyka oszacowane ryzyko kontuzji wynosiło tylko 0,12 urazów na rok, czyli 0,24 kontuzji na 1000 h treningu kulturystycznego.

Podsumowanie

Crossfit nie odbiega ryzykiem odniesienia urazu od innych dyscyplin sportowych.

Źródła: Klimek C, Ashbeck C, Brook AJ, Durall C. “Are Injuries More Common With CrossFit Training Than Other Forms of Exercise?” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28253059 Summitt RJ1, Cotton RA1, Kays AC1, Slaven EJ2. “Shoulder Injuries in Individuals Who Participate in CrossFit Training”. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27578854

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.