IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy częste odbijanie i bekanie to objaw choroby?

Czy częste odbijanie i bekanie to objaw choroby?
Nie ma definicji nadmiernego odbijania, ale jeśli komuś przez dłuższy czas odbija się częściej niż zwykle, to również nie należy tego ignorować. Samo odbijanie jest normalną funkcją organizmu, która pojawia się, gdy organizm uwalnia nadmiar powietrza z przewodu pokarmowego przez usta. Powietrze przedostaje się do przewodu pokarmowego podczas jedzenia lub picia.

Czym spowodowane jest nadmierne odbijanie?

Nadmierne odbijanie jest często spowodowane pokarmami i napojami, które dana osoba spożywa. Może również wynikać z warunków behawioralnych, takich jak aerofagia (tzw. odbijanie nadżołądkowe, nadmierne połykanie powietrza) lub problemów związanych z przewodem pokarmowym, takich jak choroba refluksowa przełyku (GERD).

Jakie napoje i pokarmy sprawiają, że częściej się nam odbija?

Jeśli stwierdzisz, że odbija Ci się zbyt często, to winowajcą może być dieta. Niektóre potrawy i napoje mogą sprawić, że bekasz częściej niż zwykle. Są to m.in. gumy do żucia, cukierki, napoje gazowane. Żucie gumy i ssanie twardych cukierków zwiększa prawdopodobieństwo, że połkniesz większa ilość powietrza.

Napoje gazowane natomiast uwalniają dwutlenek węgla w postaci bąbelków, które będą później szukały drogi ujścia. Problemem może być też szybkie jedzenie i picie, które sprzyja połykaniu powietrza. Jeżeli problem częstego odbijania dotyczy i Ciebie, warto, żebyś poprowadził przez jakiś czas dziennik żywienia. Ułatwi Ci to znalezienie produktu, który powoduje takie dolegliwości. Może też wtedy okazać się, że problemem wcale nie jest dieta, tylko inny czynnik.

Aerofagia

Aerofagia to stan, w którym człowiek świadomie lub nieświadomie wprowadza do przełyku powietrze. Przedostaje się ono do żołądka, który uwalnia je jako beknięcie lub przesuwa w drugą stronę, do jelit.

Nie jest jasne, co dokładnie powoduje tę dolegliwość. Możliwe, że jest to sposób, w jaki nasz organizm radzi sobie z lekkimi wzdęciami albo jest to powiązane z czynnikami psychologicznymi. Często to właśnie terapie behawioralne pomagają osobom z aerofagią wrócić do normalności.

GERD, czyli choroba refluksowa żołądka

Kiedy zwieracz w górnej części żołądka staje się słaby, to umożliwia przedostawanie się kwasu żołądkowego do przełyku, co może powodować częstsze bekanie. GERD może mieć również związek z odbijaniem nadżołądkowym. Niektórzy naukowcy uważają, że osoba z GERD może wymuszać wypuszczanie powietrza przez przełyk świadomie lub nieświadomie w celu złagodzenia objawów. Leczenie objawów GERD może sprawić, że rzadziej będzie się odbijać. Często pomaga zmiana stylu życia, np. utrata masy ciała, rzucenie palenia papierosów, a niekiedy wprowadzenie leków zobojętniających kwas żołądkowy.

Kiedy warto udać się do lekarza?

Nie musisz odwiedzać lekarza, jeśli nie masz innych objawów, a bekanie nie pogarsza jakości Twojego życia. Jeśli natomiast staje się uciążliwe, zacznij od założenia dziennika spożywanych produktów. Notuj tam wszystko, także gumy do żucia i napoje. Do lekarza możesz się udać, jeżeli żadne zmiany w diecie nie działają i cierpi na tym komfort Twojego życia.

Podsumowanie

Nadmierne odbijanie się nie jest zwykle groźną dolegliwością, szczególnie jeśli nie towarzyszą temu żadne inne objawy. Jest to jednak mało komfortowe, dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować potencjalnych „szkodników”.

Jedząc posiłek, staraj się robić to powoli. Zwróć też uwagę, w jakich sytuacjach to się dzieje. Być może w taki sposób reagujesz na stres lub innego typu sytuacje. Jeśli jednak dolegliwość ta będzie mocno uprzykrzać Ci życie, wówczas warto udać się na konsultację do lekarza.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.