Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy dieta bogata w tłuste ryby może redukować stres?

Czy dieta bogata w tłuste ryby może redukować stres?
Olej rybny jest świetnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu. Badania przeprowadzone na dorosłych sugerują, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być korzystne w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji.

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się głównie w oleju rybnym i niektórych algach morskich, są obecne także w niektórych produktach roślinnych.

Geneza badania

W związku z tym, że depresja występuje rzadziej w krajach, w których ludzie jedzą duże ilości ryb, naukowcy zbadali, czy oleje rybne mogą zapobiegać i / lub leczyć depresję i inne zaburzenia nastroju.

Uważa się, że największe korzyści dla osób z zaburzeniami nastroju mają dwa kwasy tłuszczowe omega-3: kwas EPA i DHA.

Metaanalizy sugerują, że kwasy omega-3 są skuteczne, ale wyniki nie są jednoznaczne ze względu na zmienność między dawkami oraz stosunek EPA do DHA. Najskuteczniejsze preparaty wydają się mieć co najmniej 60% EPA w stosunku do DHA. 

Stres związany z egzaminami

Stosowanie oleju rybnego może również zmniejszyć stres związany z egzaminami. Dietetycy z Uniwersytetu w Lozannie opublikowali wyniki eksperymentu, w którym trzytygodniowy cykl przyjmowania oleju rybnego utrzymywał niski poziom hormonów stresu u studentów narażonych na stres podczas egzaminów.

Badania trwają

Oczywiście sam olej rybny nie wyleczy z depresji, ale może być pomocny, jako dodatek do zażywanych leków. Chociaż potrzeba więcej badań, aby dokładnie określić, jaką rolę odgrywają kwasy omega-3 w depresji, możliwe jest, że suplementy  bogate w kwasy omega-3, mogą  zmniejszyć ryzyko depresji. Wiadomo też, że  kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają obniżyć  poziom trójglicerydów, a to pomaga zachować zdrowe serce.

Zadbaj o dietę

Najlepszym sposobem na dostarczenie  składników odżywczych jest zdrowa dieta, bogata w omega-3. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie spożywać wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych, warto sięgnąć po suplementy diety.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.