Olej rybny jest świetnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu. Badania przeprowadzone na dorosłych sugerują, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być korzystne w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji.
Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się głównie w oleju rybnym i niektórych algach morskich, są obecne także w niektórych produktach roślinnych.
Geneza badania
W związku z tym, że depresja występuje rzadziej w krajach, w których ludzie jedzą duże ilości ryb, naukowcy zbadali, czy oleje rybne mogą zapobiegać i / lub leczyć depresję i inne zaburzenia nastroju.
Uważa się, że największe korzyści dla osób z zaburzeniami nastroju mają dwa kwasy tłuszczowe omega-3: kwas EPA i DHA.
Metaanalizy sugerują, że kwasy omega-3 są skuteczne, ale wyniki nie są jednoznaczne ze względu na zmienność między dawkami oraz stosunek EPA do DHA. Najskuteczniejsze preparaty wydają się mieć co najmniej 60% EPA w stosunku do DHA.
Stres związany z egzaminami
Stosowanie oleju rybnego może również zmniejszyć stres związany z egzaminami. Dietetycy z Uniwersytetu w Lozannie opublikowali wyniki eksperymentu, w którym trzytygodniowy cykl przyjmowania oleju rybnego utrzymywał niski poziom hormonów stresu u studentów narażonych na stres podczas egzaminów.
Badania trwają
Oczywiście sam olej rybny nie wyleczy z depresji, ale może być pomocny, jako dodatek do zażywanych leków. Chociaż potrzeba więcej badań, aby dokładnie określić, jaką rolę odgrywają kwasy omega-3 w depresji, możliwe jest, że suplementy bogate w kwasy omega-3, mogą zmniejszyć ryzyko depresji. Wiadomo też, że kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają obniżyć poziom trójglicerydów, a to pomaga zachować zdrowe serce.
Zadbaj o dietę
Najlepszym sposobem na dostarczenie składników odżywczych jest zdrowa dieta, bogata w omega-3. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie spożywać wystarczającej ilości kwasów tłuszczowych, warto sięgnąć po suplementy diety.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.