Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kofeina faktycznie poprawia nastrój i obniża ryzyko depresji?

Czy kofeina faktycznie poprawia nastrój i obniża ryzyko depresji?
Kawa to dla wielu osób bardzo ważny element każdego dnia. Dla jednych to pierwsza rzecz, o jakiej myślą zaraz po obudzeniu, dla innych nieodłączny element każdego spotkania towarzyskiego lub obowiązkowy rytuał poobiedniego odpoczynku (najczęściej w połączeniu z deserem).

Kawa to najczęściej stosowany środek pobudzający i psychoaktywny, który pomaga nabrać sił i przygotować się do nowych wyzwań dnia. Czy może ona również wpływać na nasz nastrój lub nawet redukować ryzyko depresji? Naukowcy postanowili zbadać tę kwestię.

Kofeina i depresja — czy kawa jest lekarstwem na depresję?

Nasz mózg to skomplikowana „maszyna". Zachodzi w nim mnóstwo reakcji biochemicznych, z których część reaguje na kofeinę. Według badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine, kobiety, które codziennie popijają dwie lub więcej filiżanek kawy z kofeiną, są mniej narażone na depresję niż te, które każdego dnia wypijały jedną filiżankę lub mniej. Wydaje się, że występuje tu efekt zależny od dawki — picie większej ilości filiżanek kawy jeszcze bardziej zmniejszyło ryzyko depresji. Jedno ze wspomnianych badań obejmowało prawie 51 000 kobiet w średnim i starszym wieku. Były one obserwowane przez okres 10 lat pod kątem ilości spożywanej kawy oraz oznak depresji. Te, które wypijały więcej kawy, rzadziej wykazywały oznaki gorszego stanu psychicznego, co sugeruje, że kofeina może być odpowiedzialna za poprawę nastroju.

W jaki sposób kofeina zmniejsza ryzyko depresji?

Naukowcy nie są do końca pewni, w jaki sposób kofeina zmniejsza depresję. Uważają, że może zmieniać fizjologię komórek mózgowych w sposób, który poprawia nastrój. Kofeina zmienia również poziom kluczowych neuroprzekaźników w mózgu, takich jak serotonina i dopamina, związanych z naszymi nastrojami. Ponadto jest środkiem pobudzającym, co może częściowo wyjaśniać, dlaczego poprawia nastrój. Zmniejsza również zmęczenie i zwiększa czujność umysłową.

Kofeina nie jest dla wszystkich

Niestety niektórzy są wyjątkowo wrażliwi i większe dawki kofeiny mogą prowadzić do niepożądanych zmian nastroju, np. do uczucia niepokoju. Jakie to dawki? Jest to kwestia indywidualna, ponieważ każdy inaczej reaguje na substancje pobudzające, ale zwykle mowa o dawce powyżej 300 mg. Warto pamiętać, że jedna filiżanka kawy zawiera 80-100 mg kofeiny.

Podsumowanie

Regularne picie kawy może poprawić zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jest to jednak używka, dlatego należy pamiętać, że nie można z nią przesadzać. Jeśli pijesz dużo kawy, a odczuwasz niepokój, to jest to pierwszy powód do zastanowienia się, czy nie trzeba tej kofeiny ograniczyć. Kawa pita w rozsądnych ilościach może poprawiać nam nastrój, przez co zmniejsza ryzyko depresji.

Źródła: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21949167/ https://www.npr.org/sections/thesalt/2011/09/27/140837983/caffeinated-women-may-be-fighting-depression-with-every-cup

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.