Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy marihuana pomoże osobom z chorobami autoimmunizacyjnymi?

Choroby autoimmunizacyjne zwane też – autoimmunologicznymi, stanowią dziś dość poważny i coraz bardziej powszechny problem stanowiąc istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Istnieją dowody na to, że oprócz środków farmaceutycznych, we wspomaganiu leczenia tych przypadłości skuteczne mogą być także niektóre zabiegi żywieniowe, suplementy diety oraz ekstrakty roślinne. Okazuje się, że szczególne właściwości terapeutyczne posiadać mogą... konopie indyjskie, czyli popularna marihuana!

Choroby autoimmunologiczne

Choroby autoimmunizacyjne to obszerna grupa zaburzeń zdrowotnych, w etiologii, których układ immunologiczny organizmu atakuje i uszkadza własne komórki i tkanki. U podłoża tychże przypadłości leży proces zwany autoimmunizacją. Choroby autoimmunologiczne powiązane są z nieprawidłowościami w obrębie funkcjonowania ciałek odpornościowych zwanych limfocytami, które przenikają przez barierę szpikową, nie posiadając antygenów zgodności tkankowej. W efekcie atakują własne komórki, uznając je za ciała obce.

Do chorób autoimmunizacyjnych zaliczyć można m.in.:

  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • układowe zapalenia naczyń,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • choroba Hashimoto,
  • choroba Gravesa-Basedowa,
  • stwardnienie rozsiane,
  • łuszczyca,
  • niedokrwistość Addisona-Biermera,
  • sarkoidoza,
  • i wiele innych.

Intrygujące wyniki badań

Jakiś czas temu w prestiżowym periodyku naukowym Journal of Biological Chemistry ukazały się intrygujące wyniki pewnego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of South Carolina. Autorzy zaobserwowali, że substancja zawarta w marihuanie mogą w sposób specyficzny tłumić nadmierną aktywność układu immunologicznego. Za ten efekt odpowiada tetrahydrokannabinol (zwany w skrócie THC), który wywołując zmiany w histonach, czyli zasadowych białkach wchodzące w skład chromatyny, - głównego składnika chromosomów (histony neutralizują i wiążą kwas deoksyrybonukleinowy), działa przeciwzapalnie. Efekt ten nie zawsze jest korzystny, u osób zdrowych może np. zmniejszać zdolności obronne organizmu, ale u osób z chorobami autoimmunologicznym THC może wspomagać leczenie, korygując nadmierną reaktywność układu immunologicznego.

Podsumowanie

Marihuana oprócz tego, że stosowana jest jako środek rekreacyjny (niedozwolony w wielu krajach przez prawo), posiada także szereg innych właściwości. Istnieją przesłanki, by uważać, że substancja w niej zawarta – THC – może okazać się pomocna w przypadku osób borykających się z chorobami autoimmunizacyjnymi. Być może więc niebawem w przypadku choroby Hashimoto czy też RZS polecać się będzie wypalenie jointa. Póki co jednak warto się wstrzymać z hurraoptymizmem i poczekać na szerzej zakrojone badania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.