Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy można pić wodę z kranu? Kranówka czy woda z butelki?

Czy można pić wodę z kranu? Kranówka czy woda z butelki?
Woda jest nieodłącznym elementem w naszym życiu. Potrzebujemy wody codziennie, do wszystkiego, a przede wszystkim do picia. Wiele krajów na świecie ma ograniczony dostęp do czystej, pitnej wody. Na szczęście u nas nie mamy tego problemu. Jednak mimo tego większość osób woli pić wodę z butelki. Czy słusznie?

Zdatna czy nie?

Zdania na temat wody z kranu są podzielone. Jednak w ostatnich latach sytuacja z "kranówką" zdecydowanie się poprawiła. Woda w kranie nie może zawierać zanieczyszczeń ani bakterii, a zanim trafi do naszych domów, zostaje poddawana wielu procesom oczyszczania i testom. Niemniej jednak warto dowiedzieć się, czy w Twoim regionie dystrybutor wody deklaruje jej zdatność do spożycia np. bez dodatkowego zagotowywania (mogą pojawić się wyjątki). Dla przykładu - poznański dystrybutor promuje hasło "nie daj się nabić w butelkę" i tym samym sugeruje, iż lokalna kranówka nadaje się do picia, bez jakiejkolwiek obróbki.

W zależności od tego, czy mieszkasz w mieście, czy na wsi woda w Twoim kranie może różnić się smakiem, zabarwieniem, twardością oraz zawartością chloru, jednak w większości przypadków wciąż pozostaje zdatna do spożycia. Chcąc poprawić parametry i smak naszej kranówki warto dodatkowo skorzystać z popularnych filtrów.

Czy picie z plastikowych butelek jest szkodliwe?

Patrząc na to, jak cały świat zmierza w stronę ekologii i dbania o środowisko warto zastanowić się, czy picie z plastiku jest zdrowe i dobre dla środowiska? Od dłuższego czasu ekolodzy ostrzegają, jak bardzo plastik zagraża naszej planecie. Okazuje się, że picie z plastiku może być szkodliwe.

Jedno z wielu badań dotyczących plastikowych butelek, wykazało, że w ponad 93% butelkowanej wody występuje duże stężenie mikrodrobin plastiku. Według niektórych badań codzienna konsumpcja z plastikowych opakowań nie jest zupełnie bezpieczna dla zdrowia i może za sobą nieść określone konsekwencje.

Jednak według Światowej Organizacji Zdrowia nie ma mocnych dowodów na to, że spożycie tak małej ilości mikrodrobin plastiku źle wpływa na nasze zdrowie, jednak świadomość spożywania plastiku nawet w najmniejszym stopniu wydaje się niepokojąca. Nie mamy też pewności, czy woda z butelki jest lepszej jakości niż domowa kranówka.

A Ty jaką wodę pijesz na co dzień?

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.