Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy stosowanie sterydów odciska piętno na psychice?

Czy stosowanie sterydów odciska piętno na psychice?
O wpływie stosowania sterydów anaboliczno-androgennych na psychikę mówi się sporo, jednak większość powielanych teorii wydaje się nie mieć rzetelnego uzasadnienia. Opublikowane niedawno w British Journal of Sports Medicine wyniki badań wskazują, że „koks” zdecydowanie niekorzystnie odbija się na zdrowiu psychicznym osób regularnie go stosujących. Jak się okazuje wyniki badania są dość interesujące i zarazem niezbyt optymistyczne dla entuzjastów dopingu hormonalnego.

Doping w sporcie wyczynowym i amatorskim

Doping hormonalny polegający na przyjmowaniu sterydów anaboliczno-androgennych jest nieodłącznie związany z uprawianiem sportu zarówno wyczynowego jak i „rekreacyjnego”. Chociaż nie wszyscy sportowcy biorą, to uznać należy za fakt, że znaczna część wyczynowców jak i amatorów stosuje niedozwolone środki wspomagające takie jak testosteron i jego analogi. Aspekt zdrowotnych konsekwencji takich praktyk od dawna skupia uwagę zarówno naukowców jak i samych sportowców. Ciągle niewiele jest badań oceniających długofalowe skutki przyjmowania sterydów, a zwłaszcza ich wpływ na zdrowie psychiczne.

Interesującej badanie

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu we współpracy z grupą specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska postanowili przebadać 700 wyczynowych szwedzkich sportowców uprawiających w latach 1960-1979 zawodowo dyscypliny takie jak zapasy, pchnięcie kulą i trójbój siłowy. Część z badanych (około 20%) przyznała się do stosowania dopingu farmakologicznego w postaci sterydów anaboliczno-androgennych (SAA). Celem badania było odpowiedź na pytanie czy istnieje związek między użyciem SAA i występowaniem problemów psychicznych oraz – jak ten związek wygląda i czy istnieją długofalowe skutki stosowania dopingu. Do jakich wniosków doprowadziły badania?

Wnioski

Zaobserwowano, że sportowcy stosujący środki dopingujące statystycznie częściej doświadczali depresji, zaburzeń nastroju, problemów z koncentracją jak i również częściej przejawiali agresję w stosunku do innych osób. Grupa byłych sportowców przyznających się do przyjmowania sterydów anaboliczno-androgennych okazała się także chętniej rozładowywać napięcia i negatywne skutki stresu przy pomocy alkoholu i niedozwolonych środków odurzających z grupy narkotyków. Autorzy projektu  uznali, że istnieje związek pomiędzy stosowaniem sterydów a problemami natury psychicznej, jednocześnie podkreślili jednak, iż potrzebne są dalsze badania pozwalające mechanizmy i kierunek tej zależności przybliżyć.

Źródła: S. Lindqvist, T. Moberg, B. O. Eriksson, C. Ehrnborg, T. Rosen, C. Fahlke. A retrospective 30-year follow-up study of former Swedish-elite male athletes in power sports with a past anabolic androgenic steroids use: a focus on mental health. British Journal of Sports Medicine, 2013;

W artykule mówimy o: Zdrowie