Kilka dni temu świat obiegła intrygująca wiadomość. Otóż na łamach rozmaitych internetowych serwisów informacyjnych, a także w prasie pojawiły się doniesienia, jakoby jeden z popularnych leków przeciwbólowych mógł wydłużać życie. Czy stwierdzenie to ma jakieś uzasadnienie, czy też jest to zwykła plotka?
Usilne pragnienie długowieczności…
Marzenia o odkryciu sposobu na zapewnienie nam długowieczności trwają od niepamiętnych czasów. Dawniej opracowywano specjalne mikstury i odprawiano czary, dziś prowadzone są intensywne badania naukowe z zastosowaniem naturalnych i syntetycznych substancji. Czy w końcu uda się przełamać impas? Cóż, co pewien czas świat obiegają informacje sugerujące przełom w tej dziedzinie. Tak stało się kilka dni temu, kiedy na wielu informacyjnych serwisach pojawiło się doniesienie, iż popularny lek przeciwbólowy może przedłużyć życie. O jaki związek chodzi?
„Celnie trafia w silny ból”, ale nie tylko…
Wspomniane przed chwilą przeze mnie doniesienia wywodzą się ze świata nauki, z badań eksperymentalnych przeprowadzonych z zastosowaniem ibuprofenu – popularnego składnika leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Czy ich wyniki nie są naciągane? Cóż, po uważnym zapoznaniu się z tekstami publikacji należy stwierdzić, iż faktycznie okazało się w nich, że podawanie ibuprofenu doprowadza do wydłużenia życia o 15%. Biorąc pod uwagę średnią długość życia człowieka daje to około 12 lat życia dłużej. To niewątpliwie sporo. Problem polega jednak na tym, że – jak można się domyślić – badania nie zostały przeprowadzone na ludziach. Nie wzięły w nich udziały także bliskie nam szczury czy myszy. Kto więc został celem owych eksperymentów?
Do wzięcia udziału w eksperymencie z użyciem ibuprofenu „na ochotnika zgłosiły się” najpierw drożdże, a potem robaki i muchówki. We wszystkich badaniach konsekwentnie zanotowano zwiększenie żywotności. Odkryto także po części mechanizm leżący u podłoża zaobserwowanej zależności. Zdaniem autorów wspomniana substancja wpływa na wychwyt tryptofanu przez komórki. Zmniejszenie poboru tego aminokwasu ma zdaniem specjalistów tłumaczyć zaobserwowany efekt podawania iburpofenu.
Komentarz
Przytoczone tutaj wyniki badań faktycznie są ciekawe. Niemniej jednak nie dowodzą one absolutnie, iż regularne przyjmowanie ibuprofenu może wydłużać życie w przypadku ludzi. Podkreślam ten fakt głównie dlatego, że Polacy niezwykle chętnie nadużywają leków przeciwbólowych sięgając po nie przy każdej okazji, niekiedy nawet profilaktycznie. Tymczasem farmaceutyki tego typu posiadają pewne wady. M.in. prawdopodobnie mogą hamować syntezę białek mięśniowych po wysiłku fizycznym. Warto więc wstrzymać się ze „stałą suplementacją” do czasu przeprowadzenia bardziej zaawansowanych badań potwierdzających, iż regularne przyjmowanie ibuprofenu nie jest niebezpieczne dla zdrowia, a niesie za sobą namacalne korzyści.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.