Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Depresja czy tylko wypalenie zawodowe?

Depresja czy tylko wypalenie zawodowe?
Nadmiar stresu i niepokoju, przeżycie traumatycznego zdarzenia lub zaburzenia w gospodarce hormonów produkowanych przez mózg mogą powodować wiele rodzajów zaburzeń zdrowia psychicznego i zaburzeń nastroju. Wśród tych zaburzeń są wypalenie i depresja.

Na pozór mogą wyglądać tak samo, a w wielu przypadkach objawy są podobne. Istnieją jednak wyraźne różnice między tymi zaburzeniami.

Ogólnie rzecz biorąc, wypalenie można opisać jako stan skrajnego wyczerpania, zwykle jest ono spowodowane przedłużającym się stresem i lękiem. Często wypalenie dotyczy osób długotrwale pracujących w jednym zawodzie, jednak może zdarzyć się każdemu.

Typowe objawy wypalenia zawodowego

• problemy ze snem - spanie za dużo lub za mało

• problemy z koncentracją

• zapomnienie

• uczucie wyczerpania fizycznego i emocjonalniego

• poczucie braku rezultatów działania

Depresja różni się od wypalenia, ponieważ niekoniecznie wynika z przedłużającego się stresu i niepokoju. Może wynikać z nadmiernego stresu, ale w rzeczywistości depresja może być również wynikiem braku stymulacji. W innych sytuacjach depresja może być spowodowana podatnością genetyczną na tę chorobę, problemami medycznymi, przyjmowaniem określonych leków lub przeżyciem traumatycznego wydarzenia - na przykład śmierci w rodzinie, ciężkim rozwodem lub utratą pracy. Podczas gdy rozwiązywanie leżących u podstaw problemów powodujących wypalenie często wystarcza, aby je wyleczyć, depresja nie ogranicza się do kontekstu zawodowego. Depresja jest złożonym stanem braku wewnętrznej równowagi, dotykającym wielu obszarów życia. Umiarkowana lub ciężka depresja wymaga podjęcia leczenia.

Typowe oznaki depresji

• problemy ze snem - spanie za dużo lub za mało

• problemy z jedzeniem - jedzenie za dużo lub za mało

• problemy z koncentracją

• obwinianie się o zaistniałą sytuację

• utrata zainteresowania dawnymi hobby i grupą przyjaciół

• poczucie, że w zyciu nie występują istotne aspekty

• występowanie emocji trudnych do kontrolowania

Co powinieneś zrobić, jeśli doświadczasz wypalenia zawodowego lub depresji?

Ważne aby po zauważeniu u siebie objawów jednego z tych zaburzeń zadbać o siebie i podjąć działania. Żadne z zaburzeń nie minie samo. Warto rozważyć rozmowę z lekarzem lub terapeutą, który prawidłowo oceni rodzaj zaburzenia i pomoże podjąć kroki prowadzące do wyzdrowienia. Dobrze też, zacząć od rozmowy z partnerem lub bliską osobą.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.