Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dieta przed karnawałową imprezą – czyli co zjeść, by bawić się do rana?

Chociaż oczywiście można znakomicie bawić się bez alkoholu, to tak naprawdę niewiele jest śmiałków uskuteczniających takową praktykę w dniu karnawałowej zabawy. Tymczasem, jak wiadomo, z alkoholem bywa różnie, nieraz wystarczy jeden drink więcej by skończyć imprezę przedwcześnie bądź też obudzić się następnego dnia w południe z ciężkimi powikłaniami filipińskiej choroby. Jak się okazuje, jednym z elementów profilaktyki takich zjawisk oprócz zdrowego rozsądku jest dieta! Jeśli chcesz wiedzieć, co najlepiej jeść, by bawić się do rana i obudzić się bez syndromu dnia poprzedniego koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Nie odchudzaj się przed imprezą

Niestety stosunkowo często spotkać się można z praktyką polegającą na szybkim odchudzaniu na dzień przed czy też nawet w dniu imprezy. Całodniowe głodówki i pół-głodówki nie tylko, że nie przyniosą zamierzonego efektu w postaci zmniejszenia masy ciała, to na dodatek spowodują osłabienie organizmu i sprawią, że po pierwszym kieliszku szampana zabawa po prostu się skończy. Alkohol spożywany na pusty żołądek działa „z siłą wodospadu” i finał eksperymentów polegających na głodzeniu się przed imprezą może mieć nieciekawe konsekwencje.

Jedz pełnowartościowe posiłki

Jak już można się domyślić po lekturze poprzedniego akapitu – żeby bawić się do rana, trzeba jeść, zarówno przed, jak i w trakcie imprezy. Pokarm spowalnia wchłanianie alkoholu i powoduje, że wątroba ma więcej czasu na jego neutralizację. Ważne jest jednak by spożywać w miarę pełnowartościowe posiłki zawierające tak białko, węglowodany i tłuszcz, jak i witaminy oraz składniki mineralne. Najlepiej bazować na nisko przetworzonej żywności, gdyż zazwyczaj jest ona bardziej zasobna we wszystkie potrzebne organizmowi składniki pokarmowe. Uważaj na zbyt ciężkostrawne produkty, nie dokładaj wątrobie zbyt dużo pracy.

Witamina C i fruktoza

Metabolizm alkoholu przyspieszają fruktoza i witamina C. I nie jest to żadna babcina teoria, tylko fakt potwierdzony naukowo. Źródłem obu składników są owoce, dlatego zadbaj o to, by już od godzin porannych znalazło się dla nich miejsce w Twoim menu. Również w czasie trwania zabawy możesz choćby zamówić od czasu do czasu szklankę soku owocowego i nie żałować cytryn i limonek do drinków. W razie potrzeby – są jeszcze suplementy, 1–2 g witaminy C w kapsułce również nie jest złym pomysłem przed większą imprezą.

Dbaj o właściwe nawodnienie

Jak zapewne wiesz, chociaż wódka, wino, szampan mają płynną postać, to nie specjalnie sprzyjają właściwemu nawodnieniu organizmu. Stąd też musisz zadbać o odpowiednie spożycie bezalkoholowych płynów takich jak woda (koniecznie mineralna – a nie źródlana), soki owocowe, a także – herbaty (zielona, czerwona, czarna, herbaty ziołowe). Pamiętaj, że ważna jest też odpowiednia podaż elektrolitów takich jak sód, potas, magnez czy chlorki. Tutaj znakomicie sprawdzi się sok pomidorowy. Właściwe nawadnianie organizmu ma znaczenie nie tylko w trakcie i po, ale również przed rozpoczęciem zabawy!

Podsumowanie

W dniu imprezy należy przede wszystkim nie odmawiać sobie jedzenia. I nie chodzi o to, by się przejadać i praktykować zaawansowane obżarstwo, a jedynie o to, by nie głodzić się, nie odchudzać, nie wprowadzać bezmyślnych diet i szybkich programów redukcyjnych. Co więcej, należy bazować głównie na nisko przetworzonej żywności, w tym produktach zasobnych w spowalniający opróżnianie żołądka błonnik pokarmowy oraz… tłuszcz. Ważna jest też odpowiednia podaż płynów, elektrolitów, a także przyspieszających rozkład alkoholu: fruktozy i witaminy C. Z czynników niezwiązanych z jedzeniem natomiast znakomicie sprawdzą się: ruch (taniec) i zdrowy rozsądek.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.