Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego boli mnie kręgosłup? Co pomaga na ból pleców?

Dlaczego boli mnie kręgosłup? Co pomaga na ból pleców?
Bóle kręgosłupa dotykają coraz młodsze osoby. Na problem ten nie narzekają jedynie osoby starsze lub ciężko pracujące fizycznie, coraz częściej na bóle pleców skarżą się osoby młode, uczące się lub pracujące w biurze. Zwykle dolegliwości te fundujemy sobie na własne życzenie.

W dzisiejszym artykule przyjrzę się najczęstszym przyczynom powodującym dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Dlaczego warto dbać o sprawny kręgosłup?

Kręgosłup to oś, na której opiera się całe ciało człowieka. Zarówno mięśnie, jak i organy wewnętrzne. Kręgosłup utrzymuje ciężar ciała i zapewnia równowagę, pozwala nam utrzymywać się w pionie, podtrzymuje głowę, amortyzuje wstrząsy, chroni rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe.

Bóle kręgosłupa, zwłaszcza w dolnym odcinku, potrafią skutecznie wykluczyć nas z możliwości ruchowych i codziennej aktywności. Utrzymujący się ból może prowadzić do wycofania z życia społecznego, zawodowego, rodzinnego.

Ból kręgosłupa to aktualnie najczęściej występująca dolegliwość dotykająca niemalże 80 % populacji powyżej 40-ego roku życia. Skala problemu jest ogromna. Warto pomyśleć o tym już dziś i dbać o dobrą kondycję swojego kręgosłupa.

Najwięksi wrogowie kręgosłupa

Jeśli chcemy zadbać o swój kręgosłup, przyjrzeć powinniśmy się przede wszystkim swojemu trybowi życia i przyzwyczajeniom. Z łatwością dostrzeżemy największych wrogów naszych pleców.

Nadwaga

Nadmiar kilogramów to dodatkowe obciążenie dla naszych pleców. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Każdy dodatkowy kilogram w tym rejonie, to kilkukrotnie większe obciążenie dla kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Nadmierne przeciążenia mogą doprowadzić do przedwczesnych zwyrodnień stawów kręgosłupa. Początkowo wiąże się to z bólami, z czasem prowadzi do znacznego usztywnienia kręgosłupa, a co za tym idzie - braku pełnej ruchomości.

Otyłość uważana jest za jedną z głównych czynników ryzyka wystąpienia zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego. Ponad 50% osób otyłych cierpi na bóle kręgosłupa oraz stawów.

Nie dopuszczaj do rozwoju nadwagi i otyłości u siebie, swoich bliskich, swoich dzieci czy wnuków. Przyzwyczajanie dzieci i młodzieży do spożywania nadmiernej ilości jedzenia, zwłaszcza fast foodów i słodyczy, nie prowadzi do niczego dobrego. Pamiętajmy, że nie chodzi tu jedynie o wygląd, a przede wszystkim o zdrowie. W tym również sprawność naszego kręgosłupa.

Nieprawidłowa postawa ciała

Widok młodych ludzi z pochyloną głową, wypchniętym brzuchem, zgarbionymi plecami, wypuszczonymi do przodu barkami – nikogo już chyba nie dziwi i nie razi, a powinien. Każde nienaturalne wygięcie kręgosłupa, wymusza zmianę jego naturalnych krzywizn, a to pociąga za sobą zaburzoną pracę mięśni. Poszczególne odcinki kręgosłupa zostają nierównomiernie obciążone. To prosta droga do wad postawy, a także uszkodzeń dysków i stawów łączących kręgi.

Pamiętaj o zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Ściągaj łopatki, wypinaj pierś do przodu, napinaj mięśnie brzucha. Nie chodź ze wzrokiem wklejonym w telefon, idąc patrz przed siebie. Dzięki tym prostym zabiegom będziesz wyglądać szczuplej i atrakcyjniej, ale przede wszystkim zadbasz o swój kręgosłup. Zwracaj uwagę, w jaki sposób nosisz torbę czy plecak, w jaki sposób siedzisz przy stole czy biurku. Zwracaj uwagę na to, jak robią to twoi bliscy, zwłaszcza dzieci.

Siedzenie/brak aktywności fizycznej

Niezależnie od wykonywanego zawodu, większość z nas przez wiele godzin w ciągu dnia siedzi. Jeździmy samochodem, siedzimy przy biurku w pracy, siedzimy na kanapie przed telewizorem. Na sport często brakuje nam czasu i ochoty. Dzieci coraz częściej zamiast po szkole grać w piłkę i biegać po dworze z kolegami, siedzą w domu przed komputerem i grają w gry.

Pozycja siedząca, to jedna z najbardziej obciążających pozycji dla naszego kręgosłupa. Codzienne siedzenie po kilka czy kilkanaście godzin dziennie prowadzi do stopniowego osłabienia mięśni, które stanowić powinny wspierający gorset mięśniowy dla kręgosłupa.

Szczególnie narażony na obciążenia jest dolny (lędźwiowo-krzyżowy) odcinek kręgosłupa i otaczające go mięśnie. W wyniku długotrwałego siedzenia pojawiają się trudności ze schylaniem się, wstawaniem i chodzeniem. Do tego odczuwamy usztywnienie karku, pojawiają się kłopoty z pochylaniem głowy do przodu i odchylaniem do tyłu. Efektem tych napięć bywają bóle i zawroty głowy, a także bóle barków i drętwienie rąk.

Gdy dużo siedzisz, staraj się zmieniać pozycję jak najczęściej. Kilka razy w ciągu dnia przejdź się, wykonaj kilka skłonów, przeciągnij się. Znajdź również czas na aktywność fizyczną. Już aktywność o niskiej lub średniej intensywności wykonywana 2-3 razy w tygodniu po około 30 min, przyczyni się do lepszego samopoczucia i zmniejszenia problemów związanych z bólami kręgosłupa.

Dodatkowo warto zadbać o ćwiczenia wzmacniające, zwłaszcza mięśnie brzucha, grzbietu i pośladków. Im silniejszy gorset mięśniowy, tym mniej obciążany jest nasz kręgosłup.

Przeciążenia

Podstawowy błąd, jaki popełnia większość ludzi, to podnoszenie z ziemi przedmiotów na prostych nogach i zaokrąglonych plecach. Nacisk na kręgosłup zwiększa się wówczas dwukrotnie. Naucz się wykonywać martwy ciąg oraz martwy ciąg jednonóż (zbieranie grzybków). W taki sam sposób podnoś przedmioty na co dzień, poza siłownią.

Stres

Silny i długotrwały stres może prowadzić do nadmiernego i zbyt długiego napięcia mięśni, co może powodować ich przeciążenia. Nasz kręgosłup, poza wygodnym krzesłem i prawidłową postawą ciała, potrzebuje również komfortu psychicznego.

Podsumowanie

Najlepszym i najbardziej skutecznym lekarstwem na bóle kręgosłupa jest ruch. Dzięki aktywności fizycznej poprawiamy krążenie krwi, zmniejszamy ryzyko wystąpienia nadwagi, uwalniamy stres i wzmacniamy mięśnie, uczymy się prawidłowo podnosić przedmioty i poprawiamy postawę ciała. W profilaktyce bólów kręgosłupa należy pamiętać również o codziennym rozciąganiu mięśni, nie tylko wzdłuż kręgosłupa, ale również mięśni kończyn dolnych i pośladków.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.