Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego warto spożywać produkty bogate w resweratrol?

Dlaczego warto spożywać produkty bogate w resweratrol?
Co mają wspólnego winogrona, jagody i orzeszki ziemne? Wszystkie są bogate w resweratrol. Jest to naturalny związek zwany stilbenoidem i wytwarzany przez niektóre rośliny, gdy znajdują się w sytuacji zagrożenia urazem, narażenia na światło ultrafioletowe światłem ultrafioletowym lub infekcję grzybiczą. Resweratrol daje korzyści nie tylko roślinom, ale także ludziom.

Czerwone winogrona (szczególnie ich skórka) i czerwone wino są bogatym źródłem resweratrolu. Winiarze ekstrahują ten związek z winogron i dodają go do soku winogronowego, aby uzyskać czerwone wino wzmocnione resweratrolem. Inne zdrowe źródła resweratrolu to ciemna czekolada, pistacje, orzeszki ziemne, żurawina i kakao.

Przeciwzapalna moc resweratrolu

Jedną z najważniejszych właściwości zdrowotnych resweratrolu jest jego działanie przeciwutleniające. Resweratrol "walczy" z uszkodzeniami tkanek i stanami zapalnymi, chroniąc organizmprzed wieloma problemami zdrowotnymi, a także spowalniając procesy starzenia.

Korzyści dla zdrowia mózgu

Okazuje się, że resweratrol chroni komórki nerwowe w mózgu przed uszkodzeniem spowodowanym stresem oksydacyjnym. Zmniejsza powstawanie nieprawidłowych białek w mózgu zwanych beta-amyloidem. Ich duże ilości znajdują się w mózgu osób z chorobą Alzheimera. Związek ten może także chronić przed chorobą Parkinsona i udarem.

Korzyści dla serca

Resweratrol może poprawić zdrowie serca. Obniża poziom cholesterolu całkowitego i podwyższa poziom dobrego cholesterolu (HDL) we krwi zwierząt. Jeśli natomiast chodzi o ludzi, to badania nie są jednoznaczne. Tak czy inaczej, związek ten może poprawiać zdrowie serca poprzez hamowanie stanów zapalnych oraz obniżenie ciśnienia krwi. Resweratrol może również poprawiać funkcję śródbłonka – zdolność tętnic do rozszerzania się lub zwężania w zależności od potrzeb organizmu – co pomaga regulować przepływ krwi.

Działanie przeciwnowotworowe

Resweratrol może mieć również działanie przeciwnowotworowe, ponieważ hamuje wzrost niektórych typów komórek rakowych. Ponadto zmniejsza stany zapalne w organizmie, co ma kluczowe znaczenie dla gojenia ran i zwalczania infekcji. Pod tym względem przypomina wiele innych antyoksydantów (m.in. witaminy C i E). Temat ten jednak wymaga jeszcze dalszych badań.

Ograniczona biodostępność

Jednym z problemów związanych z resweratrolem jest to, że nie jest on wysoce biodostępny, co oznacza, że organizm nie może go tak łatwo wykorzystać. Suplementy resweratrolu są jednak dobrze tolerowane i nie powodują skutków ubocznych, jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami.

Podsumowanie

Wpływ resweratrolu na zdrowie to temat, który wciąż nie jest w pełni odkryty. Mimo wszystko można włączyć do diety produkty, które go zawierają. Są to m.in. orzeszki ziemne, pistacje, jagody, czekolada, kakao, żurawina i winogrona. Wszystkie te produkty mają także wiele więcej cennych składników odżywczych, więc warto je umieścić w swoim menu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.