Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Drżące powieki - możliwe przyczyny i zapobieganie

Drżące powieki - możliwe przyczyny i zapobieganie
Drganie lub skurcze mięśni to mimowolne ruchy, które mogą się pojawić na całym ciele. Takich w okolicach oka, szczególnie powiek, doświadczyłeś pewnie niejeden raz.

Mogą one trwać kilka sekund lub dłużej, a większość z nich ustępuje bez leczenia. Zdarza się, że zjawisko to wymaga konsultacji z lekarzem, ale zwykle nie powinno niepokoić. 

Najczęstsze przyczyny

Nadmiar kofeiny

Spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny może powodować drganie powiek. Jeśli problem dotyczy i Ciebie, zapisuj sobie, ile kofeiny pijesz i jak często dotyka Cię drganie powiek. Pozwoli Ci to sprawdzić, czy te dwie rzeczy są rzeczywiście ze sobą powiązane. Jeśli są, wówczas ogranicz spożycie kawy, herbaty i napojów energetycznych.

Alkohol, narkotyki, tytoń

Picie alkoholu, palenie tytoniu lub zażywanie narkotyków może powodować drżenie powiek. W skrócie - chodzi o wszystkie używki, i jedyną metodą na poradzenie sobie z problemem jest ich ograniczenie, a najlepiej całkowite ich wyeliminowanie.

Leki

Przyjmowanie niektórych leków, szczególnie leków przeciwpadaczkowych lub przeciwpsychotycznych, może powodować drżenie powiek. Jeśli Twój lek powoduje drżenie powiek w taki sposób, że bardzo utrudnia Ci to codzienne funkcjonowanie, wówczas porozmawiaj ze swoim lekarzem. Możliwe że uda się zmienić lek lub dobrać inną dawkę.

Stres

Stres wywołuje wiele reakcji fizycznych, w tym drżenie powiek. Postaraj się wyeliminować wszelkie możliwe źródła stresu. Jeśli nie jest to możliwe, wypróbuj techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia lub medytacja.

Zmęczenie oczu

Wytężanie wzroku lub mrużenie oczu może powodować ich drżenie. Jeśli często to robisz na zewnątrz, noś okulary przeciwsłoneczne. Jeśli spędzasz dużo czasu przy komputerze, rób przerwy. Drżenie może również oznaczać, że nadszedł czas na badanie wzroku i kolejna korektę, jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe.

Zmęczenie ogólne

Twoje oczy są bardziej podatne na drganie, gdy brakuje Ci energii. Postaraj się spać co najmniej siedem godzin każdej nocy. Jeśli odpowiednio długo śpisz, ale nadal czujesz się zmęczony, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby wykluczyć wszelkie inne dolegliwości.

Nieodpowiednia dieta

Niedostateczna ilość magnezu lub potasu w diecie może również powodować drganie powiek.

Dodanie poniższych produktów do diety może w takim przypadku pomóc:

  • banany
  • gorzka czekolada
  • awokado
  • orzechy

Alergie

Osoby z alergią mogą być bardziej podatne na omawiane zjawisko. Naukowcy są przekonani, że histamina, która jest uwalniana podczas tarcia podrażnionych oczu, może powodować ich drżenie. Pomocne mogą być leki i zabiegi łagodzące objawy alergii. Warto to skonsultować z lekarzem.

Porażenie Bella

Porażenie Bella powoduje tymczasowe osłabienie lub paraliż mięśni twarzy. Zwykle dzieje się tak, gdy nerw twarzowy staje się obrzęknięty. Dokładna przyczyna nie jest znana, ale uważa się, że jest ona spowodowana przez wirusa, takiego jak opryszczka pospolita. Może być również związany z innymi stanami, takimi jak infekcje ucha, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca.

Inne objawy porażenia Bella to:

  • opadający mięsień po jednej stronie twarzy
  • niemożność otwarcia lub zamknięcia oczu
  • ślinienie się
  • trudności z mimiką twarzy
  • drgania twarzy
  • trudności w jedzeniu i piciu.

Porażenie Bella zwykle ustępuje samoistnie, ale istnieje również kilka leków i kropli do oczu, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Jeśli jednak wystąpi którykolwiek z nich, koniecznie udaj się do lekarza.

Dystonia

Dystonia odnosi się do niekontrolowanych skurczów mięśni, które powodują powolne, powtarzalne ruchy. Może wpływać na wiele części ciała, w tym oczy.

Dystonia jest często objawem jednego z następujących przyczyn:

  • choroba Parkinsona
  • zapalenie mózgu
  • encefalopatia
  • udar mózgu
  • tętniak mózgu
  • choroba Huntingtona
  • porażenie mózgowe
  • alkoholowa kwasica ketonowa.

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (SM) powoduje, że układ odpornościowy atakuje centralny układ nerwowy.

Oprócz drżenia oczu SM może również powodować:

  • zmęczenie
  • trudności z chodzeniem
  • zaburzenia mowy
  • drżenie
  • problemy z koncentracją lub pamięcią
  • ból.

Chociaż nie ma lekarstwa na SM, istnieje kilka leków i opcji terapii, które mogą pomóc w radzeniu sobie z jego objawami i spowolnieniu rozwoju choroby.

Zespół Tourette'a

Zespół Tourette'a to zaburzenie neurologiczne, które powoduje mimowolną, powtarzającą się mowę i ruch. Może to obejmować drżenie powiek. Zwykle występuje u mężczyzn i pojawia się po raz pierwszy w wieku od trzech do dziewięciu lat. Zespół Tourette'a nie zawsze wymaga leczenia. Leki i terapia mogą pomóc w leczeniu cięższych przypadków.

Kiedy należy iść do lekarza?

Jak widzisz, są różne przyczyny drżenia powiek. Większość przypadków to z pewnością łagodne formy związane z brakami w diecie lub nadmiarem np. kofeiny. W łatwy sposób możemy zmienić swoje nawyki i poradzić sobie z problemem. Niekiedy jednak nie można wykluczyć i poważniejszych chorób. Dlatego jeśli Twoje drgania nie ustępują po kilku tygodniach, zauważysz że to nie tylko drganie powiek, ale także opadanie mięśni twarzy, Twoje oczy puchną i robią się czerwone, pojawia się w nich wydzielina albo powieka całkowicie się zamyka podczas drżenia, wówczas udaj się koniecznie do lekarza.

Nie popadaj jednak w paranoję, ponieważ większość drżeń ustępuje samoistnie. Zachęcamy w pierwszej kolejności do przyjrzenia się temu, ile pijesz kawy, czy nie nadużywasz używek, wysypiasz się i odpowiednio odżywiasz.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.