Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Echinacea – prawie jak EPO

Echineacea purpurea, czyli jeżówka purpurowa stosowana jest zazwyczaj jako środek wzmacniający odporność immunologiczną i zmniejszający ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych. Okazuje się jedna, że bioaktywne związki zawarte w tej roślinie mogą mieć także zgoła inne zastosowanie. Badania naukowe wskazują, że przyjmowanie dużych dawek wyciągu z jeżówki purpurowej zwiększać może wyraźnie poziom erytropoetyny (EPO) – hormonu stosowanego w niedozwolonym wspomaganiu wysiłku!

Czym jest erytropoetyna?

Erytropoetyna (w skrócie EPO) jest hormonem peptydowym, którego podstawowa funkcja biologiczna sprowadza się do inicjowania i stymulowania różnych etapów erytropoezy, czego finalnym skutkiem jest zwiększenie ilości czerwonych krwinek. Hormon ten produkowany jest w wątrobie i nerkach. Prawidłowe jej stężenie u ludzi wynosi 6–32 µg/ml. Rytm dobowego wydzielania tego hormonu osiąga szczytowe wartości w nocy, a najniższe – w godzinach porannych. Erytropoetyna jako lek podawana jest w przypadku niewydolności nerek oraz w niektórych chorobach onkologicznych.

Co daje stosowanie EPO we wspomaganiu wysiłku?

W dopingu sportowym EPO stosowane jest przez przedstawicieli dyscyplin wytrzymałościowych takich jak kolarstwo, gdyż doprowadza do wyraźnej poprawy zdolności wysiłkowych. Efekt ten, jak można się domyślić, związany jest przede wszystkim z lepszym transportem tlenu. Warto dodać także, iż dostępne wyniki badań naukowych wskazują także, iż hormon ten oddziałuje bezpośrednio na układ nerwowy i wyraźnie zwiększa motywację do działania i podejmowania wyzwań oraz kontynuacji wysiłku. Tak więc „dopingujące” działanie EPO jest wielopoziomowe, co czyni ten hormon jeszcze bardziej atrakcyjnym dla sportowców.

Echineacea purpurea i EPO

Podwójnie zaślepione badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców [Whitehead i wsp.] na dwudziestu czterech młodych sportowcach wykazały, że podawanie raz dziennie wysokiej dawki preparatu zawierającego 8 g wyciągu z jeżówki purpurowej doprowadza do wyraźnego wzrostu produkcji erytropoetyny! Jest to bez wątpienia informacja cenna dla wszystkich osób szukających legalnych i bezpiecznych sposobów na zwiększenie procesu erytropoezy. Na stronach internetowych poświęconych wspomaganiu wysiłku dość często przytaczane są wyniki tego badania, a ich omawianiu towarzyszy zazwyczaj entuzjazm.

Zła wiadomość jest taka, że…

Niestety autorzy wyżej przytoczonego badania nie zaobserwowali istotnego wpływu suplementacji wyciągiem z jeżówki na poziom czerwonych krwinek, (podobnie też nie zanotowano zmian w poziomie hemoglobiny i hematokrytu). Nie jest to dobra wiadomość w kontekście poprawy zdolności wysiłkowych. W późniejszych badaniach próbowano ocenić wpływ suplementacji jeżówką purpurową na wydolność fizyczną, ale uzyskane wyniki uznać należy za sprzeczne.

Opublikowane niedawno wyniki badań przeprowadzone przez zespół naukowców z Georgia State University [Baumann i wsp.] wykazały, że przyjmowanie wysokich dawek wyciągu z Echineacea purpurea przez sportowców długodystansowych nie niesie za sobą istotnych korzyści. Z kolei eksperyment przeprowadzony rok wcześniej przez grupę naukowców z Arkansas State University [Whitehead i wsp.], wykazał, że suplementacja jeżówką poprawia wydolność fizyczną. Temat jest więc ciągle otwarty i wymaga głębszego zbadania.

Podsumowanie

Badania naukowe wskazują, że suplementacja jeżówką purpurową może doprowadzać do wzrostu produkcji erytropoetyny. Na dzień dzisiejszy brakuje jednak przekonujących dowodów na to, że fakt ten przekłada się w sposób istotny na poprawę zdolności wysiłkowych. Wszystko to sprawia, że tworzenie teorii na temat „dopingujących” właściwości Echineacea purpurea stanowi póki co jeszcze jedynie spekulację i nie ma znamion faktu. Oczywiście zaobserwowany w badaniu efekt uznać należy za budujący, warto mimo to z formułowaniem kategorycznych sądów poczekać na szerzej zakrojone eksperymenty, weryfikujące definitywnie możliwość zastosowania jeżówki purpurowej we wspomaganiu wysiłku.

Źródła: Whitehead MT, Martin TD, Scheett TP, Webster MJ. The effect of 4 wk of oral echinacea supplementation on serum erythropoietin and indices of erythropoietic status. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2007 Aug;17(4):378-90. · J Strength Cond Res. 2013 Sep 14. [Epub ahead of print] Echinacea Purpurea Supplementation does not Enhance VO2max in Distance Runners. Baumann CW, Bond KL, Rupp JC, Ingalls CP, Doyle JA. · Running economy and maximal oxygen consumption after 4 weeks of oral Echinacea supplementation. Whitehead MT, Martin TD, Scheett TP, Webster MJ. J Strength Cond Res. 2012 Jul;26(7):1928-33. doi: 10.1519/JSC.0b013e318237e779.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.