BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Spożywanie napojów węglowodanowo-białkowych w trakcie wysiłku w sportach wytrzymałościowych

Od dawna już wiadomo, że spożywanie napojów zawierających mieszaninę węglowodanów i elektrolitów może przyczynić się do poprawy zdolności wysiłkowych, zapobiegając jednocześnie odwodnieniu. W dyscyplinach wytrzymałościowych popijanie tzw. „izotoników” (czyli roztworów, których osmolalność zbliżona jest do osmolalności płynów ustrojowych) stało się wręcz standardem wspomagania wysiłku.

Ostatnie badania wskazują, że być może istnieje możliwość udoskonalenia takich napojów poprzez dodatek białka. Jakie korzyści można więc uzyskać poprzez uwzględnienie protein trakcie wysiłku?

Dostępna literatura jest bardzo skromna. Osobiście natrafiłem na trzy ciekawe badania analizujące to zagadnienie. Autorzy tych eksperymentów zaobserwowali, że spożywanie napoju węglowodanowo-białkowego w trakcie wysiłku poprawić może zdolności wysiłkowe- bardziej niż spożycie samych węglowodanów.

W próbie, w której zestawiono napój zawierający 7,75% węglowodanów z napojem zawierającym 7,75% węglowodanów i 1,94% białka różnice w efektywności sięgały 40%!

Co istotne, spożywanie napoju węglowodanowo-białkowego w trakcie wysiłku wykazuje potencjał antykataboliczny w stosunku do tkanki mięśniowej, a także przyspiesza odnowę powysiłkową. Wygląda więc na to, że białko stanowi niedoceniony element wspomagania wysiłku w dyscyplinach wytrzymałościowych.

Gdybyś chciał wzbogacić swój napój węglowodanowy o porcję białka, to po pierwsze wziąć powinieneś pod uwagę, że zbyt wysoka ilość protein może przynieść efekt odwrotny do zaplanowanego. Zauważ, że w badaniu, na które powyżej się powołałem, dodatek białka stanowił zaledwie niecałe 2 g na 100 ml napoju. Sądzę więc, że nie ma, na razie sensu tej dawki przekraczać.

W celu ominięcia potrzeby trawienia dostarczonych protein w trakcie wysiłku słusznym rozwiązaniem wydaje się też zastosowanie wolnych form aminokwasów, najlepiej wyłącznie tych egzogennych, czyli np. preparatu ”EAA”. W ostatnich czasach na rynku pojawił się spory wybór tego typu środków i z pewnością wybierzesz coś dla siebie.

 

Źródła: Effect of a carbohydrate-protein supplement on endurance performance during exercise of varying intensity. Ivy JL, Res PT, Sprague RC, Widzer MO. Coingestion of carbohydrate-protein during endurance exercise: influence on performance and recovery. Saunders MJ

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.