Dostępna literatura jest bardzo skromna. Osobiście natrafiłem na trzy ciekawe badania analizujące to zagadnienie. Autorzy tych eksperymentów zaobserwowali, że spożywanie napoju węglowodanowo-białkowego w trakcie wysiłku poprawić może zdolności wysiłkowe- bardziej niż spożycie samych węglowodanów. W próbie, w której zestawiono napój zawierający 7,75% węglowodanów z napojem zawierającym 7,75% węglowodanów i 1,94% białka różnice w efektywności sięgały 40%! Co istotne, spożywanie napoju węglowodanowo-białkowego w trakcie wysiłku wykazuje potencjał antykataboliczny w stosunku do tkanki mięśniowej, a także przyspiesza odnowę powysiłkową. Wygląda więc na to, że białko stanowi niedoceniony element wspomagania wysiłku w dyscyplinach wytrzymałościowych.
Gdybyś chciał wzbogacić swój napój węglowodanowy o porcję białka, to po pierwsze wziąć powinieneś pod uwagę, że zbyt wysoka ilość protein może przynieść efekt odwrotny do zaplanowanego. Zauważ, że w badaniu, na które powyżej się powołałem, dodatek białka stanowił zaledwie niecałe 2g na 100ml napoju. Sądzę więc, że nie ma póki co sensu tej dawki przekraczać. W celu ominięcia potrzeby trawienia dostarczonych protein w trakcie wysiłku, słusznym rozwiązaniem wydaje się też zastosowanie wolnych form aminokwasów, najlepiej wyłącznie tych egzogennych, czyli np. preparatu ”EAA”. W ostatnich czasach na rynku pojawił się spory wybór tego typu środków i z pewnością wybierzesz coś dla siebie.
Effect of a carbohydrate-protein supplement on endurance performance during exercise of varying intensity. Ivy JL, Res PT, Sprague RC, Widzer MO.
Coingestion of carbohydrate-protein during endurance exercise: influence on performance and recovery. Saunders MJ