Ostatnie badania wskazują, że być może istnieje możliwość udoskonalenia takich napojów poprzez dodatek białka. Jakie korzyści można więc uzyskać poprzez uwzględnienie protein trakcie wysiłku?
Dostępna literatura jest bardzo skromna. Osobiście natrafiłem na trzy ciekawe badania analizujące to zagadnienie. Autorzy tych eksperymentów zaobserwowali, że spożywanie napoju węglowodanowo-białkowego w trakcie wysiłku poprawić może zdolności wysiłkowe- bardziej niż spożycie samych węglowodanów.
W próbie, w której zestawiono napój zawierający 7,75% węglowodanów z napojem zawierającym 7,75% węglowodanów i 1,94% białka różnice w efektywności sięgały 40%!
Co istotne, spożywanie napoju węglowodanowo-białkowego w trakcie wysiłku wykazuje potencjał antykataboliczny w stosunku do tkanki mięśniowej, a także przyspiesza odnowę powysiłkową. Wygląda więc na to, że białko stanowi niedoceniony element wspomagania wysiłku w dyscyplinach wytrzymałościowych.
Gdybyś chciał wzbogacić swój napój węglowodanowy o porcję białka, to po pierwsze wziąć powinieneś pod uwagę, że zbyt wysoka ilość protein może przynieść efekt odwrotny do zaplanowanego. Zauważ, że w badaniu, na które powyżej się powołałem, dodatek białka stanowił zaledwie niecałe 2 g na 100 ml napoju. Sądzę więc, że nie ma, na razie sensu tej dawki przekraczać.
W celu ominięcia potrzeby trawienia dostarczonych protein w trakcie wysiłku słusznym rozwiązaniem wydaje się też zastosowanie wolnych form aminokwasów, najlepiej wyłącznie tych egzogennych, czyli np. preparatu ”EAA”. W ostatnich czasach na rynku pojawił się spory wybór tego typu środków i z pewnością wybierzesz coś dla siebie.