Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Głóg w profilaktyce nadciśnienia

Głóg w profilaktyce nadciśnienia
Choć wydawałoby się, że ten problem zdrowotny akurat sportowców dotyczyć nie powinien, to w praktyce okazuje się, że nierzadko osoby aktywne fizycznie mają nadciśnienie tętnicze. Szczególnie często dolegliwość ta występuje u mężczyzn z przekroczonym znacznie wskaźnikiem BMI. W wypadku entuzjastów sportów siłowych nie jest wcale rzadkością masa ciała przekraczająca 100kg. Nie bez znaczenia jest także nadużywanie stymulantów takich jak kofeina, 1,3 dimetyloamyloamina - wiele osób stosuje zdecydowanie zbyt wysokie dawki suplementów pobudzających.

Przyjmowanie sterydów anaboliczno-androgennych, również bardzo szybko może doprowadzić do rozwinięcia się nadciśnienia. Osobnym zagadnieniem jest kwestia uwarunkowań i skłonności genetycznych do występowania tej choroby.

W profilaktyce nadciśnienia ważna jest aktywność fizyczna, zwłaszcza ta o charakterze aerobowym; odpowiednia dieta i utrzymanie właściwej masy ciała. Pomocne są także niektóre zioła. Szczególnie godnym uwagi jest głóg (Crataegus oxyacantha), a dokładnie jego owoce i kwiatostany. Za hipotensyjny (obniżający ciśnienie tętnicze krwi) potencjał głogu odpowiadają głównie flawonoidy, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Oprócz flawonoidów korzystny wpływ wykazują także procyjanidyny oligomeryczne. Relaksacyjny wpływ na mięśnie gładkie zmniejsza opór naczyniowy i naturalnie doprowadza do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo związki aktywne obecne w głogu zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, a także – lekko diuretycznie, przez co pomagają pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu. Zwiększona retencja wody może również niekorzystnie wpływać na ciśnienie tętnicze krwi.

Preparaty zawierające kwiatostany i owoce głogu wpływają korzystnie na kondycję układu krążenia, normalizują ciśnienie tętnicze krwi, łagodzą zaburzenia rytmu serca , które spowodowane mogą być stresem czy stosowaniem niektórych substancji o działaniu stymulującym, a także wzmacniają barierę antyoksydacyjną organizmu.

Crataegus Oxyacantha in Hypertension. Graham JD.

Health effects of hawthorn. Dahmer S, Scott E.