Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Intensywny trening pomaga w walce z nikotynowym nałogiem

Zbliża się koniec roku, czyli czas nowych planów i postanowień. Osoby palące papierosy zazwyczaj obiecują sobie, iż zerwą z tytoniowym nałogiem. Doświadczenie pokazuje jednak, że tylko nielicznym jednostkom się to w praktyce udaje. Warto więc zastanowić się jak zwiększyć swoje szanse na definitywne wyswobodzenie się ze szponów uzależnienia. Badania naukowe pokazują, że oprócz plastrów i gum nikotynowych, farmaceutyków i psychoterapii znakomite efekty przynosi… regularna aktywność fizyczna!

Czym jest nałóg tytoniowy?

Nałogiem nazywamy stan specyficznej, psychicznej i/lub fizycznej zależności, która objawia się przymusem przyjmowania danego środka, tendencję do konsekwentnego zwiększania dawki i która skorelowana jest z występowaniem negatywnych skutków zdrowotnych. Substancją uzależniającą w przypadku papierosów jest nikotyna, która wykazuje zdolność do wywierania wpływu na układ nerwowy. Warto mieć świadomość, że w przypadku osoby uzależnionej od nikotyny palenie nie jest wyborem, a raczej – przymusem.

Negatywne skutki palenia

O negatywnych skutkach palenia można byłoby napisać książkę. Oprócz pogorszenia kondycji układu krążenia i zwiększeniu ryzyka występowania chorób nowotworowych, zwłaszcza raka płuc, nikotynizm powiązany jest z szeregiem innych konsekwencji zdrowotnych. Szczególnie zauważalny jest wpływ palenia na tempo starzenia się organizmu, w tym również skóry, aparatu ruchu, mózgu. W przypadku mężczyzn bardzo dotkliwą konsekwencją mogą okazać się zaburzenia wzwodu utrudniające lub niekiedy uniemożliwiające odbycie stosunku płciowego.

Raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują ewidentnie, że palenie papierosów stanowi największe, pojedyncze, śmiertelne zagrożenie dla zdrowia człowieka. W samej tylko Unii Europejskiej na choroby związane z paleniem umiera ponad 500 000 osób rocznie. W skali światowej jest to prawie 3,5 miliona zgonów każdego roku. Druzgoczące są także koszty leczenia pacjentów z chorobami wynikającymi z nałogu nikotynowego, które sięgają setek miliardów dolarów.

Badania naukowe wskazują także, iż nikotynizm negatywnie wpływa na wrażliwość insulinową, co może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, a przy okazji także utrudniać zarówno budowę masy mięśniowej jak i redukcję tkanki tłuszczowej.  Osobną kwestią jest nieprzyjemny zapach z ust oraz zapach ubrań, co może wiązać się z istotnym dyskomfortem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy palenie przestało być „trendy”.

Wysiłek fizyczny wspomaga walkę nałogiem

Ze względu na zagrożenia jakie niesie za sobą palenie papierosów, oraz biorąc pod uwagę fakt, jak silnie uzależniającą substancją jest nikotyna, od dawna trwają intensywne poszukiwania skutecznych metod pomagających szybko zerwać z nałogiem. Okazuje się, że oprócz „nikotynowej terapii zastępczej”, farmakoterapii i psychoterapii niezwykle pomocna w walce z nikotynizmem może okazać się odpowiednio zaplanowana aktywność fizyczna. Co więcej nie musi to być jakaś precyzyjnie określona forma aktywności, choć badania naukowe wskazują, że lepiej sprawdzają się treningi o wysokiej i bardzo wysokiej intensywności.

W praktyce można biegać, pływać, ćwiczyć na siłowni, grać w tenisa lub piłkę nożną, wspinać się lub boksować, warto jednak pamiętać by sesje treningowe uwzględniały elementy intensywnego treningu. Nawet lepiej sprawdzi się krótszy czasowo a bardziej skondensowany trening niż rozłożona w czasie sesja o niskiej intensywności. Tak więc biorąc jako przykład bieganie można powiedzieć, iż wykonanie w ciągu 20 – 30minut kilku sprintów przeplatanych lekkim truchtem jest rozwiązaniem skuteczniejszym niż godzinny jogging utrzymany w stałym tempie pozwalającym na swobodną rozmowę w trakcie trwania wysiłku.

Wnioski

Palenie papierosów w sposób ewidentny przyczynia się po pogorszenia kondycji zdrowotnej zarówno samych palaczy jak i również osób znajdujących się w ich otoczeniu (niekiedy także dzieci). Decyzja o zerwaniu z nałogiem jest jedną z najlepszych jaką można podjąć w celu poprawy stanu zdrowia i profilaktyki wielu groźnych chorób. Badania naukowe wskazują, że palaczom chcącym rzucić palenie pomóc może wprowadzenie regularnych i w miarę intensywnych sesji wysiłkowych. Warto wiedzieć, że regularna aktywność fizyczna, oprócz tego że pomaga w walce z nikotynowym nałogiem, to pozwala także zmniejszyć ryzyko przyrostu tkanki tłuszczowej po zaprzestaniu palenia, a dodatkowo także stymulując produkcję endorfin poprawia nastrój i samopoczucie. Warto także wziąć pod uwagę szereg innych korzyści zdrowotnych wynikających z wykonywania regularnych treningów oraz niski koszt takiej antynikotynowej kuracji.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.