IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak i gdzie oddać krew?

O tym, że dla ludzkiego zdrowia i życia niezbędna jest krew wiedzą wszyscy. Pomimo rosnącej liczby honorowych krwiodawców nadal zdarzają się sytuacje, gdy krwi brakuje, przez co dochodzi do sytuacji, w której zagrożone zostaje ludzkie zdrowie bądź nawet życie. Co zrobić by zostać honorowym krwiodawcą i gdzie się udać?

Kto może zostać dawcą krwi?

Dawcą krwi może zostać każda osoba, która ukończyła pełnoletność, ale nie przekroczyła 65 lat.
Osoba oddająca krew musi być bezwzględnie zdrowa, aby nie narazić ewentualnego biorcy na niebezpieczeństwo.
Dlatego też osoby, które:

  • w przeszłości chorowały na żółtaczkę (wirusowe zapalenie wątroby),
  • są nosicielami wirusa HIV,
  • chorują na AIDS, cukrzycę, gruźlicę, łuszczycę,
  • są zakażone kiłą,
  • należą do grupy ryzyka (mają/miały kontakt seksualny z wieloma partnerami, zażywają narkotyki, występują u nich problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi, a także jeżeli są obciążone nowotworami lub chorobami krwi)
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały wykonywany tatuaż, piercing

nie mogą zostać krwiodawcami.
Kobiety zażywające antykoncepcję hormonalną mogą bez przeszkód oddawać krew.

Gdzie się zgłosić?

Żeby oddać krew należy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w danym mieście lub do Oddziału Terenowego na terenie danego województwa, których lokalizację i godziny otwarcia można sprawdzić w internecie. Dodatkowo niektóre Centra posiadają ambulansy przystosowane do oddawania krwi, a także pojawiają się ekipy wyjazdowe w szkołach średnich, uczelniach wyższych, a nawet w zakładach pracy.

Jak wygląda proces oddawania krwi?

Oddanie pełnej krwi polega na zgłoszeniu się do Centrum, Oddziału Terenowego bądź też ekipy wyjazdowej po śniadaniu - nigdy na czczo. Należy wypełnić formularz, udzielając prawdziwych odpowiedzi - w końcu od czystości naszej krwi zależy życie innej osoby. Następnie za pomocą małego nakłucia w palec sprawdzany jest poziom hemoglobiny. Zbyt niski poziom hemoglobiny, a także zbyt niska masa ciała do wzrostu, uniemożliwiają oddawanie krwi. Przy prawidłowym poziomie pozostaje jeszcze wywiad lekarski, podczas którego zostaje zmierzone ciśnienie, osłuchana klatka piersiowa oraz są zadawane pytania odnośnie stanu zdrowia, ostatnio przyjmowanych leków, zabiegów itp. Po tym zostaje ostatni krok, czyli udanie się na wygodny fotel, podłączenie do żyły w okolicy zgięcia łokciowego 450ml woreczka na krew i to wszystko… Proces napełniania woreczka trwa od 5 do 10 minut. Woreczek znajduje się na aparacie zwanym wagomieszarką, który cały czas miesza krew i kontroluje tempo i poziom napełniania.
Jeżeli poczujesz się słabo, zgłoś natychmiast ten fakt personelowi. Otrzymasz wtedy szklankę wody lub soku i będziesz mógł przerwać oddawanie, bez konieczności wypełnienia woreczka do końca.
Po pierwszym razie otrzymasz, na adres wskazany w formularzu, legitymację honorowego dawcy krwi.

Cały proces związany z rejestracją, badaniami i oddaniem krwi trwa ok. 15-20 minut. Na wyniki i legitymację honorowego dawcy krwi czeka się ok. tygodnia.

Oddaj krew z PoTreningu.pl

Jeżeli w dniach 12 - 18 czerwca 2017 roku:

  • zgłosisz się do punktu oddawania krwi,
  • podczas wywiadu lekarskiego poprosisz o zaświadczenie o oddaniu krwi,
  • oddasz krew,
  • prześlesz do nas w wiadomości prywatnej w serwisie Facebook (https://facebook.com/potreningu/) skan lub zdjęcie zaświadczenia

otrzymasz miesięczny abonament na dietę i trening ułożone przez naszych Specjalistów!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.