Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak masować partnerkę lub partnera, aby wspomóc w regeneracji?

Jak masować partnerkę lub partnera, aby wspomóc w regeneracji?
Wykorzystanie wszelkich form poprawy regeneracji powysiłkowej jest jednym z elementów szybszego powrotu do pełnej aktywności. Odnowa biologiczna jest tym elementem, który nie tylko ma na celu przywrócić homeostazę fizyczną, ale pomóc zrelaksować się naszej głowie, znieść napięcie nerwowe, pomóc się wyciszyć po całym dniu pracy. Jedną z form tego typu działań jest masaż.

Masaż relaksacyjny to najbardziej tradycyjna forma masażu, która polega na wykonywaniu stopniowego ucisku na powłoki skórne wraz z przesunięciem po jej powierzchni dłoni, co pośrednio wpływa na rozluźnienie się mięśni. 

Jednak nie tylko masaż relaksacyjny wykorzystywany jest przez terapeutów.

Wyróżniamy dodatkowo:

  • masaż tkanek głębokich,
  • masaż sportowy,
  • masaż tajski,
  • masaż ciążowy,
  • masaż kamieniami,
  • masaż Shiatsu,
  • masaż z wykorzystaniem innych dodatków, jak czekolada.

Ze względu na złożoność samego procesu masażu, zazwyczaj to masaż klasyczny lub relaksacyjny wykorzystywany jest przez amatorów. Jednak zanim zaczniemy “ugniatać” naszą partnerkę czy partnera, powinniśmy poznać kilka zasad, które warunkują jego prawidłowe przeprowadzenie. Musi przebiegać ona zgodnie z pewnymi etapami. Nieumiejętne wykorzystanie masażu może nie tylko nie pomóc, ale i zwiększyć napięcie mięśniowe, co nie przyniesie efektu regeneracyjnego. 

Etapy masażu klasycznego

Aby masaż posiadał znamiona terapeutyczne, rozluźniał, jak i przynosił efekt regeneracyjny, powinien przebiegać zgodnie z poniższymi etapami:

  • głaskanie - jest pierwszą fazą, jaką wykonujemy, rozpoczynając masaż. Przesuwamy powoli dłonie delikatnie w kierunku mięśnia sercowego, jednocześnie rozcierając olejek czy inny rodzaj substancji poślizgowej, jak np. talk. Głaskanie ma na celu zmniejszyć wrażliwość nerwów, co powoduje stopniowe rozluźnienie układu nerwowego.
  • ugniatanie - ma na celu pobudzenie krążenia, co ma na celu przyspieszyć cyrkulację krwi, jak i tlenu w naczyniach krwionośnych. Ugniatanie polega na łapaniu niewielkich fragmentów skóry i podciąganiu ich do góry.
  • rozciąganie - wykorzystywane jest, aby móc rozluźnić najbardziej stwardniałe struktury mięśni, jak i zgrubienia na torebkach stawowych. Jedna z dłoni jest kładziona na powierzchni skóry, a druga wykonuje ruchy wzdłuż krawędzi masowanego odcinka. Ze względu na okoliczności, rozciąganie może być wykonywane przed ugniataniem i odwrotnie.
  • wyciskanie - polega na chwytaniu większych fragmentów ciała, gdzie na zmianę wykonujemy energiczne ruchy ugniatania, aby maksymalnie przepchnąć krew w kierunku serca.
  • uderzanie/oklepywanie - to niewielkie “ciosy”, jakie zadajemy krawędziami dłoni, które mają za zadanie poprawić trofikę, zwiększyć elastyczność skóry.
  • wstrząsanie - to technika, która kończy wykonanie masażu. Ma na celu rozluźnienie lub pobudzenie tkanek, w zależności od amplitudy wykonania wstrząsów. Wykonujemy je całą dłonią na rozluźnionym nadgarstku. 

Poniżej prezentujemy film ze sposobem wykonania masażu:

Jaki efekt powinien dać prawidłowo wykonany masaż?

Prawidłowo wykonany masaż przede wszystkim powinien dać uczucie rozluźnienia. Po masażu powinniśmy czuć, że nasze ciało jest odprężone, lekkie, a wyraźne napięcia mięśniowe zniknęły. Co więcej, skóra powinna dać odczyn lekkiego przekrwienia, jak i znacznego podniesienia swojej temperatury. Dość często po masażu możemy czuć podniesioną termogenezę, zwłaszcza gdy będzie to masaż znacznej części ciała, jak np. grzbietu. Jeżeli po wykonanym masażu nie czujemy rozluźnienia, nadal mamy pospinane mięśnie lub czujemy się nieco bardziej spięci, to znak, że niekoniecznie był on wykonany w sposób prawidłowy, a my koniecznie musimy się podszkolić w umiejętności tego typu. 

Kiedy nie wolno wykonywać masażu?

Przeciwwskazaniem do tego, aby wykonywać masaż są m.in.:

  • miesiączka,
  • stan gorączki,
  • krwawiące wrzody żołądka,
  • niewydolność układu krążenia, które powiązane są z obrzękami nóg,
  • w przypadku żylaków i zapalenia żył,
  • przy krostkach ropnych,
  • uszkodzona skóra.

Ważne jest również, aby nie wykonywać masażu w przypadku ostrego stanu zapalnego, jak i również okolic, które są dotknięte lekkim stanem zapalnym. Stan po złamaniu kości, jej pęknięciach również nie będzie sprzyjał tego typu działaniom. 

Jakich olejków użyć?

Wydaje się, że wykorzystanie olejku, który ma za zadanie ułatwić masaż, nie ma tak istotnego znaczenia, jak sam masaż. Jednak odpowiedni dobór olejku działa poprzez wpływ na psychikę, poprzez elementy aromaterapii, jak i pobudza krążenie krwi. Przykładowo, olejki z bazylii, bergamotki i kwiatu pomarańczy wykazują działanie relaksujące, obniżające stres. Olejek melisowy w stanach obniżonego nastroju, poprawiając samopoczucie. Olejek lawendowy, cyprysowy, rumiankowy i majerankowy wykazują działanie uspokajające. Z kolei olejek pomarańczowy, cytrynowy i mandarynkowy będą dodawać energii. Dodatkowo w celach rozluźniających i wyciszających stosujemy olejki z cedru i rozmarynu.

Jak często możemy wykonywać masaż?

Nie ma przeciwwskazań, aby wykonywać masaż codziennie. Zazwyczaj dobrą opcją jest wykonywanie masażu tej partii ciała, która była trenowana danego dnia. Przykładowo, jak dzisiaj trenowaliście plecy, to powinny być one tego dnia wymasowane. Tego typu strategia skutecznie przełoży się do przyspieszenia procesu regeneracji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.