Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak słaba jakość powietrza może uszkadzać mózg?

Jak słaba jakość powietrza może uszkadzać mózg?
Zanieczyszczenie powietrza wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na chemię mózgu. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują nawet korelację pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza tlenkiem azotu a zwiększonymi skłonnościami do popełniania samobójstw.

Zanieczyszczenia powietrza a zmiany w mózgu

Do tej pory rozpatrywano głównie wpływ zanieczyszczeń powietrza na układ sercowo-naczyniowy oraz układ oddechowy. Nie ma wątpliwości, że zanieczyszczenia powietrza wiążą się z chorobami układu oddechowego, alergiami, nowotworami. Coraz powszechniejsza jest także wiedza na temat oddziaływania mikropyłów na serce i układ krążenia.

Okazuje się jednak, że stan powietrza ma ogromny wpływ również na kondycję mózgu.

Badanie z Uniwersytetu w Lancaster

W trakcie projektu przeanalizowano 37 wycinków tkanki mózgowej, w tym 29 pobranych od osób, które żyły i zmarły w Meksyku, czyli mieście znanym z ogromnego zanieczyszczenia powietrza. Pozostała ósemka pochodziła z Manchesteru.

Wcześniej pobrano próbki powietrza z ruchliwej ulicy. W próbkach tych zidentyfikowano magnetyt.

Zespół badaczy z Lancaster zidentyfikował również w tkankach mózgu magnetyt, czyli tlenek żelaza. Podejrzewa się, że ta substancja może przyczyniać się do rozwoju chorób neurologicznych takich, jak Alzheimer.

Wyniki badania pokazały, że ilość nagromadzonego tlenku żelaza z mózgu jest naprawdę znacząca. Miliony cząsteczek magnetytu zaledwie w jednym gramie tkanki mózgowej. Zdaniem naukowców oznacza to miliony możliwości, w których uszkodzeniu może ulec delikatna tkanka tworząca mózg i cały układ nerwowy.

Badanie naukowców z Bostonu

W badaniu wzięły udział 943 zdrowe osoby z Bostonu, Nowej Anglii oraz Nowego Jorku w wieku co najmniej 60 lat. Kondycję mózgu oceniano za pomocą rezonansu.

Za pomocą RM oceniano poziom markerów starzenia się mózgu. Wśród markerów znalazły się: całkowita objętość mózgu, objętość hipokampa (odzwierciedla zmiany związane z pamięcią), ogniska hiperdensyjne substancji białej (wskazujące na patologię i starzenie się) oraz utajone udary mózgu.

Oceniano również zanieczyszczenia powietrza pyłami w okolicy zamieszkanej przez osoby biorące udział w badaniu.

Okazało się, że osoby narażone na długotrwały kontakt z zanieczyszczeniami powietrza miały mniejszą całkowitą objętością mózgu i większą ilością obszarów niedokrwienia mózgu, co skutkowało szybszym starzeniem się mózgu.

Podejrzewa się, że spaliny wywołują w mózgu stany zapalne i zwiększają poziom wolnych rodników tlenowych, które niszczą komórki.

http://stroke.ahajournals.org/content/46/5/1161

Zanieczyszczenia powietrza a choroba Alzheimera

W 2016 roku po raz pierwszy udowodniono, że cząsteczki zanieczyszczeń powietrza mogą gromadzić się w mózgu. To z kolei stanowi prawdopodobnie przyczynę powstawania i rozwoju chorób neurodegradacyjnych, do których zalicza się choroba Alzheimera.

Wysokie stężenie pyłu PM 2,5 (według organizacji zdrowia najbardziej szkodliwy pył) może zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera aż o 92%.

Szacuje się, że pył PM 2,5 powoduje nawet co piąty przypadek demencji.

Przeprowadzono badanie, w którym przebadano 3647 kobiet (w wieku 65-79 lat) w 48 stanach USA skupionych wokół organizacji Women’s Health Initiative Memory Study (WHIMS). Wszystkie uczestniczki w czasie badań były całkowicie zdrowe.

Oceniono poziom pyłu PM 2,5 w okolicy miejsca zamieszkania uczestniczek badania.

Okazało się, że kobiety mieszkające w zanieczyszczonych regionach były o 81% bardziej narażone na ryzyko zmniejszenia się zdolności poznawczej, niż pozostałe uczestniczki.

Zanieczyszczenia powietrza a depresja, niższe poczucie szczęścia

Badania epidemiologiczne pokazały, że dzieci przebywające w obszarach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza gorzej wypadają w testach na inteligencję, mają problemy z koncentracją i charakteryzuje je też gorsza pamięć. U dzieci tych zauważono również wyższy poziom niepokoju, a także częstsze zachowania depresyjne, niż u rówieśników przebywających na terenach o czystym środowisku. U osób starszych narażonych przed długi czas na zanieczyszczone powietrze obserwuje się przyspieszenie procesu starzenia układu nerwowego, co wiąże się z gorszymi zdolnościami poznawczymi i niższą sprawnością umysłową.

Okazuje się, że istnieją również dowody na to, że zanieczyszczenia powietrza korelują z poziomem naszego zadowolenia i samopoczuciem.

Naukowcy z University of York w Wielkiej Brytanii twierdzą, że w miarę wzrostu zanieczyszczeń dwutlenkiem azotu spada satysfakcja z życia oraz osobiste poczucie szczęścia.

Badanie przeprowadzone na 50 tys. dorosłych mieszkańców Anglii wykazało, że wzrost NO2 o 10 mikrogramów na metr sześcienny zmniejszył satysfakcję z życia (w skali od 1 do 7) o 0,03. Liczba może wydawać się niewielka. Okazuje się jednak, że straty w zadowoleniu z życia spowodowane zanieczyszczeniem powietrza są porównywalne w około 83% do efektów separacji małżeńskiej, w ponad w 100% do utraty współmałżonka i w nieco ponad 50% do bezrobocia.

Zanieczyszczenia powietrza a samobójstwa

Koreańscy naukowcy odkryli zwiększone ryzyko samobójstw po narażeniu na drobne cząstki stałe (rodzaj zanieczyszczenia powietrza).

Natomiast badanie przeprowadzone w Salt Lake Country wykazało, że mężczyźni w wieku od 36 do 64 lat wydawali się szczególnie narażeni na popełnienie samobójstwa po okresach, gdy stężenie dwutlenku azotu w hrabstwie było wyższe.

Podsumowując: oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest szczególnie niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku oraz dzieci, a także dla osób, które już borykają się z problemami zdrowotnymi lub nie mogą ograniczyć ekspozycji na szkodliwe zanieczyszczenia. Niestety Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych krajów Europy, a problem szczególnie nasila się w zimowym okresie grzewczym.

 

Źródła: https://www.mensjournal.com/health-fitness/how-poor-air-quality-can-lead-to-brain-damage-20150302/

W artykule mówimy o: Zdrowie