Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wzmocnić włosy? 8 najlepszych składników dla zdrowych włosów!

Jak wzmocnić włosy? 8 najlepszych składników dla zdrowych włosów!
Wiele osób postrzega piękne włosy jako oznakę zdrowia. Podobnie jak każda inna część Twojego ciała, tak i włosy potrzebują kilku składników odżywczych, aby były zdrowe. Wiele niedoborów żywieniowych wiąże się z wypadaniem włosów i ich gorszą kondycją.

Oto 5 witamin i 3 inne składniki odżywcze, które są ważne dla dobrej kondycji i wzrostu włosów:

Witamina A

Wszystkie komórki Twojego ciała potrzebują witaminy A do wzrostu. Również włosy. Witamina A pomaga gruczołom skóry wytwarzać oleistą substancję zwaną sebum. Łój nawilża skórę głowy i pomaga zachować zdrowe włosy.

Dieta uboga w witaminę A może prowadzić do wypadania włosów. Jednak zbyt dużo witaminy A może być niebezpieczne. Badania pokazują, że przedawkowanie witaminy A może również przyczyniać się do wypadania włosów.

Skąd czerpać witaminę A? Słodkie ziemniaki, marchew, dynia, szpinak i jarmuż mają wysoką zawartość beta-karotenu, który zamieniany jest w witaminę A. Witaminę A można również znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, jajka i jogurt. Olej z wątroby dorsza jest szczególnie dobrym źródłem tej witaminy.

Witaminy z grupy B

Jedną z najbardziej znanych witamin na porost włosów jest witamina B7, czyli biotyna. Badania łączą niedobór biotyny z wypadaniem włosów u ludzi. Stosowanie biotyny przynosi efekty u osób z niedoborem tej witaminy.

Korzystne są również inne witaminy z grupy B, pomagają one bowiem w tworzeniu czerwonych krwinek, które przenoszą tlen i składniki odżywcze do skóry głowy i mieszków włosowych. Procesy te są ważne dla wzrostu włosów.

Witaminy z grupy B można uzyskać z wielu produktów spożywczych, w tym z produktów pełnoziarnistych, migdałów, mięsa, ryb, owoców morza, ciemnozielonych warzyw liściastych. Osoby stosujące dietę wegańską powinny uzupełniać witaminę B12, ponieważ jej źródłem są głównie produkty pochodzenia odzwierzęcego.

Witamina C

Nadmiar wolnych rodników może blokować wzrost włosów i przyspieszać ich starzenie się. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez wolne rodniki. Ponadto Twoje ciało potrzebuje witaminy C, aby móc tworzyć białko zwane kolagenem, które stanowi ważną część struktury włosów. Witamina C pomaga również organizmowi wchłonąć żelazo - minerał niezbędny do wzrostu włosów.

Dobrymi źródłami witaminy C są papryka, truskawki, natka pietruszki i owoce cytrusowe.

Witamina D

Niski poziom witaminy D został powiązany z łysieniem. Badania pokazują również, że witamina D może pomóc w tworzeniu nowych mieszków włosowych - drobnych porów w skórze głowy, w których mogą rosnąć nowe włosy. Tymczasem większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D i cierpi na jej niedobory.

Twoje ciało produkuje witaminę D poprzez bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Dlatego tak ważne jest, by każdego dnia przebywać na świeżym powietrzu. Produkty spożywcze, w których znajdziemy witaminę D, to tłuste ryby, olej z wątroby dorsza oraz niektóre grzyby. Warto wspomagać się dodatkowo odpowiednią suplementacją.

Witamina E

Podobnie jak witamina C, witamina E jest przeciwutleniaczem, który może zapobiegać stresowi oksydacyjnemu.

Dobrym źródłem witaminy E są nasiona słonecznika, migdały, szpinak i awokado.

Żelazo

Żelazo pomaga czerwonym krwinkom przenosić tlen do komórek. To czyni go ważnym minerałem dla wielu funkcji organizmu, w tym dla wzrostu włosów. Niedobór żelaza, który powoduje niedokrwistość, jest główną przyczyną wypadania włosów. Jest to szczególnie powszechne u kobiet.

W jakich produktach żywnościowych znajdziemy żelazo? W czerwonym mięsie, jajkach, podrobach, szpinaku, soczewicy, burakach, a także małżach i ostrygach. Produkty bogate w żelazo warto spożywać w towarzystwie witaminy C, dzięki temu zwiększa się jego wchłanianie.

Cynk

Cynk odgrywa ważną rolę we wzroście i regeneracji włosów. Pomaga także w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów olejowych wokół mieszków włosowych. Wypadanie włosów jest częstym objawem niedoboru cynku.

Pokarmy bogate w cynk to m.in. ostrygi, wołowina, szpinak, kiełki pszenicy, pestki dyni i soczewica. W przypadku niedoborów warto wspomóc się dodatkowo odpowiednią suplementacją.

Białko

Włosy składają się prawie w całości z białka. Wystarczające spożycie tego makroskładnika jest ważne dla wzrostu włosów. Badania na zwierzętach wykazały, że niedobór białka może spowolnić wzrost włosów, a nawet doprowadzić do ich wypadania.

Najlepszym sposobem na pozyskanie składników odżywczych niezbędnych dla zdrowych i pięknych włosów jest zbilansowana i urozmaicona dieta oparta na wartościowych produktach spożywczych. W przypadku niedoborów warto wspomagać się dodatkowo odpowiednią suplementacją.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21914489 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/453058 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12678294 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19727438 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2929555/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3412244/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19172026 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20141096 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22741940 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23020079 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9809596

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.