Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak zmniejszyć spożycie cukru?

Jak zmniejszyć spożycie cukru?
Jak wspomniałem w jednym z poprzednich artykułów – spożycie cukru cały czas rośnie i nic nie wskazuje na to by trend ten uległ zmianie. Mając na uwadze fakt, iż wysoka konsumpcja sacharozy jest jednym z ważniejszych czynników żywieniowych przyczyniających się do przyrostu tkanki tłuszczowej, warto na własną rękę podjąć odpowiednie działania by zmniejszyć jej ilość w diecie. Okazuje się, że istnieje kilka prostych sposobów by tego dokonać. Jakich? O tym w dalszej części poradnika.

Po pierwsze: rezygnacja z wyrobów cukierniczych

Konwencjonalne słodkości dostępne w sklepach to nic innego jak połączenie cukru i tłuszczu – dwóch składników, które spożywane w pakiecie doprowadzać mogą do szybkiego przyrostu tkanki tłuszczowej i wielu innych negatywnych konsekwencji. Wielu osobom wydaje się, że zjedzone między posiłkami: batonik, kawałek ciasta i kilka kostek czekolady to drobiazgi, które nie mają istotnego wpływu na dzienne spożycie energii. Tymczasem rzeczywistość wygląda inaczej. Przy pomocy drobnych, słodkich przekąsek łatwo można dostarczyć nawet 500 – 1000 dodatkowych kcal pochodzących w dużej mierze właśnie z sacharozy (i szkodliwych izomerów trans). Słodyczy należy się wystrzegać lub też – drastycznie ograniczyć ich spożycie (choć to nie zawsze się sprawdza, gdyż wielu osobom trudno poprzestać na symbolicznych dawkach słodkości). Wyroby cukiernicze w miarę możliwości warto zastępować owocami.

Po drugie: eliminacja płynnych źródeł cukru

Jeśli komuś się wydaje, że jak nie słodzi kawy i herbaty to problem „płynnych kalorii” go nie dotyczy, ten jest w grubym błędzie. Tak naprawdę jedna czy dwie łyżeczki sacharozy wsypane do „małej czarnej” to tylko kropla w morzu w porównaniu do dawek cukru przyjmowanych w postaci coli, nektarów i soków owocowych i napojów energetycznych. W niektórych wypadkach ilości cukru przyjmowane wraz z tymi płynami można byłoby odmierzać w szklankach. Spożywanie tego typu płynów prowadzi do przesłodzenia diety i pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji takich jak przyrost masy ciała, obniżenie wrażliwości insulinowej, pogorszenie gospodarki lipidowej i wielu innych skutków zdrowotnych. W przypadku słabości do słodkich napojów należy wybierać te, w których cukier został zastąpiony słodzikami.

Po trzecie: rezygnacja z gotowych produktów śniadaniowych

Polacy już dawno porzucili spowszedniałe kanapki na rzecz wynalazków typu musli, granola i innych wyrobów śniadaniowych, zawierających błonnik i witaminy, reklamowanych jako „sposób na zdrowy początek dnia”. Niestety produkty tego typu raczej nie są tak pożądanym składnikiem diety jak się powszechnie sądzi. W praktyce niestety często składają się w dużej mierze z… cukru. Pozwolić sobie na nie mogą raczej osoby obciążone bardzo dużym wysiłkiem fizycznym, choć i ich wypadku znalazłyby się lepsze rozwiązania choćby w postaci konwencjonalnej owsianki (z dodatkiem świeżych lub suszonych owoców, orzechów, nasion). Produkty śniadaniowe to wysoko przetworzona żywność, którą przyrównać można byłoby do witaminizowanych słodyczy. Spożywanie ich w ramach pierwszego posiłku to z pewnością nie jest „zdrowy początek dnia”…

Podsumowanie

Zmniejszenie spożycia cukru winno być priorytetem dla osób dbających o swojej zdrowie i chcących uzyskać i utrzymać szczupłą sylwetkę. Istnieją na szczęście trzy „proste” sposoby by tego dokonać.  Należy przede wszystkim ograniczyć spożycie słodyczy (lub najlepiej całkowicie je wykluczyć z menu), wyeliminować zawierające cukier napoje oraz zrezygnować ze spożywania gotowych produktów śniadaniowych.