Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie zmiany w diecie mogę poprawić zdrowie wątroby?

Jakie zmiany w diecie mogę poprawić zdrowie wątroby?
Zespół metaboliczny i cukrzyca to dwie potężne, ale lekceważone plagi XXI wieku. Tymczasem odpowiadają one za setki milionów zachorowań i w skali świata, każdego roku również za miliony zgonów. Bardzo często otyłości towarzyszy cukrzyca oraz zespół metaboliczny. W skład tego ostatniego wchodzi otyłość, nadciśnienie, zaburzenia lipidowe, miażdżyca, insulinooporność (stan przedcukrzycowy), podwyższone stężenie insuliny, stan prozapalny i prozakrzepowy.

To nie koniec zagrożeń...

Okazuje się, że to nie wszystko. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) stała się głównym wyzwaniem dla zdrowia publicznego na całym świecie. Dotyka około 20% do 30% dorosłych w populacji ogólnej, a u ponad 70% pacjentów z otyłością i cukrzycą występuje również NAFLD. W Chinach NAFLD dotyka blisko 30% populacji.

Skąd się bierze NAFLD?

Występowanie tej patologii wątroby jest ściśle związane z otyłością, cukrzycą typu 2, hiperlipidemią i nadciśnieniem (czyli elementami wchodzącymi w skład zespołu metabolicznego) oraz wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. U osób, które modyfikują styl życia oraz dietę, udokumentowano zmniejszenie nagromadzenia tłuszczu w wątrobie i osłabienie występowania zaburzeń metabolicznych.

Pojawienie się NAFLD może być spowodowane jedzeniem nadmiaru przetworzonej żywności, podażą fruktozy, sacharozy (cukru) oraz niezdrowych tłuszczów. W jednym z badań okazało się, że ryzyko pojawienia się niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby rosło w sposób proporcjonalny do ilości spożycia ultraprzetworzonej żywności. Dla największego spożycia tego rodzaju produktów ryzyko NAFLD było większe o 18%.

Czy ograniczenie kalorii ma wpływ na stłuszczenie wątroby?

Naukowcy chcieli ustalić, czy ograniczenie kalorii oraz ograniczenie kalorii połączone z dostarczaniem energii tylko w określonych godzinach (okno żywieniowe, jedna z odmian modelu intermittent fasting) mają wpływ na zawartość tłuszczu w wątrobie i rozmaite czynniki ryzyka u otyłych pacjentów. 12-miesięczne randomizowane badanie kliniczne z udziałem uczestników z otyłością i NAFLD przeprowadzono w szpitalu Nanfang w Kantonie w Chinach między 9 kwietnia 2019 r. a 28 sierpnia 2021 r.

Uczestnicy z otyłością i NAFLD zostali losowo przydzieleni do jedzenia ograniczonej podaży energii, ale tylko w wyznaczonych godzinach (podaż energii tylko między 8:00 a 16:00) lub zwykłej diety, jednak przy zastosowaniu ograniczonej podaży energii. Wszyscy uczestnicy zostali poinstruowani, aby przez 12 miesięcy utrzymywać dietę od 1500 do 1800 kcal dziennie dla mężczyzn i od 1200 do 1500 kcal dziennie dla kobiet.

Wyniki badania naukowego

Ilość tłuszczu w wątrobie zmniejszyła się o 6,9% w grupie okna żywieniowego i restrykcji kalorycznych i o 7.9% w grupie zwykłej diety (tradycyjnych godzin posiłków), również przy zastosowaniu restrykcji kalorycznych.

Podsumowanie

Stosowanie diety o modelu przerywanego postu nie przynosi dalszych zysków u otyłych pacjentów z NAFLD, pod względem zmniejszania stłuszczenia wątroby lub głównych metabolicznych czynników ryzyka, o ile zastosuje się ogólnie ograniczenie podaży energii.

Z tego wynika, iż dla poprawy funkcjonowania wątroby największe znaczenie ma ograniczenie podaży energii, a nie to, czy dodatkowo zastosuje się określone okno żywieniowe.

Źródła: Xueyun Wei i in. Effects of Time-Restricted Eating on Nonalcoholic Fatty Liver DiseaseThe TREATY-FLD Randomized Clinical Trial https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2802553 Shunming Zhang i in. Ultra-processed food consumption and the risk of non-alcoholic fatty liver disease in the Tianjin Chronic Low-grade Systemic Inflammation and Health Cohort Study https://academic.oup.com/ije/article/51/1/237/6370990 Ellulu M.S. i in. Obesity and inflammation: the linking mechanism and the complications https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5507106/ Mohamed J. i in. Mechanisms of Diabetes-Induced Liver Damage: The role of oxidative stress and inflammation https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27226903/ Bernadine Ruiza G Ang I in. The Role of Fructose in Type 2 Diabetes and Other Metabolic Diseases https://www.longdom.org/open-access-pdfs/the-role-of-fructose-in-type-2-diabetes-and-other-metabolic-diseases-2155-9600-1000659.pdf Raffaella Crescenzo, Luisa Cigliano, Arianna Mazzoli, Rosa Cancelliere, Rosa Carotenuto, Margherita Tussellino, Giovanna Liverini, and Susanna Iossa Early Effects of a Low Fat, Fructose-Rich Diet on Liver Metabolism, Insulin Signaling, and Oxidative Stress in Young and Adult Rats https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5932594/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.