Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kilka ciekawostek na temat aspiryny

Substancja wchodząca w skład aspiryny – kwas acetylosalicylowy, jest acetylowaną pochodną związku naturalnie występującego w wielu roślinach (kwasu salicylowego), np. w korze wierzby białej, od wieków stosowanych jest jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Kwas acetylosalicylowy po raz pierwszy został zsyntetyzowany w laboratorium w 1899 roku i od tego czasu niezmiennie cieszy się popularnością w świecie medycznym. Jakie korzyści i zagrożenia wiążą ze stosowaniem tego związku?

Zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca

Wiadomo już nie od dziś, iż przyjmowanie niewielkich dawek aspiryny może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób układu krązenia. Substancja ta posiada bowiem zdolność do hamowania produkcji tromboksanu, zapobiegając tym samym powstawaniu skrzepów krwi, które mogłyby spowodować powstanie zatoru w naczyniach (np. na skutek rozwoju blaszki miażdżycowej). Jako pierwszy przeciwzakrzepowe właściwości aspiryny wykorzystał w 1960 pewien lekarz, który jednak nie wykonał odpowiednich prób i nie publikował swoich odkryć w odpowiednich periodykach naukowych – dlatego został przez środowisko medyczne zlekceważony. Po latach okazało się, że medyk ów trafił w przysłowiową dziesiątkę.

Może jednak powodować krwawienia

Aspiryna w odpowiednio dopasowanych dawkach jest zalecana szczególnie osobom będącym w grupie ryzyka wystąpienia zawału serca lub osobom, które mają za sobą już podobne epizody wieńcowe. Z racji tego, iż ze stosowaniem kwasu acetylosalicowego wiąże się występowanie działań niepożądanych – takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, należy włączenie tego leku jako elementu profilaktyki chorób serca koniecznie skonsultować z lekarzem – nie wolno tego typu decyzji podejmować samodzielnie.

Może też nasilać tzw. szumy uszne

Zaobserwowano, iż do niepożądanych efektów związanych z przyjmowaniem dużych dawek aspiryny należy nasilenie intensywności szumów usznych, a także występowanie dzwonienia w uszach. Przypuszcza się, że kwas salicylowy – główny produkt rozpadu aspiryny może uszkadzać struktury ucha wewnętrznego. Dlatego nie należy nigdy przekraczać rekomendowanych dawek – nawet w przypadku leków sprzedawanych bez recepty. Nie należy też ich stosować dłużej niż kilka dni bez konsultacji z lekarzem.

Zapobiega wybranym chorobom nowotworowym

Badania wskazują na to, iż przyjmowanie aspiryny może wiązać się ze zmniejszaniem ryzyka występowania wybranych typów chorób nowotworowych – np. jelita grubego. Stosowanie 2 tabletek aspiryny dziennie przez osoby należące do grupy ryzyka, pozwoliło w sposób istotny zminimalizować szansę wystąpienia zmian nowotworowych – w porównaniu z osobami z grupy ryzyka, które nie przyjmowały kwasu acetylosalicowego. Przypuszcza się, iż za to działanie odpowiada zdolność do hamowania enzymu COX (cyklooksygenazy) i blokowanie produkcji prostaglandyn. Jednakże z racji występowania efektów ubocznych, nie zaleca się stosowania aspiryny w profilaktyce chorób nowotworowych.

Nie należy podawać aspiryny dzieciom

Szczególnie w infekcjach wirusowych – grypie i ospie wietrznej, nie wolno podawać kwasu acetylosalicylowego dzieciom, ze względu na zwiększone ryzyko występowania zespołu Reye’a. Dolegliwość ta jest szczególnie niebezpieczna dla mózgu i wątroby – powoduje rozwój encefalopatii oraz stłuszczenie wątroby. Objawia się wymiotami, wysypką, drgawkami, splątaniem.

Aspiryna nie jest polecana kobietom w ciąży

Szczególnie w trzecim trymestrze ciąży nie wolno przyjmować na własną rękę żadnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym również aspiryny. Wpływ na krzepliwość krwi może zwiększyć ryzyko występowania krwotoku – zarówno u matki, jak i płodu. Przypuszcza się także, iż zażywanie aspiryny może przyczynić się do powstawania nieprawidłowości w obrębie układu sercowo-naczyniowego dziecka.

Podsumowanie

Wysoka dostępność wybranych leków bez recepty sprawia, że postrzegane są jak bezpieczne dla zdrowia. Niestety bezmyślne stosowanie aspiryny w dawkach większych niż zalecane może negatywnie odbić się na zdrowiu. Dlatego podczas jej stosowanie należy zachować szczególną ostrożność i w razie wątpliwości zasięgnąć opinii u odpowiedniego lekarza specjalisty.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.