Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Koniecznie jedz cytrusy! Dlaczego warto?

Zimą dostępność sezonowych owoców w naszej szerokości geograficznej jest znacznie ograniczona. Dziwnym zbiegiem okoliczności o tej porze roku sklepy zasypywane są mandarynkami, grejpfrutami i pomarańczami. Choć w Polsce owoce te najczęściej spożywane są w postaci dodatku cytryny do herbaty, to warto pomyśleć o włączeniu również pozostałych cytrusów do diety. Dlaczego? Oto kilka powodów, dla których warto to zrobić!

Pomocne w redukowaniu tkanki tłuszczowej

Odchudzająca moc grejpfrutów jest powszechnie znana, a także potwierdzona przez liczne wyniki eksperymentów naukowych. Naringenina, która występuje także w innych owocach cytrusowych, zmniejsza natężenie lipogenezy (syntezy tkanki tłuszczowej), a także nasila wrażliwość tkanek na działanie insuliny. Włączenie owoców cytrusowych do diety ułatwia pozbywanie się tkanki tłuszczowej, a z drugiej strony zmniejsza ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego oraz insulinooporności. Cytrusy są także doskonałą alternatywą dla słodyczy, a ponieważ stanowią źródło błonnika, zaspokajają apetyt na dość długo.

Korzystnie wpływają na układ krwionośny

Badania naukowe potwierdzają, iż zawarta w owocach cytrusowych hesperedyna–związek należący do grupy flawanonów, posiada korzystny wpływ na funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych. Zwiększa syntezę tlenku azotu (NO), a także istotnie zmniejsza stężenie krążących markerów zapalenia. Co ciekawe istnieją badania, potwierdzające, że zawarte w cytrusach flawonoidy przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego, triglicerydów oraz frakcji LDL. Włączając owoce cytrusowe do diety, można wspomóc funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Źródło antyoksydantów

W owocach cytrusowych znajduje się bogactwo związków o charakterze przeciwutleniającym. Są to nie tylko flawonoidy takie jak naryngenina czy hesperedyna, ale także karotenoidy (w tym obecny w różowych grejpfrutach likopen), a także beta krypo-ksantyna obecna w pomarańczach i mandarynkach. Działanie antyoksydacyjne posiada także witamina C, której w cytrusach znajduje się stosunkowo sporo. Uważa się, że dostarczanie wraz z dietą naturalnych przeciwutleniaczy jest korzystne w kontekście niwelowania negatywnej aktywności wolnych rodników, a tym samym zapobiegania wielu chorób oraz procesów patologicznych związanych ze starzeniem się organizmu.

Kiedy należy zachować ostrożność w przypadku cytrusów?

Ostrożność należy zachować w przypadku przyjmowania leków – zawarte w cytrusach związki należące do flawonoidów wpływają na metabolizm wielu lekarstw, zwiększając ich stężenie we krwi i potęgując działanie terapeutyczne i nasilając powstawanie negatywnych skutków ubocznych. Cytrusów nie powinny spożywać osoby, u których wywołują objawy alergiczne, przeciwwskazaniem jest także choroba wrzodowa żołądka.

Podsumowanie

Cytrusy to pożądany element zdrowego jadłospisu, zwłaszcza zimą gdy dostęp do owoców jest ograniczony. Stanowią one źródło cennych składników o charakterze przeciwutleniającym, sprzyjają redukowaniu tkanki tłuszczowej, a także korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krwionośnego. Spożycie owoców cytrusowych powinno się zmniejszyć w przypadku spożywania leków. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.