Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Magiczna moc kurkumy

Magiczna moc kurkumy
Kurkuma, nazywana także "indyjskim szafranem", używana jest od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, a także wykorzystywana jako barwnik i składnik przyprawy znanej na całym świecie pod nazwą curry. Kurkuma (ostryż) rośnie w Indiach i tropikalnej części Azji, jest bliską krewniaczką imbiru i podobnie jak w jego wypadku cennym surowcem jest korzeń. Chociaż od wieków stosuje się kurkumę w tradycyjnej medycynie indyjskiej jako lek na rozmaite dolegliwości, to dopiero badania naukowe przeprowadzone w ciągu minionych dwóch dekad pozwoliły odkryć i opisać faktyczny potencjał tej rośliny.

Dziś już wiadomo, że kurkumina, charakterystyczny barwnik zawarty w korzeniach ostryżu, wykazuje silny potencjał antyoksydacyjny, przeciwzapalny, neuroprotekcyjny (ochraniające układ nerwowy) i hepatoprotekcyjny (ochraniający komórki wątroby).

Szeroko zakrojone eksperymenty naukowe wykazały, że kurkumina wyraźnie spowalnia lub nawet zupełnie hamuje rozwój komórek nowotworowych. Mało tego poprawia skuteczność radio- i chemioterapii i umożliwia stosowanie mniejszych dawek leków nowotworowych. Jej działanie jest szczególnie silne w połączeniu z innymi przeciwutleniaczami takimi jak kwercetyna.

kurkumaŻółty barwnik ostryżu poprzez silny potencjał przeciwzapalny hamuje procesy degeneracyjne w obrębie stawów, co ma szczególne znaczenie dla osób borykających się ze zmianami zwyrodnieniowymi aparatu ruchu oraz kontuzjami sportowymi i innymi urazami mechanicznymi.

Kurkumina wykazuje także działanie antyagregacyjne, regularne stosowanie przypraw ją zawierających może stanowić istotny element profilaktyki chorób układu krążenia, m.in. miażdżycy naczyń.

Kurkumina wspomaga przebieg procesów trawiennych (działa żółciopędnie), warto więc dodać trochę curry lub samej kurkumy do ciężkich i tłustych potraw, zwłaszcza jeśli je smażymy.

Prowadzone są eksperymentalne badania z użyciem kurkuminy w chorobie Alzheimera. Znamienne jest także to, iż w Indiach, gdzie spożywa się znaczne ilości kurkumy, częstość występowania chorób neurodegeneracyjnych jest statystycznie istotnie niższa niż w krajach zachodnich.

W mediach wiele uwagi poświęca się antyoksydantom zawartym w zielonej herbacie czy czerwonym winie, tymczasem niektóre przyprawy takie jak właśnie curry, czy kurkuma stanowią bogate źródło bioaktywnych składników o silnym potencjale prozdrowotnym. Naprawdę warto wzbogacić codzienną dietę o szczyptę ajurwedyjskiej przyprawy, czyniąc ją nie tylko smaczniejszą, ale i zdrowszą.