Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mity na temat snu

Mity na temat snu
Zrozumienie kwestii, ile snu potrzebujesz oraz co pozwoli Ci na głębszy, bardziej regenerujący sen, jest kluczowe w byciu wypoczętym i zdrowym. Ale może się to okazać trudne, gdy na temat snu krąży wiele mitów.

Mit 1 - Mózg wyłącza się podczas snu

Na szczęście nasze mózgi nie przestają pracować podczas snu.

Podczas gdy niektóre obszary mózgu "cichną" podczas snu, inne zaczynają działać. Na przykład ciało migdałowate, która odgrywa największą rolę w emocjach, jest aktywne podczas snu. Część mózgu nazywana wzgórzem jest stacją przekaźnikową dla naszych zmysłów.

Podczas snu nie-REM wzgórze jest stosunkowo ciche. Jednak podczas snu REM wzgórze staje się aktywne i wysyła do kory mózgowej obrazy i dźwięki naszych snów.

Mit 2 - Pamiętając swoje sny śpimy lepiej

Większość ludzi śni każdej nocy, ale często po przebudzeniu nie pamięta swoich snów. Sny pojawiają się głównie podczas fazy REM, ale prawie natychmiast zapomina się o nich. Tylko wtedy, gdy ktoś budzi się podczas snu REM lub tuż po nim jest w stanie zapamiętać co mu się śniło.

Naukowcy przebadali osoby, które przez większość nocy zapamiętują swoje sny. Odkryli, że osoby które częściej budziły się w nocy częściej zapamiętywały swoje sny.

Sugeruje to, że osoby, które częściej przypominają sobie sny, budzą się częściej, a jakość ich snu jest gorsza.

Mit 3 - Możesz nadrobić sen podczas weekendu

Kiedy śpisz zaledwie po kilka godzin wiele nocy z rzędu, narasta coś, co nazywa się długiem snu. Większość ludzi uważa, że ​​mogą nadrobić zaległe godziny snu w ciągu tygodnia, śpiąc w weekendy, ale niestety, dług senny po prostu nie działa w ten sposób. 

Jedna długa noc snu może pomóc Ci przez krótką chwilę poczuć się odświeżonym, ale okazuje się, że korzyści płynące z takiego snu trwają zazwyczaj tylko sześć godzin lub krócej po przebudzeniu.

Jeśli Twój dług snu jest krótkotrwały (zazwyczaj jeśli przegapiłeś około 10 godzin snu w ciągu tygodnia), spróbuj dodać sobie 3-4 godziny snu do każdej weekendowej nocy, a także godzinę lub dwie każdej nocy w następnym tygodniu. Jeśli jednak dług jest bardziej długoterminowy, spróbuj znaleźć dłuższy okres (na przykład wakacje), w którym możesz skupić się na spaniu każdej nocy, aż naturalnie się obudzisz. W końcu to pozwoli Ci wrócić na właściwe tory i naładować baterie.

Mit 4 - Alkohol pozwala na lepszy sen

Alkohol skraca czas zasypiania. Z tego powodu ludzie często zakładają, że ma to korzystny wpływ na ogólny sen. Jednak jakość snu pod wpływem alkoholu jest gorsza w porównaniu ze snem bez alkoholu.

Według badań, po wypiciu alkoholu „Redukcja fazy REM w pierwszej części snu jest znacząca. W większości badań całkowity procent snu REM w nocy jest zmniejszony. ”

Podsumowując, alkohol przyspiesza zasypianie, ale powoduje, że sen jest gorszej jakości i sprawia, że budzimy się zmęczeni. 

Mit 5 - Wieczorny trening utrudnia zasypianie

Dobrze wiemy, że ludzie aktywni fizycznie najczęściej sypiają lepiej. Oczywiście trudno będzie zasnąć w kilka minut po zakończonym treningu, ale 90-120 min. od jego zakończenia nie stwarza problemu większości trenujących.  

Najlepszą radą na lepszy sen jest unikanie jedzenia późnym wieczorem oraz ograniczenie spożycia alkoholu. Przed snem unikaj też niebieskiego światła z TV, smartphona i laptopa.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.