Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego nie chudnę mimo diety?

Dlaczego nie chudnę mimo diety?
Skrupulatnie liczysz kalorie? Wybierasz zdrowe produkty żywnościowe? Z ręką na sercu możesz powiedzieć, że nie podjadasz? Regularnie ćwiczysz, a waga ani drgnie?

Warto wykonać badania krwi, by sprawdzić, czy problem nie bierze się z niedoborów lub problemów hormonalnych.

Czy dieta jest na pewno odpowiednia?

Zanim zaczniesz doszukiwać się u siebie problemów zdrowotnych, jeszcze raz przyjrzyj się swojej diecie i aktywności fizycznej.

Przypomnę, że wszelkiego rodzaju diety głodówkowe nie są dobrym rozwiązaniem i mogą być przyczyną braku zadowalających efektów. Kaloryczność diety powinna dobrana być do Twojego wzrostu, płci, wieku, budowy i składu ciała, a także uwzględniać powinna pracę i aktywność fizyczną.

Jeśli swoją wiedzę na temat odżywiania czerpiesz jedynie z kolorowych gazet, zanim uznasz, że dieta jest na pewno odpowiednia, udaj się do dietetyka lub osoby, która posiada odpowiednią wiedzę.

Przez kilka dni, najlepiej przynajmniej cały tydzień, zapisuj w notesie wszystko co zjadasz i wypijasz. Być może okaże się, że zjadasz więcej niż Ci się do tej pory wydawało. Najbardziej zgubne są bowiem wszelkiego rodzaju przekąski i słodkie napoje, których nie traktujemy jako posiłki i o których z łatwością zapominamy. Podbijają one natomiast dość mocno kaloryczność diety, nie przekładając się na sytość.

Ważne jest również by dobrze oszacować swoją aktywność fizyczną. Nie tylko ilość treningów w tygodniu ma znaczenie, ale również ich intensywność. Inny wydatek energetyczny wiąże się z lekkimi zajęciami fitness, a inny z treningiem siłowym czy też kolarskim. Pamiętać należy również, że wydatek energetyczny zwiększa się w wyniku takich aktywności jak praca fizyczna, spacery czy opieka nad ruchliwym dzieckiem.

Dlaczego warto wykonać badania krwi?

Stan zdrowia naszego organizmu to bardzo ważny czynnik wyznaczający kierunek w ułożeniu odpowiedniej diety. Stosowanie nieodpowiedniej diety może doprowadzić do pewnych niedoborów, które mogą być przyczyną problemów z redukcją tkanki tłuszczowej.

Jakie badania wykonać?

  1. Na pewno każdy regularnie powinien wykonywać takie badania jak morfologia, lipidogram, glukoza na czczo, ALT, AST. Już same wyniki tych badań mogą dać nam pewien obraz sytuacji, zwrócić uwagę na ewentualne braki żelaza lub witamin z grupy B, zasygnalizować problemy z gospodarką węglowodanową czy też zagrożenie chorobami układu krążenia.
  2. Po morfologii zobaczymy także, czy w naszym organizmie nie ma infekcji lub czy nasz organizm nie walczy z alergią lub pasożytem. Przy silnej alergii zaobserwować możemy podwyższony poziom eozynocytów.
  3. Wykonanie lipidogramu, czyli analizy poziomów poszczególnych frakcji cholesterolu we krwi – potocznie mówiąc, oznaczenie „dobrego” i „złego” cholesterolu oraz trójglicerydów, może wskazywać na zaburzenia gospodarki tłuszczowej. Wysokie trójglicerydy wiążą się natomiast najczęściej ze zbyt wysokim spożyciem węglowodanów przetworzonych i/lub alkoholu.
  4. Podwyższone próby wątrobowe (ALT i AST) mogą wskazywać na zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby. Wykonanie prób wątrobowych jest istotne w przypadku stałego przyjmowania leków, w tym również środków bez recepty.
  5. Podwyższone wyniki cholesterolu oraz prób wątrobowych obserwuje się bardzo często w przypadku chorób tarczycy. Warto wówczas wykonać dalszą diagnostykę.

Żelazo, wapń, elektrolity

Jeśli trzymasz dietę i regularnie ćwiczysz, a Twoja waga nie chce nawet drgnąć, sprawdź, czy problem nie leży w podstawowych niedoborach.

Badając żelazo, warto oznaczyć również ferrytynę – zmagazynowane żelazo. Niekiedy bowiem oznaczamy poziom żelaza, ten wychodzi prawidłowy i nie wskazuje na ewentualne niedobory. Tymczasem gdybyśmy jednocześnie zbadali ferrytynę, mogłoby okazać się, że jej poziom jest bardzo niski, a więc zapasy żelaza są na wyczerpaniu. Badanie żelaza i ferrytyny warto wykonać szczególnie wówczas, gdy czujemy się często zmęczeni i pozbawieni sił, a także w przypadku kobiet – zwłaszcza gdy mają obfite miesiączki.

Sód, potas, chlorki, wapń, magnez – pomogą ocenić, czy w diecie nie brakuje wspomnianych minerałów lub czy przykładowo w naszej diecie nie znajduje się zbyt dużo sodu.

Hemoglobina glikowana, insulina na czczo

Problemy z gospodarką węglowodanową mogą utrudniać redukcję masy ciała. Nie zalecałabym jednak wykonywania od razu krzywej glukozowej i insulinowej, zwłaszcza po obciążeniu glukozą, gdy na co dzień nie spożywamy zbyt wielu źródeł przetworzonych węglowodanów. Warto natomiast wykonać glukozę i insulinę na czczo oraz hemoglobinę glikowaną. Oznaczenia te wykonać warto zwłaszcza, gdy w rodzinie występowały przypadki cukrzycy, a także wtedy, gdy odczuwa się nienaturalnie silne pragnienie.

Diagnostyka tarczycy

Jeśli mamy problemy z redukcją tkanki tłuszczowej mimo stosowania diety, dodatkowo często czujemy się zmęczeni, jest nam zimno – warto wykonać diagnostykę tarczycy.

Badania, jakie należy wykonać to TSH, fT3, fT4 oraz przeciwciała Anty TPO i Anty TG. U młodych osób TSH nie powinno być wyższe niż 2,5 (norma wynosi zazwyczaj do 4,2). Wynik powinien oscylować w dolnej granicy normy.

fT3 – oznaczenie poziomu trijodotyroniny. Wynik powinien oscylować w górnych granicach wartości referencyjnych, jednakże nie przekraczając ich. Poziom fT3 powinien wynosić minimum 70 %.

fT4 – oznaczenie poziomu tyroksyny. Wynik powinien oscylować w górnych granicach wartości referencyjnych, jednakże nie przekraczając ich. Poziom fT4 powinien wynosić minimum 50 %.

Hormony płciowe

Zaburzenia w wydzielaniu hormonów płciowych mogą również stanowić czynnik utrudniający redukcję masy ciała. Poza estradiolem, progesteronem i testosteronem, warto sprawdzić poziom prolaktyny oraz kortyzolu. Podwyższony poziom dwóch ostatnich hormonów to częsty problem w dzisiejszych czasach. Oba mogą przyczyniać się do zwiększenia masy ciała, w przypadku kortyzolu tkanka tłuszczowa gromadzi się najczęściej w rejonie pasa. Jeśli po wykonaniu badań okaże się, że pojawiły się pewne odchylenia od norm, należy udać się do lekarza i z nim skonsultować wyniki.

Podsumowanie

Niekiedy zdarza się, że mimo trzymania diety i bycia aktywnym fizycznie, nie możemy schudnąć. Warto wówczas wykonać chociażby podstawowe badania, takie jak morfologia, glukoza na czczo i lipidogram oraz badania w kierunku diagnostyki tarczycy. Problemy z redukcja masy ciała nie muszą jednak wiązać się z żadną chorobą. Niekiedy wynikają z niedoborów składników odżywczych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.